гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Дослідження сечі

Сечу для більшості аналізів (загальний аналіз сечі, аналіз сечі по Нечипоренко, бактеріологічне дослідження сечі та ін.) необхідно доставити у відділення ДІЛА впродовж 2-х годин після сечовипускання.

Сучасна преаналітична система, яку використовує лабораторія ДІЛА для збирання, транспортування, збереження і подальшої обробки сечі в аналізаторах передбачає вакуумні контейнери VACUETTE®. Вони стерильні, герметичні і дозволяють:

 • подовжити час зберігання сечі на преаналітичному етапі (від збирання  до проведення дослідження) з 30 хв (2-х годин)  до 24 (72) годин (в залежності від типу контейнера);
 • забезпечувати гігієнічність та зручність доставки сечі до відділення, оскільки, на відміну від простих баночок, контейнери VACUETTE не б’ються, виключають розливання сечі;
 • запобігти контамінації (забрудненню) сечі - мінімізувати контакт сечі з різними мікроорганізмами (в т.ч. вірусами), хімічними та ін. негативними сполуками, що є в навколишньому середовищі; розмноженню бактерій, що може вплинути на фізико-хімічні властивості сечі (прозорість, білок, рН та ін.);
 • запобігти руйнуванню клітинних елементів (домішок, кристалів, ниток слизу та ін. типових елементів сечі); 
 • робити відбір сечі безпосередньо з катетеру Фолея чи інших засобів для збирання сечі, що можуть бути використані у випадках, якщо людина перебуває в лікувальному закладі і не має змоги зібрати сечу в звичайну ємкість;
 • максимально убезпечити персонал лабораторії, адже сеча, як і кров, є потенційно небезпечним інфекційним матеріалом.
   

Вакуумні контейнери VACUETTE® - зручно, гігієнічно, якісно!

Послугу «Взяття біологічного матеріалу», що включає в себе вакуумні контейнери VACUETTE® для збереження властивостей біоматеріалу та дотримання стандарту виконання дослідження, можна заздалегідь придбати у відділеннях ДІЛА або  її потрібно буде оплатити  під час реєстрації замовлення.

Біоматеріал доставляється у відділення ДІЛА згідно графіку взяття біоматеріалу та з урахуванням строків доставки (після збирання сечі) для конкретного дослідження.


Збирання сечі у контейнер для більшості досліджень здійснюється виключно в домашніх умовах/вдома. У відділеннях ДІЛА взяття біоматеріалу не проводиться (окрім випадків, коли сеча для дослідження не підлягає тривалому транспортуванню). 

Для збирання сечі заборонено використовувати контейнери, що вже мали побутове використання (посуд, ємності з-під мийних засобів та ін.), оскільки це може вплинути на якість/достовірність результату дослідження.

Залежно від дослідження може бути зібрана сеча: 

 • перша ранкова; 
 • випадкова порція;
 • середня порція;
 • добова;
 • вся порція.
   

Тому перед збиранням сечі необхідно обов’язково ознайомитись з правилами підготовки саме для вашого дослідження.

Правила збирання сечі:

 1. Перед збиранням біоматеріалу необхідно провести гігієну зовнішніх статевих органів. 
 2. Для ранкової порції сечі потрібно зібрати першу порцію після пробудження. 
 3. Для випадкової порції може бути використана сеча, зібрана в будь-який час доби, якщо інше не регламентовано вашим лікарем.
 4. Для середньої порції сечі необхідно невелику першу порцію сечі спустити в унітаз та наповнити сечею контейнер 40-50 мл (друга порція). Останні краплі сечі стустити в унітаз, як і першу порцію.
 5. Для добової сечі перше ранкове сечовипускання здійснюється в унітаз. Потім протягом доби (наприклад, з 9:00 ранку до 9:00 ранку наступного дня) збирається вся добова кількість сечі в одну чисту ємність:
  - у процесі збирання вся сеча повинна зберігатися в прохолодному, захищеному від світла місці (наприклад, у холодильнику при температурі 4−8°С). Обов'язково слід зазначити загальний об'єм сечі за добу;
  - впродовж доби зібрану сечу необхідно перемішувати;
  - якщо для збирання добової сечі необхідний консервант, то він додається в ємність перед початком збору;
  - після закінчення доби вся зібрана сеча ретельно перемішується і від неї відливають 30−40 мл у меншу стерильну ємність або контейнер Vacuette;
  - сечу доставляють у відділення ДІЛА для більшості досліджень впродовж 2 годин. 

Особливі умови для окремих досліджень

Загальний аналіз сечі, аналіз сечі за Нечипоренком, бактеріологічні дослідження сечі
 1. Для доставки сечі рекомендовано використовувати контейнери, які можна отримати у будь-якому відділенні ДІЛА завчасно сплативши послугу «Взяття біоматералу»
  для загального аналізу сечі  та для аналізу сечі за Нечипоренком –  Vacuette з консервантом.
  для бактеріального посіву сечі – Vacuette Bak.
 2. Для даних досліджень необхідно зібрати середню порцію ранкової сечі.
 3. Період доставки контейнера з сечею у відділення ДІЛА:
  - звичайний стерильний контейнер - впродовж 2 годин;
  - контейнер Vacuette з консервантом/ Vacuette Bak - в день взяття біоматеріалу.

Зверніть увагу, сечу в контейнер Vacuette рекомендовано перенести протягом 30 хвилин, але не більше 2-х годин з моменту збору.

Аналіз сечі  методом ПЛР  (на інфекції, що передаються статевим шляхом)
 1. Для доставки сечі рекомендовано використовувати контейнер Vacuette без консерванту (попередньо придбати у відділенні ДІЛА), що забезпечить якісне збереження та транспортування БМ.
 2. Для дослідження сечі методом ПЛР необхідно зібрати першу порцію ранкової сечі.
  - Сечу зібрати в стерильний посуд.
  - Відібрати з нього необхідний об’єм у вакуумну пробірку Vacuette без консерванту
 3. Доставити в день взяття біоматеріалу, згідно графіку взяття біоматеріалу у відділеннях ДІЛА.
Біохімічні та гормональні дослідження сечі
 • Для біохімічних досліджень (глюкоза, сечова кислота, креатинін, фосфор, панкреатична амілаза тощо) сеча може бути зібрана:
  - перша ранкова,
  - випадкова,
  - добова сеча (сечу зібрати в стерильний посуд, відібрати з нього необхідний об’єм у вакуумну пробірку Vacuette без консерванту, яку можна завчасно придбати у відділенні ДІЛА).
 • Для дослідження екскреції йоду із сечею: сеча повинна бути свіжовиділеною, не обов’язково першою. Важливо: приймається тільки у відділенні ДІЛА за адресою: м. Київ, вул. Підвисоцького, 6а, за графіком взяття біоматеріалу у даному відділенні.
 • Для досліджень на вміст кальцію, адреналіну, норадреналіну, кортизолу і метанефрину – зібрати добову сечу. Перед початком збору добової сечі в посуд додається консервант, який заздалегідь необхідно отримати в одному з відділень ДІЛА. Контейнер із сечею необхідно доставити у відділення впродовж 2 годин.
   
Пам’ятайте! Використання вакуумних контейнерів VACUETTE® забезпечує збереження та транспортування біоматеріалу для отримання якісного результату!
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому