гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Рання діагностика цукрового діабету та його ускладнень в ДІЛА: сучасні підходи

09.11.2023
Фото - Рання діагностика цукрового діабету та його ускладнень в ДІЛА: сучасні підходи

 

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом – захворюванням, яке не дарма називають пандемією ХХІ сторіччя.
Згідно з даними ВООЗ кожен 10-й дорослий мешканець планети живе з цукровим діабетом і тільки половина знає про своє захворювання.

Саме у безсимптомності перебігу полягає підступність цукрового діабету. Пацієнт може не мати жодних скарг, а про те, що в нього цукровий діабет дізнатись на етапі незворотних ускладнень. Тому вчасна діагностика є надзвичайно важливою.

Згідно з рекомендаціями фахівців Американської діабетологічної асоціації 2023 року скринінг на цукровий діабет показаний:

 • усім особам (не залежно від наявності чи відсутності факторів ризику), яким виповнилось 35 років;
 • усім дорослим будь-якого віку з надмірною вагою або ожирінням (ІМТ ≥25 кг/м 2), які мають один або кілька факторів ризику;
 • тим, хто має родичів першого ступеню з ЦД; 
 • людям з наступними станами чи захворюваннями:
 • артеріальна гіпертензія (>140/90 мм. рт. ст.);
 • холестерин  ЛПВС <0,9 ммоль/л та/або тригліцериди > 2,85 ммоль/л;
 • СПКЯ у жінок;
 • Аcanthosis nigricans;
 • усім жінкам на етапі планування вагітності;
 • вагітним до 15-го тижня, якщо не було тестування на етапі планування вагітності.
   

Для діагностики цукрового діабету регламентовано наступні дослідження "АДА" та "Наказ 151"

Пацієнти з виявленим цукровим діабетом чи предіабетом потребують не тільки призначення адекватної терапії, а і ретельного обстеження з метою раннього виявлення ускладнень.  

За даними ВООЗ:

Фахівці Американської діабетологічної асоціації рекомендують усім пацієнтам з вперше виявленим цукровим діабетом типу 2 негайно проходити огляд офтальмолога. Щодо пацієнтів з цукровим діабетом типу 1, за відсутності скарг, огляд офтальмолога показаний через 5 років після захворювання.

Наразі, виявити зміни на очному дні характерні для діабетичної ретинопатії може як фахівець-офтальмолог так і прилад зі штучним інтелектом – фундус камера, за допомогою якої виконуються високоякісні фото очного дна. Програма штучного інтелекту оцінює дані знімки та робить висновки. Обстеження займає 5 хвилин.

На думку фахівців Американської діабетологічної асоціації високоякісні фотографії очного дна мають більше клінічне значення, ніж звичайний огляд офтальмолога. З готовими знімками лікар офтальмолог може ознайомитись на особистому прийомі чи під час консультації online та призначити лікування.

Наразі, системи штучного інтелекту, які виявляють діабетичну ретинопатію та діабетичний макулярний набряк дозволені до використання Управлінням з контролю за продуктами й ліками США (FDA).

Оцінюючи висновок щодо стану судин очного дні, лікарю ендокринологу чи сімейному лікарю важливо пам’ятати, що описані зміни характерні для судин усього організму, зокрема нирок.

Отже, поява на очному дні змін – привід виконати дослідження:

Для ранньої діагностики діабетичної нефропатії:

Для ранньої діагностики ураження судин доцільне:

Використані джерела:

 1. НАКАЗ МОЗ України № 151 від 26 січня 2023р. Про затвердження Уніфікованого клінічного протоколу первинної, екстреної та спеціалізованої медичної допомоги «Цукровий діабет 1 типу у дорослих»
 2. АDA Standards of Medical Care in Diabetes 2023
   https://diabetesjournals.org/care/article/46/Supplement_1/S203/148042/12-Retinopathy-Neuropathy-and-Foot-Care-Standards
 3. Guidelines and Recommendations for Laboratory Analysis in the Diagnosis and Management of Diabetes Mellitus. Clinical Chemistry, Volume 69, Issue 8, August 2023, Pages 808–868, https://doi.org/10.1093/clinchem/hvad080Vision atlas/
 4.  https://www.iapb.org/learn/vision-atlas/
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому