гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Нове дослідження - гастрокомплекс

15.09.2022
Фото - Нове дослідження  - гастрокомплекс

 

ДІЛА впроваджує нове сучасне дослідження «Гастрокомплекс», яке буде доступне вже з 16 вересня.

Біль у ділянці шлунка  —  є однією з найчастіших причин звернення пацієнтів до лікаря. Часом при обстеженні у багатьох з цих пацієнтів не вдається виявити жодних органічних захворювань шлунка (у цьому випадку говорять про функціональну диспепсію). З іншого боку, у деяких випадках диспепсія може бути ознакою серйозних захворювань, у тому числі атрофічного гастриту, який є фактором ризику раку шлунка. Сьогодні єдиним методом точної діагностики захворювань шлунка — є гастроскопія з біопсією. Однак, цей метод є інвазивним і досить складним у виконанні і не зручним як скринінговий тест при обстеженні великої кількості пацієнтів з диспепсією.

Найдоступніша комплексна діагностика захворювань шлунку на ринку.

Гастрокомплекс —  це комплексне дослідження крові, що включає такі маркери як: пепсиноген I та II , співвідношення пепсиноген  I до пепсиноген II, гастрин-17 кількісн., та Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori, антитіла IgG.

Гастрокомплекс від ДІЛА:

  • Скринінгове комплексне дослідження крові для неінвазивної оцінки стану слизової щлунку та скринінгу атрофічного гастриту.
  • Неінвазивна, безболісна, доступна для всіх пацієнтів альтернатива гастроскопії (ФГДС, зонд).
  • Вимірювання концентрацій цих біомаркерів дозволяє лікарю провести непряму оцінку стану слизової оболонки шлунку і спланувати подальші кроки.
     

Для чого використовується дослідження Гастрокомплекс?

Дослідження використовується  з метою оцінки стану слизової оболонки шлунка:

  • Як безпечний неінвазивний метод діагностики, що дозволяє виявити причину диспепсичних розладів (нудота, печія, біль у шлунку);
  • Високоспецифічний первісний метод діагностики для пацієнтів із протипоказаннями до інструментальних методів обстеження (ЕФГДС та ін.);
  • Оптимальний скринінговий метод оцінки слизової оболонки шлунку та раннього виявлення атрофічного гастриту;
  • Для додаткової інформації лікарю-ендоскопісту при діагностиці передракових змін слизової шлунка
     

На підставі отриманих результатів  всіх пацієнтів з диспепсією ділять на три групи:

  • Пацієнти з нормальною слизовою оболонкою шлунка
  • Пацієнти з Хелікобактеріозом без атрофічного гастриту
  • Пацієнти з атрофічним гастритом
     

Важливо знати, що Гастрокомплекс – це непрямий метод оцінки стану слизової шлунку, який не може повністю замінити гастроскопію.

Гастрокомплекс від ДІЛА   допоможе вчасно і достовірно виключити та виявити ризики розвитку виразки та раку шлунку, наявність хелікобактерної інфекції, призначити необхідну додаткову діагностику та  ефективне лікування, отже попередити розвиток тяжких ускладнень.

      

      

Клінічна характеристика складових, що входять до комплексу:

Пепсиногени (I/II/співвідношення) виконуються у лабораторії ДІЛА, як окремий показник, якщо замовляються не у складі Гастрокомплексу.

Пепсиноген I (PG I) - індикатор структури та функціонування слизової оболонки тіла шлунка.

Це неактивна проформа ферменту пепсину, яка під дією соляної кислоти перетворюється на пепсин, що бере участь у розщепленні білкової їжі. Пепсиноген I секретується переважно клітинами дна і тіла шлунка. Визначення рівня пепсиногену I використовується для оцінки атрофічного гастриту тіла шлунку — кількість парієтальних клітин, які секретують соляну кислоту, знижується і також зменшується концентрація пепсиногену I в крові.

Пепсиноген II (PG II)  — це також неактивна проформа ферменту пепсину, яка  під дією соляної кислотою перетворюється на пепсин. Секреція пепсиногену II відбувається у клітинах залоз тіла, кардіального та пілоричного відділів шлунка, а також у бруннерових залозах дванадцятипалої кишки. Визначення рівня пепсиногену II застосовується для діагностики та оцінки асоційованого з Helicobacter Pilory гастриту.

Пепсиноген I / Пепсиноген  II співвідношення:

Знижується зі збільшенням вираженості атрофічного гастриту, причому ступінь зниження пропорційна тяжкості процесу.

Підвищується: з віком; при хронічній нирковій недостатності.

Гастрин-17 - це гормон, який важливий для регуляції процесу травлення. Він виробляється майже виключно G-клітинами антрального відділу шлунка. Основною функцією гастрину є стимуляція секреції соляної кислоти та пепсину в шлунку. Це призводить до підвищення кислотності шлункового соку до оптимального кислотно-лужного балансу, необхідного для перетравлення їжі. У той же час гастрин збільшує вироблення слизу клітинами шлунка, що захищає стінки органу від негативного впливу кислот. Ще однією важливою функцією є затримка випорожнення шлунка для того, щоб їжа ретельно розщеплювалася.

Базальна концентрація гастрину підвищується з віком. Підвищений базальний рівень даного гормону стимулює збільшення кількості соляної кислоти, що може викликати виразку шлунка.

Гастрин-17 може виконуватися окремим замовленням в лабораторії ДІЛА.

Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori, антитіла IgG.

Helicobacter pylori патогенний мікроорганізм, що викликає гастрити, дуоденіти, виразкову хворобу шлунка (у 70% випадків) і дванадцятипалої кишки (у 90%). Приблизно у половини пацієнтів з інфекцією H. pylori на певному етапі виникає атрофічний гастрит, причому у 10% інфікованих він має тяжкий або середньої тяжкості перебіг, у 2,5-5% може виникнути рак шлунка. Виявлення H. pylori – це невід'ємна частина скринінгу атрофічного гастриту та раку шлунка. Для ідентифікації H. pylori  використовується тест на IgG-антитіла, який має ряд переваг у порівнянні з іншими методами визначення H. pylori.  Визначення рівня імуноглобулінів є найбільш достовірним (специфічність 91%, чутливість 97%), найбільш доступним, найменш інвазивним методом діагностики Хелікобактерної інфекції і найбільш прийнятним для контролю ерадикації. Висока чутливість тесту означає, що негативний результат дозволяє виключити наявність хелікобактеріозу.

Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori IgG., антитіла  може виконуватися окремим замовленням в лабораторії ДІЛА.

Показання до обстеження  за допомогою дослідження «Гастрокомплекс»:

1. Неінвазивна оцінка стану слизової оболонки шлунку  пацієнтів з ознаками диспепсії:

  • Виявлення пацієнтів зі здоровою слизовою оболонкою шлунка;
  • Виявлення пацієнтів, які потребують гастроскопії;
  • Виявлення ризиків розвитку дефіциту вітаміну В12 та інших мікроелементів, виразок шлунка та дванадцятипалої кишки, раку шлунка;
  • Виявлення пацієнтів з ахлоргідрією та гіпохлоргідрією
  • Оцінка стану слизової оболонки шлунку, у пацієнтів з протипоказаннями до ЕФГДС
     

2. Діагностика Хронічного неатрофічного H.pylori-асоційованого гастриту

3. Діагностика атрофічного гастриту

Як правильно трактувати отримані результати дослідження?

Інтерпретація та клінічне значення  результатів дослідження.

Зміна показників Стан/захворювання Коментарі
Варіанти норми
Пепсиногени I, II та Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – норма або підвищене Гастрин-17 -підвищений IgG-антитіла до H. pylori – негативний результат Здорова слизова шлунку, можливо пацієнт лікується ІПП, кількість соляної кислоти знижена Гастроскопія не рекомендована  
Пепсиногени I, II та Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – норма Гастрин-17 -знижений IgG-антитіла до H. pylori – негативний результат Здорова слизова шлунку, можливе підвищення виробництва соляної кислоти Можливо: ГЕРХ, гастроскопія не обов'язкова
Пепсиногени I та II підвищені Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – норма Гастрин-17 -підвищений IgG-антитіла до H. pylori – негативний результат Коротка 4-10 днів пауза у лікуванні ІПП Пепсиногени I та II довше нормалізуються ніж Гастрин-17
Пепсиногени I, II та Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – норма Гастрин-17 – у межах норми IgG-антитіла до H. pylori – негативний результат Здорова слизова шлунку Дуже низький ризик серйозних захворювань шлунка: рака шлунка та виразки шлунка. Гастроскопія не показана. Дві третини пацієнтів із диспепсією належать саме до цієї групи.
Варіанти патології
Пепсиногени I, II та  Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II  – норма Гастрин-17 – у межах норми або підвищений IgG-антитіла до H. pylori – позитивний результат Хронічний неатрофічний (поверхневий, гіперацидний) H.pylori-асоційований гастрит Ризик раку шлунка низький, (але існує); ризик виразки шлунка або дванадцятипалої кишки підвищений. Гастроскопія призначається в індивідуальному порядку (за потреби). Може бути рекомендований курс антихелікобактерної терапії. Консультація сімейного лікаря.
Пепсиноген I, II та Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – знижені Гастрин-17 – підвищений IgG-антитіла до H. pylori – негативний чи позитивний результат Атрофічний гастрит тіла шлунка Ризик раку шлунка, а також дефіциту вітаміну B12, кальцію та заліза суттєво підвищений. Рекомендована гастроскопія/біопсія. Консультація фахівця.
Пепсиноген I, II та Співвідношення пепсиноген I / пепсиноген II – у межах норми Гастрин-17 – знижений IgG-антитіла до H. pylori – позитивний результат Атрофічний гастрит антрального відділу шлунка Ризик раку шлунка підвищений. Рекомендовано проведення гастроскопії/біопсії. Направлення до фахівця й призначення курсу антихелікобактерної терапії.
Пепсиноген I та Співвідношення  пепсиноген I /пепсиноген II – знижені Пепсиноген II норма або знижений Гастрин-17 – знижений IgG-антитіла до H. pylori – позитивний результат Атрофічний пангастрит Високий ризик раку шлунка. Рекомендовано проведення гастроскопії/біопсії, Направлення до фахівця й призначення курсу антихелікобактерної терапії


Яку  інформацію  обов’язково потрібно враховувати при підготовці до дослідження? Застосування інгібіторів протонної помпи призводить до збільшення концентрації гастрину-17 в 2-5 разів, при їх тривалому застосуванні також спостерігається 2-кратне збільшення концентрації пепсиногенів I і II.

Важливо! Необхідно ретельно слідувати правилам підготовки до дослідження.

Гастрокомплекс від ДІЛА дозволить своєчасно оцінити стан слизової шлунку, провести  скринінг атрофічного гастриту, діагностику хелікобактерної інфекції та призначити ефективне лікування й обґрунтоване дообстеження.

Додаткові обстеження, що можуть бути рекомендовані:

Шаблон бланку результату можна переглянути за посиланням.

Перевага:  у БР внесено  коментар, щодо виконання досліджень, методів, ТС, приладу.

Інтерпретація отриманих Вами результатів, проводиться  у сукупності з даними анамнезу, клінічними даними та результатами інших діагностичних досліджень.

Дане дослідження виконується методами: хемілюмінесцентного  та імуноферментного аналізу ( ІФА)  на автоматичних аналізаторах, тому володіє високою чутливістю та специфічністю, що дозволяє максимально зменшити кількість хибно-позитивних та хибно-негативних результатів.

Пепсиноген I, II: ТС "BIOHIT PEPSINOGEN I, II" метод: ІФА, Імуноферментний автоматичний аналізатор Evolis;

Гастрин-17: ТС "MAGLUMI GASTRINE-17 (CLIA)", метод Хемілюмінісцентний аналіз, аналізатор Maglumi 800 ;

Helicobacter pylori, антитіла IgG: ТС" IMMULITE 2000 H.Pylori IgG", метод Хемілюмінісцентний аналіз, аналізатор IMMULITE 2000.

Джерела:

  1. Iijima K, Abe Y, Kikuchi R, Koike T, Ohara S, Sipponen P, Shimosegawa T. Serum biomarker tests are useful in delineating between patients with gastric atrophy and normal, healthy stomach. World J Gastroenterol. 2009 Feb 21;15(7):853-9.
  2. Agréus L, Kuipers EJ, Kupcinskas L, Malfertheiner P, Di Mario F, Leja M, Mahachai V, Yaron N, van Oijen M, Perez Perez G, Rugge M, Ronkainen J, Salaspuro M, Sipponen P, Sugano K, Sung J. Rationale in diagnosis and screening of atrophic gastritis with stomach-specific plasma biomarkers. Scand J Gastroenterol. 2012 Feb;47(2):136-47. doi: 10.3109/00365521.2011.645501.
  3. Divyanshoo Rai Kohli, MD Physician, Division of Gastroenterology and Hepatology, Kansas City VA Medical Center and Coauthor(s). Achlorhydria. Updated: Mar 05, 2019. Medscape.
  4. Zagari RM, Rabitti S, Greenwood DC, Eusebi LH, Vestito A, Bazzoli F. Systematic review with meta-analysis: diagnostic performance of the combination of pepsinogen, gastrin-17 and anti-helicobacter pylori antibodies serum assays for the diagnosis of atrophic gastritis. Aliment Pharmacol Ther. 2017:1–11.
  5. Syrjänen K. A panel of serum biomarkers (GastroPanel®) in non-invasive diagnosis of atrophic gastritis. Systematic review and meta-analysis. Anticancer Res. 2016;36(10):5133–44.
  6. Gréus L, Kuipers EJ, Kupcinskas L, Malfertheiner P, Di Mario F, Leja M, Mahachai V, Yaron N, van Oijen M, Perez Perez G, Rugge M, Ronkainen J, Salaspuro M, Sipponen P, Sugano K, Sung J. Rationale in diagnosis and screening of atrophic gastritis with stomach-specific plasma biomarkers. Scand J Gastroenterol. 2012 Feb;47(2):136-47.
  7. Storskrubb T, Aro P, Ronkainen J, Sipponen P, Nyhlin H, Talley NJ, Engstrand L, Stolte M, Vieth M, Walker M, Agreus L. Serum biomarkers provide an accurate method for diagnosis of atrophic gastritis in a general population: the Kalixanda study. Scand J Gastroenterol. 2008;43(12):1448–55.
  8. Sipponen P, Graham DY. Importance of atrophic gastritis in diagnostics and prevention of gastric cancer: application of plasma biomarkers. Scand J Gastroenterol. 2007 Jan;42(1):2–10.
  9. https://www.gastropanel.com/healthcare-professionals-and-laboratories/studies
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому