Під час вагітності в жіночому організмі відбуваються численні фізіологічні зміни. Вони необхідні для того, щоб задовольнити потреби зростаючого плода і організму матері, який до них пристосовується. Більшість цих змін починається незабаром після зачаття і триває до самого народження малюка. Фізіологічна адаптація супроводжується зміною лабораторних маркерів. Лабораторні дослідження, які жінка регулярно проходить протягом вагітності, необхідні для збереження її здоров'я та народження здорової дитини. В ідеалі потрібно проконсультуватися з лікарем і пройти діагностику за півроку до зачаття. Але навіть якщо в період підготовки ніяких обстежень не було, під час вагітності вони вкрай необхідні.
У ДІЛА доступний повний спектр лабораторних досліджень: Програма 188 «Хочу стати мамою», Програма 184 «Обстеження вагітної при постановці на облік», Пренатальний скринінг I триместру та ряд інших. Розподіл вагітності на триместри обумовлений особливостями змін, що відбуваються в кожен період. Перший триместр включає в себе відрізок з 1-го по 13-й тиждень. Оскільки початком вагітності вважається 1-й день останньої менструації, а яйцеклітина дозріває лише до 14-16 дня циклу, в I триместр входить і двотижневий період, коли зачаття ще не відбулося. Перебіг I триместру багато в чому визначає результат вагітності в цілому, оскільки саме зараз закладаються всі органи і системи дитини. Це визначає необхідність почати медичне спостереження максимально рано і дотримуватися всіх лікарських рекомендацій в цей період.
Фізіологічні зміни, що відбуваються в організмі жінки, необхідні для забезпечення адекватного перебігу гестаційного періоду, розвитку і росту плода, підготовки до народження дитини і грудного вигодовування. З одного боку, ці процеси пов'язані з підвищеними навантаженнями на органи і системи, з іншого – різні патологічні стани можуть розвиватися під час вагітності навіть в разі їх прихованого перебігу. Мати доставляє плоду всі потрібні поживні речовини та виводить продукти обміну, що і зумовлює навантаження. Ступінь цих навантажень може змінюватися протягом вагітності і збільшується з кожним місяцем. Значна перебудова життєдіяльності жіночого організму супроводжується змінами в системах крові, гемостазу, гормональному статусі, імунітеті, також зміни відбуваються і на біохімічному рівні.
Лабораторні показники вагітної і невагітної жінки дуже відрізняються один від одного, тому дуже важливо визначити їх «норму». Знання цих показників необхідно для оптимізації спостереження, ефективної профілактики та своєчасного лікування різних ускладнень.
Дбати про здоров'я дитини слід починати з моменту планування вагітності. Своєчасне проходження лабораторних обстежень майбутньої мами при плануванні вагітності і протягом всього цього періоду – важливий фактор народження здорового малюка. Однак для кожного триместру характерні різні зміни в організмі, тому дуже важливо виявляти найменші відхилення показників від норми і своєчасно їх коригувати.
I триместр дуже насичений за кількістю лабораторних досліджень, що пов'язано із необхідністю отримати максимально повну інформацію про стан здоров'я жінки і плоду, що розвивається.
Загальний розгорнутий аналіз крові - обов'язковий первинний тест, який дозволяє отримати вичерпну інформацію про стан здоров'я матері. За відсутності патологічних змін це дослідження можна виконати одноразово, в середині або ближче до кінця I триместру. Він дозволяє виявити такі зміни:
Загальний аналіз сечі. Це основне дослідження для оцінки роботи нирок. Воно включає вивчення наступних параметрів:
Дослідження осаду сечі (Аналіз сечі за Нечипоренком) включає визначення клітин крові і епітелію в сечі, а також виявлення циліндрів. Дозволяє діагностувати патології нирок і сечовивідних шляхів у вагітних.
Визначення групи крові і резус-фактора. Виконується одноразово при постановленні на облік. Це дуже важливе дослідження, оскільки навіть в I триместрі можуть виникати ускладнення, які вимагають переливання крові. Важливе визначення жінок з негативним резус-фактором і ризиком резус-конфліктної вагітності.
Вивчення системи згортання крові (коагулограма). Є не менш важливим дослідженням, ніж визначення групи і резус-фактора. При вагітності активується згортання крові (процес гіперкоагуляції), тому ризики формування внутрішньосудинних тромбів і пов'язаних з цим ускладнень у вагітних жінок підвищуються. У I триместрі коагулограмма виконується при постановці на облік. У стандарт входять активований частковий (парціальний) тромбопластиновий час (АЧТЧ, АПТЧ), протромбіновий час (ПЧ) і протромбіновий індекс (ПТІ).
Біохімічне дослідження крові. Програма 151 «Біохімія крові» від ДІЛА включає визначення основних показників білкового, вуглеводного, мінерального і жирового обміну, які дозволяють оцінити роботу печінки і нирок, а також загальний стан жінки:
Важливим є визначення рівня сироваткового заліза – базового маркера залізодефіцитної анемії. Зниження його рівня може відбуватися вже в середині I триместру. Також, важливо визначити концентрацію натрію і хлору, фосфору, лужної фосфатази, холестерину.
Дослідження крові на інфекції. Деякі інфекційні захворювання матері дуже небезпечні для плода, оскільки можуть призвести до розвитку вроджених аномалій або до народження дитини вже з хронічною інфекцією. Дослідження крові на гепатити, сифіліс, ВІЛ, цитомегаловірусну інфекцію, віруси герпесу і краснухи, токсоплазмоз, ідеально виконати при плануванні вагітності. Якщо обстеження не проводилося, вкрай необхідно провести його при постановці на облік.
Діагностика генетичних аномалій плоду. Пренатальний скринінг I триместру від ДІЛА включає наступні показники:
Гормони щитоподібної залози. Вони беруть участь практично у всіх обмінних процесах, і їх синтез під час вагітності збільшується. Для оцінки базових функцій щитовидної залози при постановці на облік зазвичай призначають Програму 123 «Перевір здоров'я щитовидної залози-розширена оцінка» або дослідження окремих показників, що входять до її складу. Низький рівень гормонів щитовидної залози (гіпотиреоз) збільшує ризик викидня. Гіпертиреоїдні стани (надмірна кількість гормонів) можуть спостерігатися за важких форм раннього токсикозу і при патологіях формування плодового яйця.
Скринінг раку шийки матки (ПАП-тест методом рідинної цитології) необхідний вагітній, якщо дослідження не було проведено напередодні вагітності або в разі аномального результату. Якщо є скарги або лікуючий лікар запідозрить наявність запального процесу – необхідно провести мікроскопію урогенітального мазка для своєчасного попередження небажаних наслідків для плода. Забір матеріалу повинен робити ваш лікуючий лікар.
Після підтвердження факту вагітності жінці необхідно пройти комплекс лабораторних обстежень, результати яких дозволять лікареві оцінити стан її здоров'я і виробити індивідуальну тактику ведення. Скринінгові програми і окремі дослідження від ДІЛА допоможуть лікареві оцінити роботу внутрішніх органів, які відчувають підвищені навантаження, своєчасно визначити порушення згортання крові і загрози резус-конфлікту, діагностувати анемію, інфекційне ураження організму, виявити можливі генетичні аномалії.
Терміни, кратність і об'єм лабораторних досліджень найкраще визначить ваш лікуючий лікар.