Загальна характеристика
Пап-тест (або мазок Папаніколау) методом рідинної цитології із використанням технології SurePath BD — це сучасний метод скринінгу раку шийки матки. Пап-тест — це дослідження, яке дозволяє оцінити стан епітелію шийки матки та виявити патологічні зміни клітин на ранніх стадіях, коли візуально шийка матки може виглядати нормально, але під впливом вірусу папіломи людини (ВПЛ) вже почались потенційно небезпечні процеси. Пап-тест виявляє передракові стани (цервікальну інтраепітеліальну неоплазію, яку також називають дисплазією), злоякісні новоутворення. Це дає можливість виявити ураження шийки матки і розпочати додаткові обстеження для встановлення діагнозу та відповідного спостереження або лікування.
ПАП тест може також надати додаткову інформацію про вагінальне здоров’я. У деяких випадках в результатах можуть бути виявлені помітні ознаки запальних процесів, певних інфекцій (хламідіозу, кандидозу), атрофічних змін внаслідок гормонального дисбалансу тощо. Однак для уточнення таких станів потрібні додаткові обстеження.
На відміну від звичайного мазка, рідинна цитологія забезпечує більш високу якість зразка та значно зменшує кількість неінформативних результатів.
У лабораторії ДІЛА дослідження проводиться на оригінальному обладнанні BD з використанням стандартизованих протоколів та подвійного контролю результатів досвідченими цитологами.
Важливо! При замовленні дослідження Пап-тест методом рідинної цитології (технологія SurePath BD) ви можете додатково дозамовити «ВПЛ, 14 генотипів, схвалений FDA» або «ВПЛ, Комплексне генотипування ДНК 28 типів» впродовж 14 діб без повторної здачі біоматеріалу. Комбінація Пап-тест + ВПЛ надає найбільш повну інформацію для раннього виявлення патологічних змін шийки матки.
Кому рекомендоване дослідження
Усім жінкам від 21 року в рамках скринінгу раку шийки матки.
Скринінг – це регулярне медичне обстеження, яке проводять людям, що не мають симптомів і почуваються здоровими, для виявлення хвороби на ранній стадії. Основною метою скринінгу є виявлення хвороби, коли вона ще не дає про себе знати (тобто, коли немає симптомів) і розпочати лікування якомога раніше, щоб воно було ефективнішим..
Рутинний скринінг РШМ - це регулярні обстеження для жінок, які почуваються здоровими і не мають скарг на шийку матки. Вони потрібні, щоб виявити можливі проблеми на ранній стадії.
Якщо результати аналізів хороші?
- Пап-тест NILM (норма): Якщо Пап-тест показує, що клітини шийки матки нормальні, то жінка продовжує проходити звичайні, регулярні обстеження.
- ВПЛ негативний: Якщо тест на вірус папіломи людини (ВПЛ) негативний, тобто вірус не виявлено, то жінка також продовжує проходити звичайні, регулярні обстеження.
Якщо результати аналізів показують зміни?
- Пап-тест LCIL або ASCUS (легкі зміни): Якщо Пап-тест показує незначні зміни в клітинах, то жінка переходить під особливе спостереження. Лікар призначає додаткові аналізи (ВПЛ-тест) і повторні Пап-тести через певні проміжки часу. Лікар стежить за станом жінки, враховуючи її вік та історію хвороби.
- ВПЛ позитивний: Якщо тест на ВПЛ позитивний, тобто вірус виявлено, то жінка також переходить під особливе спостереження. Лікар призначає додаткові аналізи (Пап-тест, кольпоскопію) і повторні обстеження через певні проміжки часу. Лікар стежить за станом жінки, враховуючи її вік та історію хвороби.
Головна мета цих обстежень – вчасно виявити зміни в клітинах шийки матки, які можуть призвести до раку, і запобігти розвитку хвороби.
Пап-тест: підготовка
Перед проходженням дослідження необхідно:
- Не проводити спринцювання та не використовувати вагінальні препарати (креми, свічки, таблетки) щонайменше за 24 години до тесту
- Утриматись від статевих контактів щонайменше за 24 години до дослідження
- Не проводити дослідження під час менструації
- Не використовувати тампони щонайменше за 24 години до дослідження
Коли потрібно здавати дослідження
Пап-тест: коли здавати? Сьогодні українськім жінкам доступні різні моделі скринінгу на рак шийки матки. За відсутності скарг та захворювань шийки матки, про які відомо, застосовують один із варіантів рутинного скринінгу:
- 1 раз на 3 роки у віці 21 - 65 років ПАП-тест
- кожні 5 років у віці 25 - 65 років ПАП-тест + ВПЛ або лише ВПЛ-тест
- кожні 10 років 35 - 65 років ВПЛ-тест
Дослідження слід проходити за 3-5 днів до або після менструації, утриматись від вагінальних спринцювань та застосування вагінальних препаратів і від статевих контактів щонайменше за 24 години до дослідження.
Забір біоматеріалу проводиться у спеціально обладнаних гінекологічних кабінетах ДІЛА за допомогою щіточки Rovers Cervex-Brush Combi, яка забезпечує 100% перенесення клітинного матеріалу в препарат. Препарат виготовляється із застосуванням методу "клітинного збагачення"та стандартизованого фарбування за методикою Папаніколау, регламентованим FDA і акредитованим НААУ, що гарантує світові стандарти проведення цитологічного скринінгу.
Що дозволить дізнатися результат дослідження
Пап-тест: результат може показати:
- Виявити передракові зміни на ранніх стадіях, коли лікування найбільш ефективне
- Отримати більш точний результат у порівнянні зі звичайним мазком
- Додаткові дані про стан епітелію чи наявність інфекційних процесів допомагають лікарю визначити причини змін та тактику спостереження чи лікування.
Пап-тест: норма відповідає категорії NILM (негативний для інтраепітеліальних уражень або злоякісності) за класифікацією Bethesda. Це означає відсутність атипових клітин або ознак передракових змін.
У ДІЛА результати Пап-тесту представляються за міжнародною класифікацією Bethesda з детальним описом виявлених змін та рекомендаціями щодо подальшого спостереження. Результат Пап-тесту доступний онлайн через 2-3 робочих днів.
Що входить до складу (показники та що є нормою)
Склад показників:
- Якість препарату
- Оцінка клітинного компоненту
- Висновок (Bethesda 2014)
- Додаткові дані
- Рекомендації
- Норма: NILM – відсутність внутрішньоклітинного ураження або злоякісності
Тип біоматеріалу та способи взяття:
Тип БМ | ||||
---|---|---|---|---|
урогенітальний зішкріб (жіночий) |
Правила підготовки пацієнта
урогенітальний зішкріб (жіночий)
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
урогенітальний зішкріб (жіночий)
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок каналу ШМ (SurePath). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Контейнер з консервантом SurePath. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 7 дн.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження