гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Лугові та злакові трави

01.07.2021
Фото - Лугові та злакові трави

Трави розповсюджені по всьому світу. У регіонах з помірним кліматом члени підродини Pooideae, як Тимофіївка лугова (Phleum pratense), Грястиця збірна (Dactylis glomerata), пажитниця багаторічна (Lolium perenne), і тонконіг лучний (Poa pratensis) є найбільш поширеними джерелами пилку.

Сезон пилкування трав в Центральній Європі - з травня по серпень, пік в червні. Початок сезону пилкування трав може співпадати із закінченням сезону цвітіння дерев (в травні) або з початком сезону цвітіння бур’янів в кінці липня-серпні. Тому часто одного тільки анамнезу для встановлення причини алергічних симптомів недостатньо. Тимофіївка широко культивується в більшості помірних регіонів світу для виробництва сіна та випасу тварин. Незважаючи на значні географічні коливання, пилок трав є найбільш поширеним сенсибілізуючим пилком в Європі.

Головні (мажорні) та перехресні ( мінорні) компоненти

Розвиток алергології загалом і молекулярної алергології зокрема, зробили можливими розуміння механізму розвитку алергії на пилок трав, а також прогноз подальшого  розвитку захворювання та появи ускладнень. На даний час описано 9 клінічно значущих білків трав. Головними (мажорними) алергенами є Phl p1 та  Phl p5 білки. Вважається, що сенсибілізація до Phl p1 є найбільш поширеною і має перехресну реактивність з білками майже усіх видів трав. Доведено, що до Phl p1 гіперчутливість виникає раніше ніж до інших алергенних молекул. Тобто, чим довше тривалість хвороби, тим ширшим є спектр IgE проти різних молекул трав.

Phl p 7 і Phl p 12 є мінорними (перехресними) алергенами, що представляють паналергени рослинного світу. Сенсибілізація до цих алергенів виникає найпізніше і, зазвичай, означає позитивний тест на великий спектр алергенів рослинного походження - до них належать всі види пилку, соя, кукурудза, латекс і рослинна їжа через перехресну реактивність. Наявність IgE до Phl p 7 вказує на окрему категорію хворих на алергію з важчими симптомами та вищою поширеністю астми.

Цікаво, що профіліни (Phl p12) є мінорними молекулами для пилку трав, а от для пилку фінікової пальми вони є головним алергеном. Також головним алергеном профіліни є для ряду харчових продуктів - гарбуза, кабачка, апельсина, помідора. Найчастішим проявом харчової алергії на профіліни є оральний алергічний синдром. Зазвичай, прояви алергії не бувають важкими, але за умови впливу ко-факторів (алкоголь, стрес, прийом НПЗС) може розвиватись і генералізована кропив‘янка.

Алгоритм діагностики: оптимальним методом підтвердження сенсибілізації до пилку трав є  визначення специфічних IgE антитіл в сироватці крові. На відміну від шкірних прик-тестів метод можна використовувати в сезон цвітіння і під час прийому антигістамінних препаратів.  

У випадку підтвердження сенсибілізації до пилку трав, а також у випадку позитивних реакцій на різні види пилку і продукти рослинного походження, необхідна молекулярна алергодіагностика.

Алгоритм діагностики та призначення специфічної імунотерапії:

Алгоритм оцінки ефективності AСIT у  хворих з алергією  на пилок трав:

Для діагностики сенсибілізації до пилку трав ДІЛА пропонує:

У пацієнтів з алергією на пилок трав  діагностичні тести повинні відповісти на наступні питання:

Чи дійсно пацієнт чутливий до пилку трав?

Визначення специфічних IgE до екстрактів алергенів трав;

  1. Алергопанель « Пилок лугових трав» 8 алергенів ( пахуча трава, грястиця збірна, вівсяниця лугова, тимофіївка лугова, мітлиця, тонконіг лучний, жито посівне, бермудська трава) – визначення чутливості до широкого спектру лугових трав, а також культурних злаків, що ростуть на території України
  2. Визначення чутливості до окремих  видів трав -  специфічні igE до вівсяниці лугової (g4)грястиці збірної (g3)бермудської трави (g2)жита посівного (g12)тонконога лучного (g8)мітлиці (g9)тимофіївки лугової (g6)трави пахучої (g1).

Екстракти алергенів пилку лугових та злакових трав входять до складу комплексних досліджень, що актуально для пацієнтів з симптомами алергії поза сезоном цвітіння трав:

1. Алергопанель «Педіатрична» - для оптимальної діагностики інгаляційної алергії ( сезонної та цілорічної) у дітей

2. Алергопанель «Інгаляційна 1» - визначення алергічних антитіл до  алергенів ( як сезонних, так і цілорічних) – оптимальний варіант для визначення профілю сенсибілізація до інгаляційних алергенів, як сезонних, так і цілорічних

3. Алергопанель «Астма/риніт з екстрактами» для пацієнтів з проявами інгаляційної алергії, як сезонної, так і цілорічної

Чи є трави первинним сенсибілізатором, чи буде ефективною АСІТ, чи можуть бути перехресні реакції на інші види пилку та їжу?

Молекулярний пакет «Алергокомпоненти пилку лугових трав»

Визначення специфічних IgE до головних ( мажорних) компонентів трав – специфічні  IgE  до алергокомпонентів трав Phl p1, Phl p5

Визначення специфічних IgE до перехресних ( мінорних) компонентів трав – специфічні  IgE  до алергокомпонентів трав Phl p7, Phl p12

Для пацієнтів, які сенсибілізовані до кількох сезонних алергенів, можна обрати (в залежності від клініки) молекулярний пакет «Алергокомпоненти пилку лугових трав та бур`янів» або молекулярний пакет «Поліноз»

За підозри на полісенсибілізацію, а також для пацієнтів з анафілаксією в анамнезі:

Повний алергічний профіль на молекулярному рівні ( алергію до харчових та інгаляційних алергенів)  можна перевірити за допомогою  тестів – ISAC ( 112 алергенних молекул) та  ALEX2 117 екстрактів и 178 молекул.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому