Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Тромбоцити: норма, функції та що робити при відхиленнях

Створено: 18.11.2024
Фото - Тромбоцити: норма, функції та що робити при відхиленнях
  1. Вступ
  2. Що таке тромбоцити?
  3. Норма тромбоцитів
  4. Низькі тромбоцити: симптоми та причини
  5. Підвищені тромбоцити: симптоми та причини
  6. Як перевірити рівень тромбоцитів в крові?
  7. Питання та відповіді
 

Вступ

У нашому організмі існує безліч невидимих, але життєво важливих елементів, які працюють щодня, щоб забезпечити здоров’я і захистити нас від небезпеки. Якщо ж щось порушує баланс, можуть виникнути проблеми, які впливають на самопочуття, здатність швидко відновлюватися тощо. Один із таких важливих елементів – це маленькі, майже непомітні клітини, які допомагають нам уникнути серйозних наслідків при травмах, а також підтримують роботу нашого організму.

 

Що таке тромбоцити?

Тромбоцити – це маленькі важливі клітини крові, що беруть активну участь у процесах згортання. Під мікроскопом тромбоцити виглядають як прозорі або блідо-рожеві диски, які не містять ядра. Розмір тромбоцитів – від 2 до 3 мікрометрів у діаметрі, а тривалість їхнього життя становить приблизно 7–10 днів.

Про що свідчить низький рівень тромбоцитів? Низький рівень тромбоцитів може свідчити про інфекційні захворювання, аутоімунні порушення, пригнічення кровотворення у кістковому мозку або побічну дію деяких ліків. Про що свідчить високий рівень тромбоцитів? Високий рівень тромбоцитів може свідчити про запальні процеси, інфекції, онкологічні захворювання або бути реакцією на видалення селезінки.

Корисна пам’ятка про тромбоцити

Характеристика Опис
Функції тромбоцитів Утворення кров'яних згустків, зупинка кровотеч, живлення судинної стінки
Форма тромбоцитів Дископодібна у спокої, змінюється при активації
Де утворюються тромбоцити? В кістковому мозку
Де руйнуються? Переважно в селезінці, часом в печінці
За що відповідають тромбоцити? Тромбоцити беруть участь в зсіданні крові, захищають від втрати крові, підтримують здоров'я судинної стінки

 

 

Норма тромбоцитів

Нормальний рівень тромбоцитів у дорослих зазвичай становить від 126 до 587 гігаклітин на літр крові. Цей показник може коливатись в залежності від віку, статі, індивідуальних особливостей та навіть часу доби. Норма тромбоцитів у жінок – 203 - 445, у чоловіків – 166 - 389, а норма тромбоцитів у дітей – 126 - 587 109/л.

 

Низькі тромбоцити: симптоми та причини

Чому падають тромбоцити? До основних симптомів низького рівня тромбоцитів в крові (тромбоцитопенії) належать:

  1. Часті кровотечі – з носа, ясен, можуть виникати навіть без травм.
  2. Синці на шкірі – часто утворюються без очевидної причини.
  3. Поява петехій – маленьких червоних чи фіолетових точок, схожих на рисочки або зірочки на шкірі через підшкірні крововиливи.
  4. Тривале загоєння ран – організму важче зупиняти кровотечі.
  5. Рясні менструації – можуть бути більш тривалими та інтенсивними.
  6. Слабкість і запаморочення – загальні симптоми, що можуть супроводжувати тромбоцитопенію.

Які ж причини низьких тромбоцитів?

  1. Хвороби кісткового мозку, наприклад лейкемія, пригнічують вироблення тромбоцитів, а часто й інших клітин крові.
  2. Інфекції (гепатити, ВІЛ) можуть викликати знижені тромбоцити.
  3. Аутоімунні захворювання, через які організм атакує власні тромбоцити (наприклад, при системному червоному вовчаку).
  4. Деякі ліки, хіміотерапія та променева терапія можуть викликати тромбоцитопенію (низькі тромбоцити).
  5. Зловживання алкоголем, брак вітамінів B12 і фолієвої кислоти впливають на вироблення тромбоцитів.
  6. Збільшення селезінки призводить до затримки та руйнування тромбоцитів у більшій кількості.

Низький рівень тромбоцитів у дитини або тромбоцитопенія пов’язаний з такими факторами, як інфекційні захворювання, вірусні інфекції (наприклад, грип, кір, краснуха), аутоімунні розлади, а також наслідки впливу деяких медикаментів.

Також уваги потребує і низький рівень тромбоцитів при вагітності або гестаційна тромбоцитопенія, що часто виникає через природні зміни в організмі жінки, такі як збільшення об’єму крові та швидше руйнування тромбоцитів у селезінці. У більшості випадків це легка форма тромбоцитопенії, яка не завдає шкоди матері або дитині та не потребує специфічного лікування. Проте якщо рівень тромбоцитів значно знижується, це може свідчити про інші ускладнення, такі як прееклампсія, аутоімунні захворювання або порушення функції кісткового мозку.

Знижені тромбоцити можуть бути серйозною проблемою і при перших симптомах важливо проконсультуватись з лікарем для діагностики та лікування.

Важливо! Баланс тромбоцитів при онкології може бути порушений, що може призводити як до тромбоцитозу, так і до тромбоцитопенії, що ускладнює ризик тромбоутворення або кровотеч.

Як підняти рівень тромбоцитів в крові?

Рівень тромбоцитів в межах норми у крові важливий для повноцінного згортання крові та запобігання кровотечам. До основних способів, які допоможуть підвищити рівень тромбоцитів, належать:

  1. Зміна харчування. Додайте до раціону продукти, які можуть впливати на вироблення клітин у кістковому мозку та піднімають тромбоцити, а саме ті, в яких міститься фолієва кислота (зелень, шпинат, броколі, боби), яка необхідна для вироблення клітин крові. Також вітамін B12 (яйця, риба, м’ясо, молочні продукти). Недостатність B12 може спричинити зниження тромбоцитів. І, звісно ж, залізо (червоне м’ясо, морепродукти, горіхи, насіння), що допомагає кістковому мозку виробляти клітини крові. Окрім цього, варто звернути увагу на вітамін С (цитрусові, ягоди, ківі, перець), який сприяє засвоєнню заліза і зміцнює стінки судин та омега-3 жирні кислоти (риба, лляне насіння, волоські горіхи), що покращують функцію клітин крові.
  2. Збалансованість. Важливо дотримуватися збалансованої дієти та уникати фастфуду, алкоголю, занадто жирної та обробленої їжі. Таке харчування допомагає підтримувати здоровʼя кісткового мозку.
  3. Прийом БАДів. Вітаміни та мінерали, такі як фолієва кислота, залізо, вітаміни В12 та С у вигляді добавок, може призначити лікар, якщо вони недостатньо надходять з їжею.
  4. Здоровий спосіб життя. Обмежте алкоголь і надмірне вживання кофеїну, оскільки вони впливають на рівень тромбоцитів і загальний стан здоров’я. Регулярно займайтеся фізичними вправами, проте уникайте занадто інтенсивних навантажень, щоб зменшити ризик травм і кровотеч.
  5. Медикаментозна терапія. У випадках, коли тромбоцитопенія викликана певним захворюванням, лікар може призначити спеціальні препарати або лікування, спрямовані на стимуляцію вироблення тромбоцитів. Якщо зниження рівня тромбоцитів викликане аутоімунним захворюванням, можуть бути призначені кортикостероїди або інші імунодепресанти, щоб пригальмувати атаку імунної системи на тромбоцити.
  6. У крайніх випадках, особливо після хіміотерапії, лікар може призначити переливання тромбоцитарної маси або застосувати методи стимуляції кісткового мозку.

Перед початком будь-якого лікування або внесенням змін у раціон важливо проконсультуватися з лікарем, щоб знайти оптимальний підхід і врахувати всі особливості вашого організму.

 

Підвищені тромбоцити: симптоми та причини

До основних симптомів підвищеного рівня тромбоцитів належать:

  1. Головний біль і запаморочення, які можуть свідчити про погіршення кровообігу.
  2. Оніміння кінцівок, що виникає через утруднений кровообіг.
  3. Синці та кровотечі, які іноді можуть виникати навіть при підвищених тромбоцитах.
  4. Погіршення зору, що можливе через мікротромбоз судин очей.
  5. Біль у грудях, який може свідчити про ризик серцевих ускладнень.

Які ж причини підвищеного рівня тромбоцитів?

  1. Первинний тромбоцитоз – захворювання кровотворної системи, що спричиняє надлишок тромбоцитів.
  2. Запалення – організм збільшує вироблення тромбоцитів у відповідь на запальні процеси (ревматоїдний артрит, коліт).
  3. Інфекції та онкологічні захворювання – можуть стимулювати підвищення рівня тромбоцитів.
  4. Видалення селезінки – селезінка знищує старі тромбоцити і її відсутність призводить до підвищення їх рівня.
  5. Залізодефіцитна анемія – недостатність заліза іноді призводить до тромбоцитозу.
  6. Медикаменти – деякі препарати (наприклад, кортикостероїди) можуть тимчасово підвищити рівень тромбоцитів.

Підвищені тромбоцити у жінок можуть бути спричинені хронічними запаленнями, інфекціями, стресом, крововтратою або онкологічними захворюваннями. Підвищені тромбоцити у вагітних жінок можуть виникати через фізіологічні зміни, особливо у третьому триместрі, коли організм готується до пологів. Однак тромбоцитоз у вагітних також може свідчити про запальні процеси, дефіцит заліза або інші стани, що потребують спостереження. У дітей підвищені тромбоцити можуть бути реакцією на нещодавно перенесені інфекції, запальні процеси або стрес.

При виявленні вищенаведених симптомів або факторів ризику важливо проконсультуватися з лікарем, щоб провести необхідну діагностику та контролювати рівень тромбоцитів.

Як знизити тромбоцити в крові?

Зниження рівня тромбоцитів є важливим при тромбоцитозі, щоб зменшити ризик утворення тромбів. До основних методів, які допоможуть знизити рівень тромбоцитів в крові, належать:

  1. Зміни в харчуванні. Продукти, які знижують тромбоцити напряму – відсутні, але збільшення вживання достатньої кількості рідини та їжі, що містить речовини, які зміцнюють судинну стінку покращить здоров'я судин та зменшить в'язкість крові. Вживайте продукти, які сприяють змінам реологічного стану крові, тобто розріджують її і відповідно знижують тромбоцити. Зменшіть споживання тих, в яких багато вітаміну K (зелений чай, броколі, шпинат), адже він сприяє згортанню крові.
  2. Фрукти та овочі, багаті на антиоксиданти (ягоди, цитрусові, помідори) можуть допомогти підтримувати здоровий стан крові.
  3. Помірні фізичні навантаження (прогулянки, йога) покращують кровообіг і можуть допомогти знизити рівень тромбоцитів.
  4. Підтримуйте достатній рівень рідини в організмі, оскільки зневоднення може сприяти підвищенню в’язкості крові.
  5. У деяких випадках лікар може призначити антиагреганти або інші препарати для зниження рівня тромбоцитів. Важливо дотримуватись призначень лікаря.
  6. Лікування основних причин підвищення тромбоцитів, таких як інфекції, запалення чи пухлини, може допомогти нормалізувати їх рівень.
  7. Психоемоційний стан може впливати на здоров’я. Практики релаксації (йога, медитація) допоможуть знизити рівень стресу.

Перед застосуванням будь-яких методів для зниження рівня тромбоцитів обов’язково проконсультуйтеся з лікарем для визначення оптимального підходу відповідно до вашого стану здоров’я.

 

Як перевірити рівень тромбоцитів в крові?

Перевірка рівня тромбоцитів є важливою для оцінки стану крові та виявлення потенційних проблем. Якщо у вас часті кровотечі, синці або головний біль, варто звернутися до лікаря, який може направити вас на аналіз на тромбоцити.

Рівень тромбоцитів визначають за допомогою загального аналізу крові, який можна здати у лабораторії ДІЛА. Це швидкий і доступний метод, який дає інформацію не лише про тромбоцити, але й інші параметри крові, важливі для комплексної оцінки здоров’я.

Підрахунок тромбоцитів за Фоніо ― це найпоширеніший ручний метод дослідження тромбоцитів, яке дозволяє виявити дійсну концентрацію тромбоцитів у крові та визначити першопричини багатьох патологій. Для цього вручну готують мазок з цільної крові, який фарбують за Папенгеймом і колір тромбоцитів перетворюється з безбарвного на блідо-рожевий, що дозволяє вивчити їхню форму, розмір та морфологію.

За необхідності лікар може рекомендувати додаткові аналізи крові на тромбоцити або вивчення інших показників крові. Регулярний моніторинг рівня тромбоцитів особливо важливий для людей із захворюваннями, які можуть впливати на кровотворення, такими як рак, захворювання печінки або аутоімунні стани. Консультація з лікарем допоможе визначити, коли і як часто слід проводити ці дослідження.

Назва дослідження Терміни виконання Вартість Додати в кошик
Загальний розгорнутий аналіз крові (35 показників: геманалізатор з морфологічним вивченням крові) 14 год. 310 грн Додати в кошик
 

Питання та відповіді

Чому високий гемоглобін і низькі тромбоцити?

Це пов’язано з певними захворюваннями кісткового мозку, а також зумовлено реакцією організму на нестачу кисню, наприклад, через захворювання легень або серця. Однак точну причину може встановити лише лікар після додаткових обстежень.

Як підняти тромбоцити після хіміотерапії?

Хіміотерапія впливає на кістковий мозок, пригнічуючи вироблення клітин крові, зокрема й тромбоцитів. Для підвищення рівня тромбоцитів лікар може рекомендувати медикаментозне лікування, а також спеціальне харчування.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому