Цистит — це запалення сечового міхура, зазвичай спричинене інфекцією.
Хвороба дуже поширена — щороку у світі від циститу страждають понад 150 мільйонів людей. Цистит у жінок трапляється набагато частіше (у віці до 24 років такий досвід отримує кожна третя дівчина). Але захворювання добряче дошкуляє й чоловікам, особливо в похилому віці, проте через іншу причину – переважно через проблеми з простатою.
Цистит може викликати досить неприємні симптоми і без належного лікування призводити до ускладнень, серед яких — запалення нирок (пієлонефрит), яке в свою чергу може призвести до розвитку станів (наприклад, хронічна ниркова недостатність), що становлять загрозу життю людини.
Про що свідчать ті чи інші симптоми, як не пропустити небезпечні для здоров’я стани та які сучасні методи обстеження при циститі існують — поговоримо в нашій статті.
Цистит може бути гострим або хронічним — деяких людей прояви хвороби турбують часто, і в таких випадках може знадобитися регулярне або тривале лікування.
Є декілька видів захворювання (в залежності від причин, що призвели до патології):
Трапляються також випадки безсимптомного циститу, коли в сечі присутні бактерії, але у людини немає жодних проявів. Такі пацієнти не потребують лікування.
Захворювання частіше за все виникає, коли бактерії потрапляють в уретру, а далі — в сечовий міхур. У 80–95% випадків це Escherichia coli, яка знаходиться в розташованій поблизу органів сечовиділення прямій кишці. За несприятливих обставин, таких як порушення правил гігієни або неправильне підмивання, ці бактерії можуть перетнути анатомічні межі та проникнути в сечовий міхур, викликаючи цистит. Потім бактерії прикріплюються до слизової оболонки даного органу і спричиняють подразнення та запалення цієї ділянки — виникає інфекція сечового міхура.
Серед інших причин розвитку хвороби можуть бути захворювання статевих органів, в тому числі інфекції, що передаються статевим шляхом (вульвіт, кольпіт, уретрит, мікоплазмоз, гонорея, трихомоніаз, хламідіоз, генітальний туберкульоз, гриби роду Candida, вірус герпесу).
До можливих причин циститу відносяться:
Чи може бути цистит після статевого акту? Активний секс може викликати так званий посткоїтальний цистит. Це дуже поширена проблема, яка частіше за все виникає протягом 48 годин після акту. Може проявлятися як на початку статевого життя, так і через деякий час після нього.
Циститом може захворіти будь-яка людина, незалежно від статі та віку. Але від цієї патології найчастіше страждають жінки, оскільки їхній анус (задній прохід) розташований ближче до уретри. Крім того, остання набагато коротша, ніж у чоловіків, отже бактеріям легше проникнути в сечовий міхур.
Цистит у чоловіків також може виникнути через патології, що обмежують нормальний відтік сечі. Одна з таких проблем — збільшення передміхурової залози, яке може перешкоджати сечовипусканню.
За даними Національної служби охорони здоров’я Великобританії (NHS), інші фактори ризику розвитку циститу включають:
|
До основних ознак циститу відносяться:
біль, печіння або поколювання під час сечовипускання; | |
сеча має змінений колір та неприємний запах, каламутна; | |
гостра необхідність сечовипускання; | |
болі в сечовому міхурі, дискомфорт внизу живота; | |
часте виділення невеликої кількості сечі; | |
субфебрильна температура (37-38 °C); | |
кров у сечі (гематурія); | |
загальне нездужання, нудота та втома. |
Цікавий факт!
Здоровій людині потрібно спорожняти свій сечовий міхур декілька разів на добу (у нормі — до 8 разів). Під час захворювання кількість сечовипускань становиться неконтрольованою та збільшується в рази.
Симптоми циститу однакові як для чоловіків, так і для жінок. Можливі прояви захворювання у дітей включають температуру до 38°C і вище, слабкість, дратівливість, зниження апетиту, нудоту, блювання. |
Цистит лікує уролог. Це спеціаліст, який займається діагностикою та лікуванням захворювань сечовивідної системи. Жінки також можуть звертатися до гінеколога, особливо якщо цистит супроводжується іншими гінекологічними проблемами.
Проконсультуйтесь з лікарем, якщо:
|
Коли потрібно звернутися до лікаря терміново:
|
Такі симптоми можуть свідчити, що запалення охопило вже й нирки. Без відповідного лікування цей стан може бути небезпечним, оскільки загрожує розвитком сепсису.
Захворювання, особливо цистит з кров’ю, потребує призначення антибіотиків, адже занедбана патологія може перейти в хронічну форму або викликати пієлонефрит. |
Лікування циститу в домашніх умовах складається із заходів, спрямованих на полегшення симптомів і прискорення одужання. Ось декілька рекомендацій, які можуть допомогти:
Як швидко зняти біль при циститі?
Важливо! Ці методи можуть допомогти полегшити симптоми, але не замінюють консультацію з лікарем. Якщо симптоми не зникають або погіршуються, обов’язково зверніться до лікаря для отримання відповідного лікування та призначення антибіотиків, якщо це необхідно.
Цікавий факт!
Вважається, що від циститу допомагає сік журавлини, точніше, особлива речовина проантоціанідін, яка міститься в цій ягоді і нібито здатна гальмувати розмноження бактерій у сечовому міхурі. Однак, на жаль, нещодавно вчені з Йельського університету довели, що журавлинний сік містить недостатню кількість активного інгредієнта для одужання пацієнта від циститу. Ягоду краще застосовувати лише як допоміжний засіб до призначеного лікування.
Хронічні цистити або ті, що часто повторюються, потребують уважного вивчення причини захворювання та призначення більш складного лікування, можливо, довготривалого. |
Що можна їсти при циститі? Важливо дотримуватись правильного харчування, яке допоможе зменшити запалення та підтримувати здоров’я сечового міхура. Ось продукти, які можна вживати:
Ці продукти допомагають зменшити подразнення сечового міхура та сприяють швидшому одужанню.
Цікавий факт!
При циститі потрібно пити багато рідини, але «вимити» хвороботворні бактерії неможливо. Однак результати аналізу такої «розбавленої» сечі пацієнта нерідко можуть ввести в оману, адже часто показують, що людина нібито одужала, хоча насправді це зовсім не так.
Для того, щоб уникнути небажаних ускладнень та вчасно розпочати лікування, дуже важливо провести правильні обстеження.
До уваги приймаються наявні в пацієнта симптоми та використовуються наступні види досліджень:
Також варто зробити наступні обстеження, кожне з яких включає в себе декілька вищеперелічених досліджень і дозволяє всебічно оцінити здоров’я нирок:
Комплекс №215 "Ниркові проби, при наявності симптомів" |
Комплекс №86 "Ниркові проби, профілактичне обстеження розширене" |
Крім того, рекомендується здати аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом, оскільки часто саме вони є причиною хронічного рецидивуючого циститу:
Комплекс №62 "Профогляд для жінок"
|
Комплекс №81 "Діагностика запальних процесів статевих шляхів жінки" |
Запобігти захворюванню можуть допомогти такі заходи:
|
Давайте підсумуємо все вищевикладене:
Сподіваємось, що отримана інформація стане вам в нагоді, і ви тепер знатимете, як діяти при тих чи інших симптомах та як запобігти появі циститу.