Загальна характеристика
Кальпротектин - білок, який продукується поліморфноядерними нейтрофілами, моноцитами і плоским епітелієм (крім епітелію шкіри). Кальпротектін виділяється у великих кількостях з калом при пошкодженні слизової оболонки кишківника, є маркером активності лейкоцитів і запалення в шлунково-кишковому тракті. Рівень фекального кальпротектину корелює безпосередньо з числом нейтрофілів в просвіті кишківника.
Дослідження проводиться шляхом вимірювання кількості кальпротектину в калі за допомогою імуноферментного аналізу зі специфічними моноклональними антитілами. Виявлення фекального кальпротектину дозволяє диференціювати хворих із синдромом подразненого кишківника від хворих з органічними захворюваннями ШКТ, при чому чим вище рівень ФК, тим важчими можуть бути наслідки запального процесу. За результатами аналізу, виконаними в динаміці, є можливість слідкувати за розвитком хвороби, оцінювати ефективність лікування, прогнозувати загострення та ускладнення. Так, запальні захворювання кишківника характеризуються підвищенням даного показника, в той час як його нормалізація в ході лікування свідчить про відновлення слизової.
Дослідження ФК є ефективним лабораторним тестом для скринінгу, профілактичного обстеження, в комплексі з дослідженням калу на приховану кров, для відбору пацієнтів на подальше обстеження ендоскопічними методами (колоноскопія). ФК показаний всім пацієнтам з клінічними проявами захворювань кишківника (визначення причини діареї, болі у животі, спазмів та інших кишкових розладів).
Що може вплинути на результат дослідження «Фекальний кальпротектин»? Важливим є дотримання правил підготовки біоматеріалу для дослідження. Неправильно зібраний, негомогенізований (неперемішаний до однорідної консистенції) біоматеріал може стати причиною спотворення результатів дослідження. Радимо ознайомитися із розділом «Правила підготовки», щоб переконатися, що Ви все зробили правильно. Також прихована кров в калі може спотворювати результат дослідження Фекальний кальпротектин.
Будь який отриманий результат дослідження має бути оцінений лише в поєднанні із іншими діагностичними даними для правильної інтерпретації отриманих показників.
Зверніть увагу, що наразі для фекального кальпротектину не існує сертифікованого референтного матеріалу (еталону) та референтної методики вимірювання.
Результати отримані на тест-системах від різних виробників, можуть суттєво відрізнятися.
Успішність лікування доцільно оцінювати по динаміці змін показника, в одній лабораторії, за умов ретельного дотримання правил підготовки.
Тип біоматеріалу та способи взяття:
Тип БМ | ||||
---|---|---|---|---|
кал |
Правила підготовки пацієнта
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження