гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Панкреатична еластаза (матеріал - кал)

clock icon Термін виконання: 72 год.
840 грн

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Панкреатична еластаза (англ. Elastase) - протеолітичний фермент, що розщеплює пептиди і білки, ендопептидаза. Інша назва панкреатопептидаза E.
Для відмінності від лейкоцитарної еластази, панкреатичну еластазу іноді називають еластаза -1.
Еластаза синтезується в підшлунковій залозі у вигляді неактивної форми - проферменту проеластази, яка у складі панкреатичного соку потрапляє у дванадцятипалу кишку, де, під впливом трипсину, перетворюється на еластазу.
Еластаза, трипсин і хімотрипсин представляють групу серинових протеаз завдяки присутності в їх активному центрі серину. Вони відносяться до одного сімейства і складають 44% від загальної кількості білку екзокринної частини підшлункової залози.
Еластаза відрізняється ширшою специфічністю дії, ніж трипсин.
Еластаза найбільш активна при розщеплюванні пептидних зв'язків, утворених амінокислотами з невеликими гідрофобними радикалами - гліцином, валіном, лейцином, ізолейцином та серином.
Еластаза здатна розщеплювати білок еластин, який ні трипсином, ні хімотрипсином не гідролізується.
Слід пам’ятати, що вміст панкреатичної еластази низький у новонароджених та досягає рівня дорослих впродовж 14 днів життя. Тому доцільно призначати дослідження з 2-тижневого віку. 

Показання для призначення

1 Панкреатит в хронічній чи гострій формі (ДЧ- до 94%)
2. Муковісцидоз (ДЧ – 100%);
3. Холелітіаз (камені в жовчному міхурі чи жовчовивідних протоках);
4. Цукровий діабет I і II типу (інсулінозалежний і інсулінонезалежний);
5. Непереносимість лактози (лактозна недостатність); 
6. Хвороба Крона;
7. Злоякісні процеси в підшлунковій залозі (ДЧ при панкреатичній карциномі – 61%);
8. Механічні травми або недавнє оперативне втручання в ділянці підшлункової залози;
9. Абдомінальний синдром (гострі болі в ділянці епігастрія або порушення травлення без встановлених причин; 
10. Обтураційна жовтяниця (порушення відтоку жовчі, викликане механічною перешкодою (пухлина, конкремент), що перекрила просвіт жовчної протоки);
11. Кістозний фіброз підшлункової залози
12. Синдром Швахман-Даймонд 

Маркер

Маркер діагностики зовнішньосекреторної недостатності підшлункової залози 

Клінічна значущість

Лабораторне підтвердження порушення екзокринної функції підшлункової залози без відміни замісної ферментотерапії  


Склад показників:

Панкреатична еластаза (матеріал - кал)

Метод: Твердофазний імуноферментний аналіз
Діапазон вимірювань: 10 - 500
Одиниця виміру: Мікрограм на грам

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
> 200
100 - 200 - Помірна форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози
<100 - Важка форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози

Правила підготовки пацієнта

кал

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 14 дiб Виключити проведення інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад, колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм і ін.). За 3 доби Припинити прийом препаратів біотину, полівітамінів, біодомішок для волосся, нігтів, шкіри. Перед дослідженням не потрібно відміняти препарати ферментів підшлункової залози.Особливості забору:Кал приймається тільки у спеціально призначених для збору біоматеріалу (калу або сечі) пластикових контейнерах з кришкою, які можна придбати в аптеках або у відділеннях ДІЛА.Примітки:Ознайомтесь з особливостями правил підготовки, збирання та доставки калу в закладці "ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ" на сторінці "ПАЦІЄНТАМ" , в інструкції до дослідження або зверніться до відділення ДІЛА. Рекомендовано: зберігання та доставка зразку у відділення протягом 2 год при +2...+25°С.

інструкція_калу_біохім онко.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

кал

Біоматеріал для дослідження: кал (біохімічні, онкологічні - ІФА). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Контейнер для збору біоматеріалу. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 48 год. Коментар: Увага! Для біохімічних/онкологічних досліджень потрібен окремий контейнер.

Інтерференція:

  • За 3 дні виключити прийом препаратів біотину. Речовини, перелічені нижче, не мали суттєвого впливу на результат тесту при додаванні до зразків калу. Наведені концентрації стосуються 30 мг зразка калу:
    (-)-скополаміну н-бутилбромід (0,5%, Buscopan®), сульфат барію (5%), біотин (0,001%) субсаліцилат вісмуту (III) (0,5%, пепто-бісмол), цикламат (5%), диклофенак (0,5%), гемоглобін людини (5%), кров людини (5%), Hylak® N (5%), Iberogast® (5%), Immodium® acute duo (0,12/7,5%), лопераміду гідрохлорид (5% , лоперамід-СТ гострий), метронідазол (0,5%), муцин (5%), Нексіум® (0,25%), ніфуроксазид (0,5%, пентофурил®), пальмітинова кислота (20%), порошок підшлункової залози свиней (5%, Пангрол). ® 25 000), порошок підшлункової залози свиней (2,5%, Панкреатан® 36 000), порошок підшлункової залози свиней (2,5%, Панзитрат® 40 000), панкреатин (5%, Креон® 35 000), перентерол форте (0,5%), Ренні® (20% ), Сімагель® (1%), стеаринова кислота (20%), ванкоміцин (0,5%).
    Отже, перераховані препарати не впливають на результат до вказаної концентрації на 30 мг БМ, однак, якщо вище вказаних концентрацій, то впливають на результат.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому