гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Гомоцистеїн

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка системи гемостазу

Загальна характеристика

Гомоцистеїн (Гц) - метаболіт незамінної амінокислоти метіонін, що надходить в організм з продуктами тваринного походження (м'ясо, молоко, яйця та ін.). Бере участь в синтезі ряду білків. Для перетворення та виведення гомоцистеїну необхідні ферменти з коферментами у вигляді вітамінів В12, В6, фолієвої кислоти. Протягом життя рівень Гц в крові поступово підвищується, більш високі рівні у чоловіків пов'язані з більшою м'язовою масою.
В результаті окислення гомоцистеїну утворюється велика кількість вільних радикалів, що ушкоджують клітини ендотелію. Порушуються численні ендотеліальні функції, активуються процеси тромбоутворення.
Високий рівень гомоцистеїну - найважливіший фактор у розвитку атеросклерозу і тромбозу; характеризує ризик розвитку хвороби Альцгеймера, старечого недоумства; супроводжує судинні ускладнення цукрового діабету. Гіпергомоцистеїнемія розглядається як можлива причина патології вагітності (спонтанні аборти, прееклампсія, еклампсія, венозна тромбоемболія).
Підвищені концентрації гомоцистеїну в позаклітинному просторі є цитотоксичними.
Показання для призначення

1. Діагностика та оцінка ризику розвитку атеросклерозу, серцево-судинних захворювань, тромбоваскулярной патології.
2. Оцінка ризику розвитку патології вагітності.
3. Діагностика гомоцистинурії.

Маркер

Маркер порушень фолатного циклу (гіпергомоцистеїнемії) як основи пошкодження інтими судин.

Клінічна значущість

1. Визначення Гомоцистеїну показано для будь-якої етіологічної оцінки венозних або артеріальних тромбозів, особливо в молодому віці. Рекомендується одночасно вимірювати вітамін В12 і фолієву кислоту для визначення (виключення) гіпергомоцистеїнемії внаслідок дефіцитів вітамінів.
2. Обстеження пацієнтів з підозрою спадкового порушення метаболізму метіоніну, включаючи: недостатність цистатіонін-бета-синтази (гомоцистинурія) і дефіцит метілентетрагідрофолатредуктази (MTHFR) і її термолабільних варіантів: недостатність метіонін-синтази, порушення метаболізму кобаламіну.

Склад показників:

Гомоцистеїн

Метод: Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Діапазон вимірювань: 2 - 500
Одиниця виміру: Мікромоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 18Р
< 5,0

                                  
18Р - 130Р
3,7 - 11,0
11-14 помірний ризик ССЗ
15-29 високий ризик ССЗ
>29 дуже високий ризик ССЗ
18Р - 130Р
3,7 - 11,0
11-14 помірний ризик ССЗ
15-29 високий ризик ССЗ
>29 дуже високий ризик ССЗ
Вагітні:
І триместр <5.6
II триместр <4.3
III триместр <3.3

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/ЕДТА/Г. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з ЕДТА з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

Інтерференція:

 • Дефіцит у раціоні вітамінів В6 і В12, фолієвої кислоти, куріння, алкоголізм, вживання кави, прийом циклоспорину, карбамазепіну, фенітоїну, закису азоту, сульфасалазину, метотрексату.

Інтерпретація:

 • ІХС, тромбози, синдром ендотеліальної дисфункції.
  Генетичні дефекти ферментів, що беруть участь у метаболізмі гомоцистеїну, ниркова недостатність, псоріаз, хронічна ниркова недостатність, гіпотиреоз, В12- дефіцитна анемія, деякі види карцином (рак молочної залози, яєчників, підшлункової залози), гострий лімфобластний лейкоз.
 • Розсіяний склероз.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому