гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Дослідження калу

Кал збирають після довільної дефекації, він не повинен містити сторонніх домішок, таких як сеча, дезінфекційні засоби та ін., що можуть мати вплив на результати досліджень. Жінкам не рекомендується здавати кал під час менструації для уникнення потрапляння крові в зразок.

Не беруть на дослідження кал після клізми, застосування ректальних свічок, прийому проносних засобів чи препаратів, що впливають на забарвлення калу - касторової олії чи вазелінового масла, настою беладони, а також пілокарпіну, препаратів заліза, вісмуту, барію та ін.

Рекомендується:

  • заздалегідь придбати в аптеці чи у відділеннях ДІЛА контейнер призначений для самостійного збирання калу;
  • за 2−3 дні до збирання калу на дослідження припинити прийом лікарських препаратів, що змінюють характер калу і викликають функціональні порушення шлунково-кишкового тракту; антимікробних препаратів, проносних засобів, клізм, свічок, касторового чи вазелинового масла;
  • за 1-2 дні виключити продукти з насінням;
  • безпосередньо перед обстеженням не вживати алкоголь та продукти харчування, які посилюють бродіння в кишечнику;
  • згідно з правилами підготовки до досліджень, для уникнення впливу на результат, виключити прийом препаратів антибактеріальної, антимікотичної терапії, пробіотиків тощо, якщо інше не вказано лікарем;
  • матеріал для дослідження зібрати з різних ділянок калових мас, так як кількість мікроорганізмів та досліджуваної речовини може відрізнятись в різних частинах однієї порції біоматеріалу;
  • для дослідження калу в дітей, які на грудному вигодовуванні, правила прийому їжі та препаратів стосуються і мами немовляти.
     

Контейнери для збирання калу.

Для збору калу необхідно використовувати спеціально призначені для збору біоматеріалу (калу або сечі) сухі пластикові контейнери з кришкою, яка щільно закривається. Їх можна придбати в аптеках або у відділеннях ДІЛА.

Увага! Біоматеріал в контейнерах не медичного призначення не приймається! Такі контейнери (побутового чи технічного призначення, посуд, контейнери для їжі, ємності з-під мийних засобів тощо) не відповідають вимогам для транспортування біоматеріалу та можуть вплинути на достовірність результату дослідження через високий ризик забруднення зразків сторонніми елементами.

 

Правила збирання калу

  • Попередньо спорожнити сечовий міхур, щоб сеча не потрапила в зразок калу.
  • Для збирання калу:
    - використовуйте чисту суху поверхню, наприклад: поліетиленову плівку, клейонку. Можна використовувати судно чи горщик, які необхідно перед випорожненням ретельно помити губкою з милом без хімічних засобів, сполоснути кілька разів кип'яченою водою, обробити окропом, висушити та остудити;
    - забороняється використовувати унітаз та обробляти  поверхню, з якої буде збиратись кал,  дезинфікуючими засобами, так як  домішки (вода, сеча, хімічні засоби тощо) можуть вплинути на результат
    - у новонароджених дозволяється збір калу із пелюшки, підгузка (памперсу).
     
  • Чистою ложкою/шпателем (напр., одноразові пластикові) взяти з різних ділянок калових мас 5-10 грамів, але не менше 5 г (1 чайна ложка), помістити в контейнер та щільно закрити кришку. Не наповнюйте контейнер до самого верху.
  • Доставити біоматеріал необхідно протягом 2-х годин при +2…+25С (оптимально при +2…+8С). Для деяких досліджень при необхідності допускається зберігання калу довше, ніж 2 години – в такому разі контейнер із матеріалом слід зберігати перед доставкою в холодильнику (див. «ПРАВИЛА ДОСТАВКИ» для кожного дослідження).
  • Якщо одночасно замовляються дослідження з однієї групи, то кал доставляється в одному контейнері.
  • Якщо одночасно замовляються дослідження з різних груп (див. табл. нижче:  Бактеріологічна, ПЛР, Біохімічна/Онкологічна, Цитологічна), то кал необхідно доставити в окремому контейнері для кожної з цих груп. Це пов'язано з різницею у правилах підготовки, збору, терміну стабільності, часу доставки, методі та терміну виконання дослідження тощо.
  • Якщо з однієї порції калових мас  відбираються зразки в різні контейнери для досліджень , то важливо дотримуватись такого порядку щодо відбору зразків для груп досліджень:
    1. для групи Бактеріологічних досліджень
    2. для групи ПЛР-досліджень
    3. для групи Цитологічних (загальноклінічних) досліджень
    4. для групи Біохімічних/Онкологічних (ВАЖЛИВО! для кальпротектину потрібно перемішати кал перед тим, як його відібрати).
     

 На контейнерах рекомендується вказати:

  • дату;
  • час взяття біоматеріалу;
  • для якого дослідження зібраний матеріал, якщо замовляється декілька досліджень.
 
Назва дослідження Особливості збирання калу
Група Бактеріологічна (Стерильний контейнер)*
Бактеріологічний посів + антибіотикограма калу на дисбактеріоз  Відібрати 5 г/5 мл (чайна ложка) з 3-х різних ділянок випорожнень, особливо з тих, які містять слиз.
Бактеріологічний посів калу на стафілокок (S.aureus)
Бактеріологічний посів калу на грибкову флору (рід Candida)
Група Інфекції - метод ПЛР (Стерильний контейнер)*
Гострі кишкові інфекції бактеріальні ПЛР REAL TIME - скринінг  Відібрати 5 г/5 мл (чайна ложка) з 3-4 різних місць випорожнень.
Гострі кишкові інфекції вірусні ПЛР REAL TIME - скринінг
Хелікобактеріоз, H. pylori, ДНК методом ПЛР - якісн. з визначенням резистентності до кларитроміцину
Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori, ДНК методом ПЛР - якісн.
Ентеровіруси, РНК методом REAL TIME ПЛР
Гепатит А, РНК вірусу методом REAL TIME ПЛР, якісн.
Туберкульоз, Mycobacterium tuberculosis, ДНК методом ПЛР - якісн.
Група Біохімічна та Онкологічна (Стерильний або нестерильний  контейнер) *
Кальпротектин фекальний Спочатку відібрати порції для досліджень з інших груп, потім перемішати кал і відібрати 5 г /5 мл (чайна ложка). Перемішування не впливає на інші дослідження цієї групи.
Комплекс 199
Панкреатична еластаза (матеріал - кал)  Відібрати не менше 5 г/5 мл (чайна ложка) з 3-4 різних місць випорожнень.
Онкомаркер товстої кишки Tu M2-піруваткіназа (матеріал - кал)
Група Цитологічна/Загальноклінічна (Стерильний або нестерильний  контейнер) *
Копрограма Відібрати 5 г/5 мл (чайна ложка) з першої, середньої та останньої частини випорожнень, особливо з ділянок, які містять слиз, кров або мають змінений колір.
Прихована кров в калі (гемоглобін та трансферин)
Комплекс 200
Лямбліоз, Giardia lamblia, мікроскопія калу
Аналіз калу на яйця гельмінтів Відібрати 5 г/5 мл (чайна ложка) з першої, середньої та останньої частини випорожнень, особливо з ділянок, які містять слиз або кров. Підозрілі фрагменти дорослих гельмінтів бажано помістити в окремий контейнер та сповістити персонал відділення для застосування додаткових заходів при дослідженні.
Комплекс 154 
Комплекс 214
Комплекси та пакети, до складу яких входять дослідження по калу з різних груп**
Комплекс №201** (Групи: Бактеріологічна і Цитологічна) Відібрати по 5 г/5 мл (чайна ложка) з першої, середньої та останньої частини випорожнень у 2 контейнери. Один з контейнерів обов’язково має бути стерильний і підписаний «стерильний».
Пакет "Псевдоалергія"**(Групи: Інфекції і Цитологічна)
Пакет: Гастроінтестинальна алергія у дітей**(Групи: Біохімічна і Цитологічна) Спочатку відібрати 5 г/5 мл (чайна ложка) з трьох різних ділянок випорожнень, особливо з тих, які містять слиз, кров або мають змінений колір. Потім перемішати кал і відібрати 5 г /5 мл у інший контейнер, який необхідно підписати «для кальпротектину».


*Для кожної групи досліджень кал необхідно доставити в окремому контейнері.
**Для цих Комплексів/пакетів кал необхідно зібрати у 2 контейнери (у їхньому складі є дослідження з різних груп).

Особливі умови для окремих груп досліджень

БАКТЕРІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

  • Здавати кал до або через 14 днів після закінчення курсу терапії (антибактеріальної, антимікотичної або пробіотиками), якщо інше не визначено лікарем. Це дозволить уникнути впливу препаратів на результат. 
  • Протягом 24 годин перед збиранням калу не застосовувати препаратів місцевої дії (якщо інше не визначено лікарем). 
  • Кал відібрати з трьох різних місць випорожнення. 
  • Зразок доставити впродовж 2 годин у відділення ДІЛА за адресою: м. Київ, вул. Підвисоцького, 6а.
     

ПЛР-ДОСЛІДЖЕННЯ

  • Для виключення контамінації зразка (забруднення) потрібен стерильний сухий контейнер для збору кала (можна сечі).
  • Протягом 24 годин перед збиранням біоматеріалу не застосовувати препаратів місцевої дії (якщо інше не визначено лікарем). 
     

БІОХІМІЧНІ ТА ОНКОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

  • Уникати потрапляння домішок (крові, сечі, хімічних засобів, води) у зразок, оскільки це може суттєво вплинути на результат.
  • Кал для фекального кальпротектину потрібно гомогенізувати, тобто перемішати перед тим, як помістити у контейнер.
  • При одночасному зборі калу для різних груп досліджень спочатку відібрати порції для інших груп досліджень, потім перемішати кал та відібрати для дослідження «Фекальний кальпротектин". 
  • Для панкреатичної еластази та онкомаркеру товстої кишки Tu M2-піруваткіназа кал потрібно зібрати з 3-х точок випорожнення, перемішування зразка не впливає на результат.
     

ЦИТОЛОГІЧНІ (ЗАГАЛЬНОКЛІНІЧНІ) ДОСЛІДЖЕННЯ

  • Для дослідження на виявлення прихованої крові в калі (гемоглобін та трансферин) не слід збирати біоматеріал: у період менструації, за наявності кровоточивого геморою, крові в сечі або після значних зусиль при дефекації.
  • Дослідження не слід проводити впродовж 2 тижнів після інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад: колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм та ін.).
  • Кал взяти з першої, середньої та останньої частини випорожнень, особливо з ділянок, які містять слиз або кров.  
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому