Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Якісне визначення гемоглобіну і трансферину людини в калі з метою виявлення шлунково-кишкової кровотечі будь-якої етіології. «Прихованою» називають кров, яка не змінює колір калу і не визначається макро- і мікроскопічно. Людський гемоглобін в калі є високоспецифічним дослідженням для діагностики кровотеч з нижніх відділів ШКТ, тому гемоглобін - нестабільне з'єднання, він руйнується в міру проходження по кишківнику і при кровотечах у шлунку, верхніх відділах кишківника можливе отримання «псевдонегативних» результатів. Трансферин - білок крові, який потрапляє в просвіт кишківника тільки при захворюваннях, що супроводжуються кровотечами в ШКТ і є більш стабільним з'єднанням, що дозволяє з високим ступенем достовірності виявляти кровотечі у верхніх відділах ШКТ. Дослідження не дає перехресних реакцій з гемоглобіном і трансферином тваринного походження, тому перед дослідженням пацієнту не потрібно виключати м'ясо з раціону харчування.
Показання для призначення
1. Раннє скринінгове дослідження для діагностики колоректального раку, включаючи профілактичні огляди у віці після 50 років . 2. Неінвазивна діагностика прихованих кровотеч ШКТ, відбір пацієнтів для ендоскопічного дослідження. 3. Диференційна діагностика анемій. 4. Діагностика захворювань ШКТ: поліпозу кишківника, дивертикуліту, виразкового коліту, некротизуючого ентероколіту у дітей раннього віку та ін. 5. При виявленні гельмінтів - для оцінки пошкодження слизових ШКТ. 6. Оцінка адекватності терапії виразкової хвороби шлунку, неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона, туберкульозу кишківника та ін.
Маркер
Маркер діагностики прихованих кровотеч з верхніх і нижніх відділів ШКТ.
Клінічна значущість
Склад показників:
Правила підготовки пацієнта
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
Інтерференція:
- Можливі «хибнопозитивні результати» при попаданні в пробу людської крові з інших джерел кровотечі (менструальна кров, кровоточивий геморой, механічні пошкодження слизової при колоноскопії, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм і ін.).
Інтерпретація:
- У пробі виявлений людський гемоглобін і/або трансферин -« позитивно », що свідчить про наявність ушкоджень слизової оболонки ШКТ. Слід пам'ятати, що результати повинні оцінюватися в комплексі з іншими клініко-інструментальними дослідженнями, так як самі по собі не можуть бути єдиним критерієм для встановлення діагнозу.
- Результат - «негативно» свідчить про відсутність даних на користь кровотеч в ШКТ.
Слід пам'ятати, що результати повинні оцінюватися в комплексі з іншими клініко-інструментальними дослідженнями, так як самі по собі не можуть бути єдиним критерієм для встановлення діагнозу.