гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Генетичне дослідження: діагностика спадкових захворювань

30.05.2024
Фото - Генетичне дослідження: діагностика спадкових захворювань
 1. Вступ. Що визначає генетичний тест
 2. Генетичні дослідження: коли варто їх робити
 3. Трохи цікавих фактів з біології
 4. Які порушення може виявити генетичний тест?
 5. Види генетичних тестувань
 6. Заключні думки
 7. Питання та відповіді

Генетичне тестування є сучасним інструментом медицини. Воно відкриває широкі можливості для діагностики, лікування та профілактики спадкових захворювань.

Генетичне тестування базується на аналізі ДНК, яка містить генетичну інформацію про структуру і функції організму. Зразки для тестування зазвичай отримують з крові, слини або тканин пацієнта. Після цього у лабораторії досліджують наявність мутацій або інших змін, які можуть бути пов’язані зі спадковими захворюваннями. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати генетичні дослідження за найсучаснішими системами тестування, такими як PRISCA, що дає можливість оцінити наявність хромосомних аномалій за непрямими показниками та NIPT – генетичне дослідження, яке виконується за допомогою аналізу крові.

 

Вступ. Що визначає генетичний тест

Генетичне тестування – це процес аналізу ДНК з метою виявлення змін у генах, хромосомах або білках. Такі зміни можуть вказувати на наявність або ризик розвитку спадкових захворювань. Генетичний тест дає можливість отримати важливу інформацію про здоров'я і приймати обґрунтовані рішення щодо лікування і профілактики захворювань.

Дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) – це молекула, яка зберігає генетичну інформацію всіх живих організмів. Структура ДНК вперше була описана в 1953 році Джеймсом Вотсоном і Френсісом Кріком. ДНК має форму подвійної спіралі, яка нагадує скручену драбину. Кожна «нитка» цієї драбини складається з маленьких блоків, які називаються нуклеотидами. Ключову роль у збереженні і передачі генетичної інформації відіграє клітинне ядро. Це мембранна органела, яка знаходиться всередині клітин еукаріотів (організмів з клітинами, що мають ядра). Ядро містить більшість ДНК клітини у вигляді хромосом і регулює всі процеси клітинного метаболізму через контроль синтезу білків. В тілі дорослої людини міститься приблизно 37 трильйонів клітин. Це число може варіюватись в залежності від індивідуальних характеристик, таких як вік, стать, вага та загальний стан здоров'я. Таким чином, клітинне ядро є центральною структурою, що забезпечує збереження та передачу генетичної інформації, контролює всі основні процеси в клітині та забезпечує її життєдіяльність.

Генетичне тестування є надійним методом дослідження ДНК, який дозволяє виявити генетичні аномалії, що можуть бути причиною різних захворювань або станів. Це дослідження проводиться за допомогою аналізу зразків крові, слини або інших тканин організму.

Що визначає генетичний тест?

Генетичний тест визначає наявність мутацій або змін у генетичному матеріалі людини. Ці зміни можуть бути спадковими (переданими від батьків) або виникати вперше (нові мутації). Виявлення таких змін допомагає діагностувати ряд спадкових захворювань.

Геномні хвороби – це захворювання, викликані мутаціями або аномаліями в ДНК. Вони включають широкий спектр станів — від рідкісних до досить поширених, і можуть впливати на різні системи організму. Основні типи геномних хвороб включають:

 • Моногенні хвороби: викликані мутацією в одному гені. Прикладами є муковісцидоз, серпоподібноклітинна анемія та фенілкетонурія.
 • Мультифакторіальні хвороби — це захворювання, розвиток яких зумовлений взаємодією множинних генетичних факторів та факторів навколишнього середовища. Вони не мають одного визначеного причинно-наслідкового зв’язку, як це буває з моногенними хворобами, де хвороба спричинена мутацією в одному гені. До них належать діабет другого типу, більшість видів раку та серцево-судинні захворювання.
 • Хромосомні аномалії: викликані структурними змінами або аномаліями в кількості хромосом. Найбільш відомими прикладами є синдром Дауна, синдром Клайнфельтера та синдром Тернера.
   

Генетичний тест визначає інформацію про вашу ДНК, яка складається з таких аспектів:

 • Ризики захворювань: виявлення генетичних варіацій, які підвищують ризик розвитку різних захворювань, таких як рак, нейродегенеративні хвороби, серцево-судинні захворювання тощо.
 • Носійство генетичних мутацій: визначення, чи є ви носієм генів, які можуть бути передані вашим нащадкам і викликати у них спадкові захворювання.
 • Генетичне споріднення: аналіз для встановлення генетичного споріднення, таких як батьківство або спорідненість з іншими людьми, а також визначення етнічного походження.
 • Фізіологічні та метаболічні характеристики: аналіз генів, пов'язаних з певними фізичними характеристиками (наприклад, колір очей, схильність до повноти) та особливостями метаболізму (наприклад, швидкість розщеплення алкоголю).
   

Генетичні тести широко використовуються в медицині для діагностики та профілактики захворювань, планування сім'ї, підбору персоналізованого лікування, а також в наукових дослідженнях для вивчення генетичних аспектів здоров'я та захворювань.

 

Генетичні дослідження: коли варто їх робити

Генетичні дослідження рекомендується проводити у таких випадках:

 • Планування сімʼї та вагітність: якщо в сім'ї є випадки генетичних захворювань, важливо зробити дослідження до зачаття або на ранніх стадіях вагітності, щоб оцінити ризик передачі цих хвороб майбутній дитині. Пренатальні тести можуть виявити генетичні аномалії у плода, що дасть змогу батькам приймати обґрунтовані рішення щодо вагітності. У лабораторії ДІЛА ви можете обрати дослідження Пренатальний неінвазивний скринінг Ninalia Genomewide (NIPT розширений), Пренатальний неінвазивний скринінг Ninalia 5 (NIPT базовий), Пренатальний неінвазивний скринінг Ninalia Genomewide Complete (NIPT розширений) та Пренатальний неінвазивний скринінг Ninalia 3 (NIPT базовий). Ці дослідження проводяться по крові матері за рахунок виділення з неї ембріональних клітин і ембріональних ДНК під час вагітності. За рахунок цих досліджень можна визначити найбільш поширені хромосомні розлади, а також групу крові, резус-фактор вашої дитини і її стать.
 • Діагностика спадкових захворювань: при наявності симптомів, що вказують на можливе генетичне захворювання, тестування допоможе встановити точний діагноз і визначити найбільш ефективне лікування.
 • Онкологія: генетичні тести можуть виявити мутації, пов'язані з підвищеним ризиком розвитку певних видів раку, таких як мутації в генах BRCA1 та BRCA2 для раку грудей та яєчників. Це дозволяє проводити профілактичні заходи або раннє виявлення хвороби.
 • Фармакогенетика: дослідження реакції організму на медикаменти допомагають підібрати найбільш ефективні ліки та дозування, уникаючи побічних ефектів та покращуючи результати лікування
 • Превентивні заходи та здоровий спосіб життя: генетичні дослідження можуть виявити схильність до різних хронічних захворювань, таких як серцево-судинні хвороби, діабет або нейродегенеративні розлади. Це дозволяє прийняти превентивні заходи для зниження ризиків.
 • Репродуктивна генетика: для пар, які стикаються з проблемами безпліддя, генетичні тести можуть допомогти визначити причини та запропонувати ефективні методи лікування, включаючи використання допоміжних репродуктивних технологій.
 • Персоналізована медицина: генетичні дослідження дозволяють створювати індивідуальні плани лікування та профілактики, враховуючи унікальні генетичні особливості кожної людини. Це може включати поради щодо спеціального харчування, фізичної активності та інших аспектів здорового способу життя.
   

Перш ніж проходити генетичні дослідження, важливо проконсультуватися з лікарем або генетиком, щоб зрозуміти, які саме тести потрібні, як вони проводяться і які можуть бути наслідки їх результатів.

 

Трохи цікавих фактів з біології

 1. За винятком однояйцевих близнюків, генетичний матеріал кожної людини є унікальним. Це дозволяє використовувати генетичні тести для ідентифікації особи, як, наприклад, у судовій медицині.
 2. Геном людини складається з приблизно 20 000-25 000 генів, які кодують різні білки, що виконують всі функції в організмі.
 3. Окрім ядерної ДНК, кожна клітина містить мітохондріальну ДНК, яка передається виключно від матері. Мітохондріальна ДНК також може містити мутації.
 4. ДНК складається з чотирьох основних нуклеотидів – аденіну (A), тиміну (T), цитозину (C) і гуаніну (G). Порядок цих нуклеотидів визначає генетичну інформацію організму.
 5. Перший успішний приклад клонування ссавця відбувся в 1996 році, коли було створено вівцю на ім'я Доллі. Це стало можливим завдяки техніці, відомій як соматичне клітинне ядерне перенесення.
 6. CRISPR – інноваційна технологія редагування генома, що дозволяє вченим точно змінювати ДНК. CRISPR може бути використаний для виправлення генетичних мутацій, дослідження функцій генів і створення генетично модифікованих організмів.
 7. Епігенетика – це галузь біології, яка вивчає зміни в генній активності, що не пов'язані зі змінами в послідовності ДНК. Наприклад, хімічні модифікації ДНК можуть впливати на експресію генів, що може бути наслідком факторів навколишнього середовища.
 8. Проект «Геном людини» – це міжнародний науковий проект, який був завершений у 2003 році та мав на меті повністю розшифрувати послідовність ДНК людини. Він надав величезну кількість даних, які використовуються для досліджень у галузі медицини, біології та генетики.
 

Які порушення може виявити генетичний тест?

Генетичний тест може виявити широкий спектр генетичних порушень і станів, включаючи спадкові генетичні захворювання, хромосомні аномалії, генетичні схильності до захворювань, фармакогенетичні особливості, носійство генетичних мутацій, а також рідкісні генетичні захворювання.

Генетичне тестування також може визначити схильність до різних захворювань, зокрема до раку молочної залози, серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу.

У галузі фармакогенетики генетичні тести допомагають виявити варіації, які впливають на реакцію організму на певні ліки, що дозволяє лікарям персоналізувати медичні призначення для кожного пацієнта.

Додатково, генетичні тести можуть визначити, чи є людина носієм рецесивних мутацій, які можуть передаватися нащадкам, що особливо важливо для планування сім'ї. Рідкісні генетичні захворювання, такі як синдром Хантера або хвороба Вілсона, також можуть бути виявлені за допомогою таких тестів.

Окрім медичних аспектів, генетичні тести можуть допомогти в ідентифікації походження та родинних зв'язків, а також у визначенні певних характеристик, як-от спортивні здібності або реакції на певні продукти харчування, надаючи більш глибоке розуміння генетичних основ індивідуальних особливостей кожної людини.

 

Види генетичних тестувань

Існує кілька основних видів генетичних тестувань, кожен з яких має свої особливості та застосування.

 • Діагностичне тестування: використовується для виявлення генетичних мутацій, які можуть бути причиною захворювань. Це тестування допомагає встановити точний діагноз для пацієнтів із симптомами певного генетичного розладу. Наприклад, воно може бути корисним для діагностики муковісцидозу, синдрому Дауна, Марфана та інших.
 • Прогностичне тестування: дозволяє оцінити ризик розвитку у людини певних генетичних захворювань у майбутньому. Це тестування корисне для осіб, у яких є родичі з генетичними розладами, такими як хвороба Гантінгтона або деякі форми раку (наприклад, мутації в генах BRCA1 і BRCA2, що пов'язані з підвищеним ризиком раку молочної залози та яєчників).
 • Носійство генетичних захворювань: це тестування визначає, чи є людина носієм генетичних мутацій, які можуть бути передані її дітям. Такі тести часто проводяться парам, які планують вагітність, щоб оцінити ризик передачі спадкових захворювань, наприклад, таких як муковісцидоз, таласемія або серповидноклітинна анемія.
 • Пренатальне тестування: виконується під час вагітності для визначення генетичних аномалій у плоду. Це тестування може включати неінвазивні методи, такі як аналіз ДНК плоду з крові матері або інвазивні методи, як амніоцентез та біопсія ворсин хоріону. Воно використовується для виявлення хромосомних аномалій, таких як синдром Дауна, трисомії 18 і 13. У лабораторії ДІЛА це можуть бути пренатальні неінвазивні скринінги, а також обовʼязково радимо пройти дослідження Комплекс №243 «Пренатальний скринінг І триместру (РАРР-А, вільн.β-ХГЛ) з розрахунком ризиків PRISCA» та Комплекс №244 «Пренатальний скринінг ІІ триместру (АФП, заг.β-ХГЛ, естріол) з розр.ризиків PRISCA»
 • Скринінг новонароджених:  тестування проводиться у новонароджених для раннього виявлення рідкісних, але серйозних генетичних захворювань, які можна ефективно лікувати при ранній діагностиці. Серед таких захворювань можуть бути фенілкетонурія, гіпотиреоз, галактоземія та інші метаболічні розлади.
 • Фармакогенетичне тестування: визначає, як генетичні особливості людини впливають на її реакцію на певні лікарські засоби. Це тестування допомагає лікарям обрати найбільш ефективні та безпечні медикаменти для пацієнтів, зменшуючи ризик побічних ефектів.
   

Генетичне тестування для визначення спорідненості: використовується для встановлення генетичного зв'язку між людьми, наприклад, для підтвердження батьківства або встановлення родинних зв’язків. Кожен із видів генетичного тестування має свої переваги та обмеження. Важливо консультуватися з медичними фахівцями перед проходженням таких тестів, щоб отримати точну та корисну інформацію.

 

Заключні думки

Генетичне тестування є потужним інструментом сучасної медицини, який дозволяє не лише діагностувати спадкові захворювання, але й прогнозувати ризики їх розвитку. Важливо пам'ятати, що результати тестів повинні інтерпретуватися спеціалістами, які враховують не тільки генетичні дані, але й клінічну картину та історію хвороби.

 

Питання та відповіді

Хто матиме доступ до результатів генетичного тестування?

Результати генетичного тестування є конфіденційними і доступні лише пацієнту, його лікарю та іншим медичним спеціалістам, залученим до лікування. В деяких випадках, за згодою пацієнта, результати можуть бути використані для наукових досліджень.

Чи є ризики при проведенні дослідження?

Генетичні тести зазвичай є безпечними і неінвазивними, особливо якщо проводяться на основі аналізу крові або слини. Пренатальні тести можуть включати певні ризики, такі як амніоцентез, що може викликати невелику ймовірність викидня.

Скільки потрібно часу, щоб отримати результати?

Час отримання результатів залежить від типу тесту. Наприклад, результати скринінгу новонароджених можуть бути готові за кілька днів, тоді як більш складні генетичні аналізи можуть зайняти від кількох тижнів до кількох місяців.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому