Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Панкреатична еластаза (матеріал - кал)

Змінити місто
Дослідження недоступне. Для оформлення змініть місто.

Загальна характеристика

Панкреатична еластаза (англ. Elastase) - протеолітичний фермент, що розщеплює пептиди і білки, ендопептидаза. Інша назва панкреатопептидаза E.
Для відмінності від лейкоцитарної еластази, панкреатичну еластазу іноді називають еластаза -1.
Еластаза синтезується в підшлунковій залозі у вигляді неактивної форми - проферменту проеластази, яка у складі панкреатичного соку потрапляє у дванадцятипалу кишку, де, під впливом трипсину, перетворюється на еластазу.
Еластаза, трипсин і хімотрипсин представляють групу серинових протеаз завдяки присутності в їх активному центрі серину. Вони відносяться до одного сімейства і складають 44% від загальної кількості білку екзокринної частини підшлункової залози.
Еластаза відрізняється ширшою специфічністю дії, ніж трипсин.
Еластаза найбільш активна при розщеплюванні пептидних зв'язків, утворених амінокислотами з невеликими гідрофобними радикалами - гліцином, валіном, лейцином, ізолейцином та серином.
Еластаза здатна розщеплювати білок еластин, який ні трипсином, ні хімотрипсином не гідролізується.
Слід пам’ятати, що вміст панкреатичної еластази низький у новонароджених та досягає рівня дорослих впродовж 14 днів життя. Тому доцільно призначати дослідження з 2-тижневого віку. 

Панкреатична еластаза-1 (ПЕ-1) – це протеолітичний фермент, який виробляється та виділяється підшлунковою залозою і залишається незмінним під час кишкового транзиту. ЇЇ можна виміряти за допомогою твердофазного імуноферментного аналізу на точковому зразку фекалій. Оскільки ПЕ-1 дуже стабільна під час кишкового транзиту, фекальна концентрація добре корелює з екзокринною функцією та відображає загальну секрецію підшлункової залози. ПЕ-1 є найбільш часто використовуваним лабораторним тестом для діагностики екзокринної недостатності підшлункової залози (ЕНПЗ) через його зручність і широку доступність. Використанням ПЕ-1 має переваги перед іншими тестами: не вимагає збору калу за часом або спеціальної дієти, має високу негативну прогностичну цінність і високу чутливість при помірній та важкій ЕНПЗ. Але тест менш надійний при легкій недостатності (менша чутливість і специфічність), у пацієнтів після резекції підшлункової залози або у пацієнтів з водянистою діареєю.Тест на ПЕ-1 є високочутливим, але має низьку специфічність, тому дослідження НЕ ПІДХОДИТЬ для скринінгу, оскільки може дати патологічний результат приблизно у половини пацієнтів, які не мають проблем із підшлунковою залозою.

Слід зауважити, що низькі рівні ПЕ-1 визначаються в літньому віці та інших медичних станах, таких як хронічна хвороба нирок або цукровий діабет. ПЕ-1 вимірюють як концентрацію в калі, і водянисті випорожнення майже завжди призведуть до низьких значень еластази, тому дослідження слід проводити на сформованому калі. Важливо дотримуватися правил збору  калу для уникнення хибних результатів (через розведення зразка при діареї). Стосовно лікування ЕНПШ, немає рекомендацій щодо оцінки ефективності ЗТПФ з використанням дослідження ПЕ-1.

Нормальні концентрації не виключають можливості екзокринної недостатності підшлункової залози.

Тип біоматеріалу та способи взяття:

Тип БМ
кал
Вартість послуг «Взяття біоматеріалу» не входить у вартість досліджень і сплачується окремо. 

Правила підготовки пацієнта

кал

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 14 дiб Виключити проведення інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад, колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм і ін.). За 3 доби Припинити прийом препаратів біотину, полівітамінів, біодомішок для волосся, нігтів, шкіри. Перед дослідженням не потрібно відміняти препарати ферментів підшлункової залози.Особливості забору:Кал приймається тільки у спеціально призначених для збору біоматеріалу (калу або сечі) пластикових контейнерах з кришкою, які можна придбати в аптеках або отримати у будь-якому відділенні ДІЛА (завчасно сплативши послугу "Взяття біоматеріалу").Примітки:Ознайомтесь з особливостями правил підготовки в закладці "ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ" на сторінці "ПАЦІЄНТАМ" , в інструкції до дослідження або зверніться до відділення ДІЛА. Рекомендовано: зберігання та доставка зразку у відділення протягом 2 год при +2...+25°С.

інструкція_калу_біохім онко.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

кал

Біоматеріал для дослідження: кал (біохімічні, онкологічні - ІФА). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Контейнер для збору біоматеріалу. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 48 год. Коментар: Увага! Для біохімічних/онкологічних досліджень потрібен окремий контейнер.

У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому