Запальні захворювання кишківника (ЗЗК) — це група хронічних захворювань, які характеризуються деструктивним неспецифічним імунним запаленням стінки кишківника. До основних форм належать: хвороба Крона (ХК) та неспецифічний виразковий коліт (ВК).
Постійне запалення призводить до прогресуючого ураження травного тракту, що часто потребує хірургічного втручання та може спричинити серйозні ускладнення, які загрожують життю.
За даними Європейської організації з вивчення хвороби Крона та виразкового коліту (ЕССО) близько 2,2 млн людей у Європі (5 млн в усьому світі) страждають на цю групу захворювань. Останніми десятиріччями запальні захворювання кишківника все частіше зустрічаються серед дітей. Так, дебют цих захворювань можливий в ранньому дитячому віці до 6 років. У таких маленьких дітей важко встановити це ХК чи ВК, тому певний час вони мають діагноз «Недиференційоване запальне захворювання кишківника».
Хвороба Крона - це хронічне захворювання, при якому відбувається запалення будь-якого відділу травного тракту від ротової порожнини до прямої кишки, але найчастіше вражається здухвинна кишка та проксимальний відділ товстої кишки. Характеризується трансмуральним запаленням, що може призвести до фіброзу та стриктур, а також до мікроперфорацій та утворення свищів.
Виразковий коліт – це хронічне запальне захворювання, що характеризується рецидивуючими і ремітуючими епізодами запалення, обмеженого слизовою оболонкою товстої кишки. Це захворювання суто товстого кишківника, окремих його ділянок або всієї кишки.
Пік захворюваності ЗЗК припадає на вік від 15 до 30 років. Захворюваність становить:
Відсутні дані щодо кількості пацієнтів із ЗЗК в Україні, оскільки поки що не створено відповідного реєстру пацієнтів. Але простежується тенденція до зростання числа важких, резистентних до лікування форм ЗЗК.
У 5-10% пацієнтів дебют починається в дитинстві або підлітковому віці, у 15% - у віці до 6 років, й у 1% дітей до 1 року (поширеність у Європі ЗЗК з дуже раннім початком – 14 на 100000 населення).
Згідно з сучасними уявленнями ЗЗК виникають через порушення регулювання імунної відповіді на люмінальні бактерії та/або їх продукти. Беззаперечним є той факт, що у пацієнтів спостерігаються зміни як у складі, так і в функції кишкової мікробіоти. В патогенез ЗЗК залучені численні генетичні варіації, які дають уявлення про шляхи, важливі для регуляції запалення кишківника, тому ЗЗК вважаються генетично детермінованими.
Клінічні симптоми, за якими можна запідозрити ЗЗК:
Клінічні прояви ЗЗК залежать від ділянки ураження ШКТ і дуже часто мають неспецифічний характер, що затримує діагностику цих захворювань. Симптоматика може нагадувати синдром подразненого кишківника (СПК), целіакію, харчову непереносимість або гастроінтестинальні форми харчової алергії, лактазну недостатність, інфекційну діарею, антибіотикасоційовану діарею (зумовлену Clostridium difficile), паразитози (лямбліоз), мікроскопічний коліт, ВІЛ-ентеропатію, колоректальний рак.
При оцінці скарг пацієнта потрібно звернути увагу на певні ознаки коліту при ЗЗК, а саме:
Скарги у пацієнтів із ЗЗК дуже різноманітні і, зокрема, включають:
Класичною тріадою симптомів при ЗЗК є біль у животі, діарея та зниження маси тіла. Така клінічна картина спостерігається лише у 25% педіатричних пацієнтів, у решти дітей перебіг ХК і ВК має низку особливостей, які ускладнюють встановлення правильного діагнозу. У багатьох хворих між появою перших симптомів та встановленням діагнозу минає багато часу. Пізня діагностика захворювання є однією з причин високої частоти виявлення тяжких форм ЗЗК. У зв’язку з цим лікарю-педіатру вкрай важливо вчасно припустити наявність захворювання, адже раннє лікування таких пацієнтів асоційоване з більш сприятливим прогнозом.
Незважаючи на те, що ендоскопія з біопсією залишається золотим стандартом діагностики ЗЗК, важливим є використання клініцистами біомаркерів запалення у крові, калі, сечі та тканинах кишечнику.
Зміни лабораторних показників, що спостерігаються у дітей із ЗЗК:
Значущим неінвазивним маркером шлунково-кишкової кровотечі є дослідження калу на приховану кров (наявність гемоглобіну і трансферину), що виконується сучасним імунохроматографічним методом, який не потребує дієтарної підготовки.
Дослідження на приховану кров у калі (гемоглобін і трансферин) використовується для діагностики прихованих кровотеч із верхніх та нижніх відділів ШКТ. Наявність гемоглобіну у калі людини є специфічним маркером кровотечі з нижніх відділів ШКТ, оскільки гемоглобін – нестабільна сполука, яка перетворюється при проходженні по кишечнику. Трансферин – більш стабільна сполука та використовується як маркер кровотечі і з верхніх, і з нижніх відділів ШКТ.
Результат дослідження:
Перевагами дослідження є:
Використання одночасно обох тестів (визначення вмісту гемоглобіну та трансферину у калі) забезпечує підвищення ефективності діагностики та зменшення виконання необґрунтованих ендоскопічних досліджень, враховуючи їх вартість та можливість потенційних ускладнень, особливо у дітей.
Як неінвазивний біомаркер ЗЗК широко використовується фекальний кальпротектин (ФК). Кальпротектин – білок активної фази, який є основним білком цитозолю з молекулярної масою 36 кДа, що зв’язує кальцій і цинк та продукується поліморфноядерними нейтрофілами, моноцитами і пласким епітелієм (крім епітелію шкіри).
Кальпротектин виділяється у великих кількостях з калом при пошкодженні слизової оболонки кишечника, є маркером активності лейкоцитів і запалення в шлунково-кишковому тракті. Виявлення ФК є надійним, але неспецифічним маркером запалення у ШКТ.
Підвищений вміст ФК може визначатися:
Клінічне значення ФК полягає насамперед у скринінгу ЗЗК у пацієнтів із симптомами ураження ШКТ, а також у контролі активності запального процесу у пацієнтів із ЗЗК.
У дітей підвищений рівень ФК спостерігається у ранньому віці, з часом він знижується. Високий рівень ФК у дітей перших місяців життя пов’язують із незрілою бар’єрною функцією кишківника, що зумовлює підвищену проникність слизової оболонки кишківника та трансепітеліальну міграцію гранулоцитів. Також, ймовірна залежність рівня ФК від типу вигодовування. Так, у дітей на грудному вигодовуванні рівень ФК вищий, ніж у дітей на штучному вигодовуванні. Крім того, підвищення рівня ФК у дітей можливе при заборі проби калу з підгузка, що пояснюється поглинанням з нього води.
Показання до призначення дослідження фекальний кальпротектин:
Фекальний кальпротектин рекомендований для виключення запалення товстої кишки у пацієнтів із підозрою на СПК та віком до 40 років (рівень доказовості 1, сила рекомендації сильна (Grade evidence level 1, Strength of recommendation strong).-Guidelines for the investigation of chronic diarrhoea in adults: British Society of Gastroenterology, 3rd edition)
Група експертів з Великобританії, Німеччини, Швейцарії, Канади опублікувала керівництво для лікарів, метою якого було скорочення призначення необґрунтованих інвазивних обстежень (ендоскопія, біопсія) та направлень до вузьких спеціалістів (дитячий хірург, дитячий гастроентеролог) дітям з гастроінтестинальними симптомами і рівнем ФК >50 мкг/г. У цьому керівництві наголошується, що при наявності у дитини гастроінтестинальних скарг, характерних для ЗЗК та симптомів тривоги («червоних прапорців»), а саме: шлунково-кишкової кровотечі, втрати маси тіла та змін одного чи більше лабораторних показників (анемія, тромбоцитоз, підвищення рівня С-реактивного протеїну/швидкості осідання еритроцитів/трансаміназ, гіпоальбумінемія), необхідно направити такого пацієнта до дитячого гастроентеролога, який призначить дослідження ФК та вирішить питання щодо подальшого обстеження. Pediatric Endoscopy, Update 2020, Management of Paediatric Ulcerative Colitis, Part 1: Ambulatory Care—An Evidence-based Guideline From European Crohn's and Colitis Organization and European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, (https://health-ua.com/multimedia/userfiles/files/2021/Gastro_1_2021/Gastro_1_2021_str_22_23.pdf )
Оскільки перебіг ЗЗК може супроводжуватись такими ускладненнями, як шлунково-кишкові кровотечі, анемія, а також (при тривалості захворювання 10 років і більше) формуванням колоректального раку, важливим є постійний ендоскопічний скринінг і контроль активності запалення. На жаль, на сьогодні не встановлено єдиного порогового рівня ФК, при якому можна діагностувати активну стадію ЗЗК у дітей, оскільки їх значення істотно відрізняються у різних дослідженнях. Однак рівень ФК <100 мкг/г зазвичай відповідає стадії ремісії, а рівень >250 мкг/г – активному запаленню кишечника та є показанням до ендоскопічного дослідження.
Серологічні маркери діагностики ЗЗК включають:
Отримано докази, що наявність pANCA дозволяє диференціювати ВК від ХК, а наявність ASCA має високу специфічність для ідентифікації ХК. Антитіла до ASCA виявляються у 40–80% пацієнтів із хворобою Крона, мають тенденцію виявляти пацієнтів із захворюванням термінального відділу клубової кишки та сліпої кишки та незвичайні для пацієнтів із виразковим колітом. P-ANCA може бути виявлений у 50-80% дітей та дорослих з виразковим колітом у порівнянні з 10-27% дорослих з ХК (у яких можуть бути лише низькі титри). Таким чином, серотип може бути тісніше пов'язаний з локалізацією захворювання товстої кишки, ніж з типом захворювання.
Пацієнтам з діареєю (особливо кривавою) повинні провести:
!!! Наявність кишкового патогену не виключає можливості ЗЗК
Диференційна діагностика проводиться комплексно з урахуванням клінічних, лабораторних, ендоскопічних та морфологічних даних:
Отже, постановка діагнозу ХК відбувається на основі ендоскопічного, радіологічного і гістологічного підтвердження наявності у ШКТ сегментарних запальних змін, часто гранулематозного характеру. Немає однозначних діагностичних критеріїв, особливо таких, на основі яких можна було б завжди відрізнити ХК від ВК; у ≈10 % хворих діагностується невизначений коліт.
Згідно уніфікованого клінічного протоколу первинної та спеціалізованої медичної допомоги: Запальні захворювання кишечника (Хвороба Крона, Виразковий коліт) за 2023 р.
Лабораторне обстеження пацієнтів з ЗЗК включає в себе:
За необхідності у пацієнтів із тяжким або рецидивуючим перебігом ВК рефрактерного характеру рекомендовано провести дослідження на (C. difficile та цитомегаловірусну інфекцію).
Незважаючи на неможливість повного одужання, симптоми захворювання та їх вплив на життя пацієнта можуть бути мінімізовані відповідним лікуванням. Метою дієтотерапії при ЗЗК є забезпечення організму необхідною кількістю енергії, пластичного матеріалу, вітамінів та мінералів, нормалізація випорожнень, покращення живлення епітелію кишечника та підсилення у ньому репаративних процесів, покращення функції наднирників, підвищення імунітету.
На сьогодні ЗЗК є хронічним захворюванням, при якому пацієнти повинні отримувати лікування, спрямоване на пригнічення (патологічної) запальної реакції (та загоєння) з метою зменшення ступеню вираженості або ліквідації уражень травного тракту, що сприяє зменшенню та зникненню симптомів, досягнення довготривалої ремісії.
Використані джерела: