Діагностичний напрямок
Ентеропатії
Загальна характеристика
Кальпротектин - білок, який продукується поліморфноядерними нейтрофілами, моноцитами і плоским епітелієм (крім епітелію шкіри). Кальпротектін виділяється у великих кількостях з калом при пошкодженні слизової оболонки кишківника, є маркером активності лейкоцитів і запалення в шлунково-кишковому тракті. Рівень фекального кальпротектину корелює безпосередньо з числом нейтрофілів в просвіті кишківника. Запальні захворювання кишківника характеризуються підвищенням даного показника, в той час як його нормалізація в ході лікування свідчить про відновлення слизової.
Що може вплинути на результат дослідження «Фекальний кальпротектин»? Важливим є дотримання правил підготовки біоматеріалу для дослідження. Неправильно зібраний, негомогенізований ( перемішаний до однорідної консистенції) біоматеріал може стати причиною спотворення результатів дослідження. Радимо ознайомитися із розділом «Правила підготовки», щоб переконатися, що Ви все зробили правильно. Також прихована кров в калі може спотворювати результат дослідження Фекальний кальпротектин.
Будь який отриманий результат дослідження має бути оцінений лише в поєднанні із іншими діагностичними даними для правильної інтерпретації отриманих показників.
Зверніть увагу, що наразі для фекального кальпротектину не існує сертифікованого референтного матеріалу (еталону) та референтної методики вимірювання.
Результати отримані на тест-системах від різних виробників, можуть суттєво відрізнятися.
Успішність лікування доцільно оцінювати по динаміці змін показника, в одній лабораторії, за умов ретельного дотримання правил підготовки.
Показання для призначення
1.диференційна діагностика запальних (ВК, ХК) і функціональних (СПК) захворювань кишківнику;
2.моніторинг ендоскопічної та гістологічної активності запалення та прогноз рецидивування при ЗЗК
3.додаткове діагностичне дослідження при новоутвореннях (посідає друге місце за значимістю після кількісного
визначення фекального гемоглобіну і фекального трансферину);
4.підозра на наявність некротизуючого ентероколіту у новонароджених і моніторинг його перебігу;
5.оцінка ефективності лікування пацієнтів з гельмінтозами, з грибковими захворюваннями, ешерихіозом (О157),
дизентерією та вірусними кишковими інфекціями
6.оцінка запального процесу, ступеня відновлення слизової оболонки кишківнику після перенесених інфекційних
захворювань
Фекальний кальпротектин рекомендований для виключення запалення товстої кишки у пацієнтів із підозрою на
СПК та віком до 40 років (рівень доказовості 1, сила рекомендації сильна (Grade evidence level 1, Strength of
recommendation strong).-Guidelines for the investigation of chronic diarrhoea in adults: British Society of
Gastroenterology, 3rd edition
Дослідження виконується відповідно до інструкції виробника.
«Організація лабораторних процесів», та керування ними відбувається за допомогою Системи менеджменту якості
відповідно до міжнародних стандартів "ISO 9001:2015 - Системи управління якістю. Вимоги" і "ДСТУ EN ISO
15189:2015 (EN ISO 15189: 2012, IDT) Медичні лабораторії - вимоги до якості і компетентності" та рекомендацій
GCLP (Належна клінічна лабораторна практика)
Маркер
Біомаркер «фекального запалення»
Клінічна значущість
Неінвазивний кількісний біомаркер, що дозволяє оцінити наявність і ступінь вираженості запалення в кишківнику.
Дослідження фекального кальпротектину може бути виконано, коли лікар хоче визначити, чи ймовірно чи менш ймовірно надалі буде призначена ендоскопія (колоноскопія або сигмоїдоскопія).
Якщо людині поставлено діагноз ЗЗК, при підозрі на загострення може знадобитися тест на фекальний кальпротектин, як для підтвердження активності захворювання, так і для оцінки його важкості.
Склад показників:
Кальпротектин фекальний
Діапазон вимірювань: 19.5 - 800
Одиниця виміру: Мікрограм на грам
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
кал
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
кал
Біоматеріал для дослідження: кал (біохімічні, онкологічні - ІФА). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Контейнер для збору біоматеріалу. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год. Коментар: Увага! Для біохімічних/онкологічних досліджень потрібен окремий контейнер.
Інтерференція:
Якщо БМ негомогенний з домішками (неперетравленими рештками їжі) - дослідження не виконується, БМ не приймається!!! зразок може бути відбракований.
Наявність крові в калі та прийом препарату Pepto Bismol - Bismuth Subsalicylate, БАДів і лікувальних препаратів, що містять у складі магній, цинк і кальцій можуть вплинути на результат дослідження.
Кальпротектин може підвищуватися при пошкодженні кишкової тканини та кровотечі, які іноді спостерігаються при застосуванні нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ), а також підвищується при прийомі блокаторів протонної помпи ( омепразол, лансопразол та інш.)
Наявність крові в калі , та прийом препарату Pepto Bismol - Bismuth Subsalicylate, можуть вплинути на результат дослідження.
Інтерпретація:
Все, що викликає запалення в кишечнику, може викликати підвищення кальпротектину в калі.
ФК може бути підвищений при:
- дивертикуліті,- при харчовій алергії до білка коров'ячого молока,- муковісцидозі- аденовірусних, ротавірусних, норовірусних діареях,- неоплазіях- целіакії,- у пацієнтів з ожирінням- при прийомі протизапальних лікарських засобів та інгібіторів протонної помпи- сальмонельозі, кампілобактерній інфекціїЗначне підвищення: хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, бактеріальні інфекції шлунково-кишкового тракту, онкологічні захворювання, прийом нестероїдних протизапальних препаратів.
Помірне підвищення: целіакія, аутоімунний гастрит, поліпоз.
Помірно підвищений рівень кальпротектину в калі може свідчити про наявність запалення або про погіршення стану пацієнта. Повторне дослідження фекального кальпротектину з результатом, який все ще помірно підвищений або який збільшився, вимагатиме подальшого обстеження та можливо ендоскопії.
Нормальний результат фекального кальпротектину означає, що ознаки та симптоми, спричинені незапальним розладом кишечника. Прикладами цього є синдром подразненого кишечника (СПК) і вірусні шлунково-кишкові інфекції. Пацієнтам із нормальними результатами фекального кальпротектину ендоскопія менш показана чи корисна.
У деяких випадках кальпротектин у фекаліях може бути низьким навіть за наявності запалення ( хибнонегативний результат ). Найчастіше це спостерігається у дітей.