Хронічна хвороба нирок – це світова криза охорони здоров’я1.
Захворювання нирок можуть можуть мати різні клінічні прояви. У деяких пацієнтів наявні симптоми, безпосередньо пов’язані з нирками (макрогематурія, біль у попереку та ін.), деякі мають позаниркові симптоми (набряки, гіпертензія, ознаки уремії). Однак у багатьох пацієнтів відмічається безсимптомний або прихований перебіг захворювання.
За допомогою ранньої діагностики та лікування можна уповільнити або зупинити прогресування захворювання нирок.
Хто у групі ризику?
До групи ризику відносяться люди, що мають:
- перенесені інфекційні захворювання;
- цукровий діабет, гіпертонію;
- надмірну вагу й ожиріння;
- обтяжену спадковість (хвороби нирок у близьких родичів), вроджені аномалії;
- контакт з хімічними речовинами, важкими металами;
- тривалий прийом медикаментів (зокрема: антибіотиків, знеболювальних, протизапальних, тощо);
- переохолодження організму;
- шкідливі звички – алкоголь, паління;
- харчові звички – недостатня кількість води, білкова (кето) дієта, надмірне споживання солі, кави, газованих напоїв, продуктів із високим вмістом оцту та прянощів, гострих страв.
Алгоритм обстеження пацієнтів у разі оцінки порушення функції нирок:
Метою ранньої діагностики та лікування ХХН є уповільнення погіршення функції нирок та запобігання розвитку ускладнень.
Які лабораторні показники оцінюють при захворюваннях нирок?
KDIGO 2024 надає критерії оцінки порушень функції нирок2:
Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) – швидкість, з якою відбувається фільтрація речовин з крові через розташовані в боуменових капсулах клубочки нефронів. Є найкращим загальним показником функції нирок. Нормальна ШКФ змінюється в залежності від віку (знижується з віком), статі та маси тіла. ШКФ є золотим стандартом лабораторної оцінки функції нирок.
Згідно з KDIGO 2024, найефективнішими для розрахунку ШКФ є Цистатин С і Креатинін, розраховані з одного зразка крові.
Креатинін є кінцевим продуктом креатин-фосфатної реакції, він утворюється в м’язах і виділяється в кров. Бере участь в енергетичному обміні м’язової й інших тканин. З організму виводиться нирками з сечею.
Цистатин С – це білок, якій синтезується усіма клітинами організму, що містять ядра, він вільно фільтрується через клубочкову мембрану, метаболізується в нирках і також виводиться з організму з сечею.
Цистатин С вважається більш стабільним маркером:
- Він ефективний для раннього виявлення захворювань нирок, ще тоді, коли інші маркери порушення фільтраційної здатності (у тому числі креатинін) ще можуть бути на рівні нормальних або граничних значень.
- Рівень Цистатину С в крові тим вищий, чим важча ренальна патологія, оскільки Цистатин С гірше фільтрується у нирках.
- Цистатин С допомагає оцінити ризики серцево-судинної патології та її ускладнень, особливо коли пацієнт вже має ХХН. Він практично не залежить від віку, статі, ваги. Зниження його рівня не має прогностичного значення.
Основними показаннями для визначення ШКФ за допомогою Цистатину С і Креатиніну є:
KDIGO також рекомендує використовувати розрахунок ШКФ за Креатиніном та Цистатином С у клінічних ситуаціях, коли ШКФ впливає на прийняття клінічних рішень.
Для прогнозу ХХН, окрім ШКФ, рекомендується проводити оцінку альбумінурії (Комплекс №232 «Співвідношення альбумін/креатинін сечі»).
Розрахунок проводиться за формулою:
2021 CKD-EPI Сreatinine-Cystatin C = 135 x (Scr/A)B x (Scys/C)D x 0.9961age x (0.963 if female), where A, B, C, and D are the following:
Scr, serum creatinine, mg/dL. Scys, serum cystatin C, mg/L.
Для інтерпретації результату надається таблиця прогнозу ХХН за категорією ШКФ та альбумінурією:
Для детального ознайомлення з дослідженням клікніть на посилання нижче:
Комплекс №461 "Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ): креатинін, цистатин C"
Комплекс №86 "Ниркові проби й оцінка ШКФ" дозволить оцінити здатність нирок виводити продукти метаболізму, стан водно-електролітного балансу, фільтраційну функцію нирок. До комплексу додано розрахунок ШКФ за Креатиніном і Цистатином С.
- The Lancet: Latest global disease estimates reveal perfect storm of rising chronic diseases and public health failures fuelling COVID-19 pandemic
- KDIGO 2024 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease (https://kdigo.org/wp-content/uploads/2024/03/KDIGO-2024-CKD-Guideline.pdf)