гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Норма цукру в крові та цукровий діабет

05.06.2024
Фото - Норма цукру в крові та цукровий діабет
 1. Вступ. Що таке цукровий діабет?
 2. Типи цукрового діабету
 3. Яка норма цукру в крові?
 4. Норма цукру в крові у жінок
 5. Норма цукру в крові у чоловіків
 6. Норма цукру в крові за віком
 7. Як здавати кров на цукор?
 8. Що не можна їсти перед здачею крові на цукор?
 9. Аналізи на рівень глюкози не в межах норми?
 10. Гіпоглікемія
 11. Гіперглікемія
 12. Чи можна діагностувати цукровий діабет на випередження?
 13. Питання – відповіді

 

 

Вступ. Що таке цукровий діабет?

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, яке виникає через порушення обміну речовин, зокрема обміну вуглеводів, що пов'язане з недостатнім виробленням або неефективним використанням інсуліну. Інсулін — це гормон, який виробляється підшлунковою залозою і регулює рівень цукру (глюкози) в крові, забезпечуючи клітинам організму можливість використовувати глюкозу як джерело енергії.

Глікований гемоглобін – це показник стану глюкози в крові протягом тривалого періоду часу. Він утворюється внаслідок хімічної реакції гемоглобіну з глюкозою, яка відбувається безпосередньо в крові. Основна перевага вимірювання рівня глікованого гемоглобіну полягає в тому, що він відображає середній рівень глюкози в крові протягом тривалого періоду, уникаючи коливань, які можуть відбуватися протягом дня в зв'язку з їжею, фізичною активністю та іншими факторами. Це дозволяє отримати об'єктивну оцінку стабільності рівня цукру в крові та ефективності лікування діабету.

Вимірювання рівня глікованого гемоглобіну є одним з основних методів діагностики цукрового діабету та моніторингу його контролю. В медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати аналіз на глікований гемоглобін та глюкозу у венозній крові натще, щоб перевірити норми цукру в крові.

 

Типи цукрового діабету

Цукровий діабет поділяється на кілька основних типів:

 • Цукровий діабет 1 типу: автоімунне захворювання, при якому імунна система атакує і знищує бета-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Зазвичай розвивається в дитинстві або юності.
 • Цукровий діабет 2 типу: найпоширеніша форма діабету, що виникає через комбінацію інсулінорезистентності (нездатність клітин ефективно використовувати інсулін) і зниженої секреції інсуліну. Розвивається переважно у дорослих, часто пов'язаний із ожирінням, неправильним харчуванням і малорухливим способом життя. Йому зазвичай передує метаболічний синдром, пов’язаний з початковими порушеннями обміну речовин. Якщо «зловити» хворобу на цій стадії, можна не допустити розвитку цукрового діабету та уникнути його ускладнень. Саме тому надзвичайно важливими є регулярні профілактичні обстеження з визначенням рівня глюкози крові.
 • Гестаційний діабет: тимчасова форма діабету, що розвивається під час вагітності і зазвичай зникає після пологів. Проте жінки, які мали гестаційний діабет, мають підвищений ризик розвитку діабету 2 типу в майбутньому.
 • Інші специфічні типи діабету: пов'язані з певними захворюваннями або станами, такими як генетичні дефекти функції бета-клітин, захворювання підшлункової залози, індукований медикаментами діабет тощо.
 

Яка норма цукру в крові?

Норма рівня цукру в крові є важливим показником здоров’я, який варіюється залежно від віку, часу доби та інших факторів. У здорових дорослих натщесерце рівень глюкози в крові зазвичай становить від 3,9 до 5,5 ммоль/л. Після прийому їжі допустима норма цукру в крові може зростати, але не повинна перевищувати 7,8 ммоль/л через дві години. Перевірити рівень цукру в крові можна у лабораторії ДІЛА, обираючи дослідження «Глюкоза у венозній крові натще» або ж «Глюкоза у капілярній крові натще». Якщо рівень цукру натщесерце становить від 5,6 до 6,9 ммоль/л, це може свідчити про предіабет – стан, що передує діабету. Рівень цукру 7,0 ммоль/л і вище вже є діагностичним показником діабету. У результатах досліджень орієнтуватися потрібно саме на аналіз крові, бо, до прикладу, в сечі цукор з'являється вже аж при його рівні у крові 10 ммоль/л. Критичний рівень цукру в крові –  вище 33,3 ммоль/л. При такому рівні у людини діагностується гіперглікемічна кома.

 

Норма цукру в крові у жінок

Для жінок норма рівня глюкози в крові на голодний шлунок становить 3,3-5,5 ммоль/л. Після прийому їжі рівень може підніматися до 7,8 ммоль/л, що є нормою.

 

Норма цукру в крові у чоловіків

У чоловіків норма глюкози в крові також становить 3,3-5,5 ммоль/л на голодний шлунок. Після їжі допустимий рівень досягає 7,8 ммоль/л.

 

Норма цукру в крові за віком

Рівень цукру в крові є важливим показником здоров'я, який змінюється залежно від віку людини. Цей показник необхідно регулярно контролювати, оскільки він може вказувати на наявність порушень у роботі організму, таких як предіабет або діабет.

 • У немовлят норма рівня цукру в крові натщесерце зазвичай становить від 2,8 до 4,4 ммоль/л.
 • У дітей від 1 року до 6 років рівень цукру натщесерце варіюється від 3,3 до 5,0 ммоль/л.
 • Для дітей шкільного віку, тобто від 6 до 12 років, норма становить 3,3 - 5,5 ммоль/л.
 • У підлітків від 12 до 18 років рівень глюкози натщесерце становить також 3,3 - 5,5 ммоль/л, що вже є наближченим до  норм для дорослих.
 • У дорослих людей норма рівня цукру в крові натщесерце зазвичай становить від 3,9 до 5,5 ммоль/л. Після прийому їжі рівень цукру може підвищуватися, але не повинен перевищувати 7,8 ммоль/л через дві години. Якщо рівень цукру натщесерце становить від 5,6 до 6,9 ммоль/л, це може свідчити про предіабет, а значення 7,0 ммоль/л і вище – про діабет.
 • Вагітні жінки мають свої специфічні норми рівня цукру в крові через зміни в метаболізмі під час вагітності. Натщесерце рівень глюкози у вагітних не повинен перевищувати 5,1 ммоль/л. Через одну годину після прийому їжі цей показник не повинен перевищувати 10,0 ммоль/л, а через дві години – 8,5 ммоль/л.
 • Для людей старшого віку (від 60 років і старше) норма рівня цукру в крові може бути дещо вищою. Натщесерце рівень глюкози в межах 4,6 - 6,4 ммоль/л вважається нормальним.
   

З віком толерантність до глюкози може знижуватися, тому регулярний моніторинг рівня цукру в крові є особливо важливим для цієї вікової групи. Знання нормальних показників рівня цукру в крові для кожної вікової групи допомагає вчасно виявити можливі порушення та звернутися за медичною допомогою. Регулярні обстеження і консультації з лікарем є ключовими для підтримання здоров'я і запобігання розвитку серйозних захворювань.

 

Як здавати кров на цукор?

Для визначення рівня глюкози в крові необхідно здати венозну кров натще або після прийому розчину глюкози, якщо того вимагає метод дослідження (Глюкозо-толерантний тест). Основні рекомендації щодо підготовки до дослідження:

 • Аналіз крові на рівень глюкози проводиться натщесерце, тобто останній прийом їжі має бути не менше ніж за 8-12 годин до здачі крові.
 • Під час підготовки до аналізу дозволяється пити воду, але слід уникати чаю, кави і будь-яких напоїв, що містять цукор.
 • Напередодні аналізу слід уникати інтенсивних фізичних навантажень та хвилювань, оскільки вони можуть вплинути на рівень глюкози.
 • За 24 години до аналізу слід утриматися від вживання алкоголю і куріння.
 

Що не можна їсти перед здачею крові на цукор?

Перед здачею крові на цукор важливо дотримуватись певних рекомендацій щодо харчування, щоб результати аналізу були точними.

Ось що не можна їсти перед здачею крові на цукор:

 • солодощі та продукти з високим вмістом цукру: цукерки, торти, печиво, газовані напої, соки з доданим цукром та інші солодкі напої;
 • фрукти з високим вмістом цукру: банани, виноград, манго та інші фрукти, які містять багато природного цукру;
 • хлібобулочні вироби та випічка: особливо ті, що містять рафіноване борошно та цукор;
 • картопля та кукурудза: ці продукти мають високий глікемічний індекс і можуть впливати на рівень цукру в крові;
 • молочні продукти з високим вмістом лактози: молоко, йогурт, сир та інші продукти, які містять природні цукри.
   

Зазвичай перед здачею крові на цукор рекомендують не їсти нічого протягом 8-12 годин (натщесерце), оскільки навіть невелика кількість їжі може вплинути на результати аналізу. Питна вода зазвичай дозволена, але найкраще проконсультуватися зі своїм лікарем для конкретних вказівок.

 

Аналізи на рівень глюкози не в межах норми?

Якщо результати аналізів на рівень глюкози (цукру) в крові не в межах норми, це може свідчити про різні стани або захворювання. Рівень глюкози в крові може бути або занадто високим (гіперглікемія), або занадто низьким (гіпоглікемія).

 

Гіпоглікемія

Гіпоглікемія — це стан, при якому рівень цукру в крові падає нижче нормального рівня (менше 3,3 ммоль/л).

Основними причинами гіпоглікемії можуть бути:

 • Передозування інсуліну або інших препаратів для лікування діабету. Це одна з найбільш поширених причин, особливо у людей з діабетом, які використовують інсулін або деякі інші медикаменти, що знижують рівень цукру в крові.
 • Неправильне харчування. Пропуск прийому їжі або вживання недостатньої кількості вуглеводів може призвести до зниження рівня глюкози.
 • Інтенсивна фізична активність. Підвищене споживання енергії під час фізичних вправ може знизити рівень глюкози.
 • Алкоголь. Вживання алкоголю, особливо натщесерце, може викликати гіпоглікемію, оскільки алкоголь перешкоджає метаболізму глюкози в печінці.
   

До симптомів гіпоглікемії належать відчуття голоду, тремтіння, підвищена пітливість, запаморочення або слабкість, зміни в поведінці, наприклад, дратівливість або сплутаність свідомості, судоми, втрата свідомості.

Лікування гіпоглікемії полягає в негайному підвищенні рівня глюкози в крові. Найпростішим способом є вживання швидкодіючих вуглеводів, таких як цукерки, глюкозні таблетки або солодкий сік чи вода. У важких випадках може знадобитися внутрішньовенне введення глюкози або використання глюкагону — гормону, який сприяє підвищенню рівня цукру в крові за рахунок вивільнення глюкози з депо в печінці.

Профілактика гіпоглікемії включає регулярний моніторинг рівня глюкози в крові, дотримання режиму харчування та коректне дозування ліків. Люди з діабетом повинні завжди мати при собі швидкодіючі вуглеводи та знати симптоми гіпоглікемії, щоб вчасно реагувати на її прояви.

 

Гіперглікемія

Гіперглікемія — це стан, коли рівень глюкози в крові перевищує норму та може призводити до серйозних ускладнень, якщо його не контролювати, таких як гіперглікемічна кома. Гіперглікемічна кома — це небезпечний стан, який виникає при значному підвищенні рівня цукру (глюкози) в крові, часто у пацієнтів з діабетом. Цей стан потребує негайної медичної допомоги, оскільки може призвести до серйозних ускладнень, в тому числі летальних випадків.

Основними причинами гіперглікемії є:

 • недостатнє вироблення інсуліну або його неефективне використання організмом;
 • споживання великої кількості вуглеводів;
 • недостатня фізична активність;
 • стрес, інфекції, захворювання;
 • вживання певних стероїдних ліків
   

Симптомами гіперглікемії є часте сечовипускання, сильна спрага, швидка втомлюваність, нечіткий зір, головний біль, втрата ваги (особливо при діабеті 1 типу).

Своєчасне виявлення та контроль гіперглікемії можуть допомогти запобігти розвитку ускладнень, таких як серцево-судинні захворювання, невропатія, ретинопатія та інші. Якщо у вас виникають симптоми гіперглікемії, зверніться до лікаря для обстеження та отримання належного лікування.

 

Чи можна діагностувати цукровий діабет на випередження?

Раннє виявлення діабету можливе завдяки регулярним медичним оглядам і моніторингу рівня глюкози в крові, особливо у людей з підвищеним ризиком (генетична схильність, ожиріння, малорухливий спосіб життя). Також у медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати спеціальне дослідження Комплекс №41 «Діагностика цукрового діабету 2 типу», щоб виявити ризики виникнення діабету та інсулінорезистентності. Додатковим методом діагностики також є аналіз на глікований гемоглобін (HbA1c), який показує середній рівень глюкози в крові за останні 2-3 місяці.

 

Питання – відповіді

1. Чому інсулін високий, а глюкоза в нормі?

Високий рівень інсуліну при нормальному рівні глюкози може бути ознакою інсулінорезистентності, коли клітини організму не ефективно використовують інсулін, що змушує підшлункову залозу виробляти більше цього гормону. Це може бути передвісником розвитку діабету 2 типу.

2. Чи передається цукровий діабет по спадковості?

Генетичний фактор відіграє важливу роль у розвитку діабету. Якщо у вас є родичі з діабетом, ваш ризик захворіти зростає. Проте спадковість не є єдиним чинником — спосіб життя та інші фактори також значно впливають.

3. Чи можна вилікувати цукровий діабет 2 типу?

Цукровий діабет 2 типу не можна повністю вилікувати, але можна ефективно контролювати. Основні методи складаються з дотримання здорового харчування, фізичної активності, підтримки здорової ваги, медикаментозної терапію та регулярного моніторингу рівня цукру в крові. У деяких випадках можлива ремісія, але постійний контроль залишається необхідним.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому