гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Як зрозуміти, що почався клімакс?

28.05.2024
Фото - Як зрозуміти, що почався клімакс?
 1. Що таке клімакс?
 2. Як починається клімакс?
 3. Основні симптоми клімаксу: що відбувається, як пом'якшити
 4. Ранній клімакс: чи може бути клімакс у 35 років?
 5. Як діагностується клімакс?
 6. Як йдуть місячні при клімаксі у жінок?
 7. Лікування клімаксу: Як зменшити припливи при клімаксі?
 8. Заключні думки
 9. Питання та відповіді
 

Що таке клімакс?

Клімакс або менопауза — це природний фізіологічний процес у житті жінки, який характеризується припиненням менструального циклу і завершенням репродуктивної фази. Цей період зазвичай проходить у декілька стадій, кожна з яких має свої особливості та симптоми.

Клімакс поділяється на кілька періодів:

 • Пременопауза – це період, що передує менопаузі і може тривати від кількох місяців до 10 років. Вона зазвичай починається у віці 40-45 років. У цей час рівні естрогенів в організмі зменшуються, а фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) підвищуються, що призводить до нерегулярних менструацій. Серед симптомів можуть бути припливи жару, нічна пітливість, зміни настрою, проблеми зі сном і зміни в лібідо. Також можуть виникати проблеми з пам'яттю та концентрацією.
 • Менопауза офіційно настає після 12 місяців відсутності менструацій. Середній вік настання менопаузи складає 50 років. У цей період яєчники перестають виробляти яйцеклітини і рівень гормонів значно знижується. Менструації припиняються, що є основним показником менопаузи. Симптоми, які почалися під час перименопаузи, можуть зберігатися або навіть посилюватися.
 • Постменопауза починається після менопаузи і триває решту життя жінки. На цьому етапі симптоми менопаузи поступово зменшуються, хоча деякі жінки можуть продовжувати відчувати припливи і інші симптоми протягом 6-10 років. Важливою особливістю постменопаузи є підвищений ризик розвитку захворювань, пов'язаних із низьким рівнем естрогенів, таких як остеопороз і серцево-судинні захворювання. Для підтримки здоров'я в цей період рекомендується вести активний спосіб життя, дотримуватися збалансованої дієти і регулярно проходити медичні обстеження.
   

Кожна жінка проходить через ці стадії індивідуально і прояви можуть сильно варіюватися залежно від загального стану здоровʼя жінки, особливостей харчування, наявності шкідливих звичок, та, як не дивно, навіть клімату. Підтримка здорового способу життя та своєчасне обстеження можуть значно полегшити симптоми і покращити якість життя в цей період. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете перевірити рівень фолікулостимулюючого гормону та естрогенів у крові для діагностики будь-яких порушень чи клімаксу.

Контроль найважливіших показників є необхідним елементом турботи про здоров'я у різному віці, саме тому експертами ДІЛА було створено спеціальний Комплекс №179 «Здоров’я жінки 45-60 років» для оцінки стану здоровʼя та за потреби призначення лікарем подальшого лікування.

 

Як починається клімакс?

Клімакс починається з гормональних змін в організмі. Перша ознака – нерегулярні менструації, які можуть стати коротшими або довшими, а також змінюватися за інтенсивністю. Жінки можуть почати відчувати припливи жару, нічну пітливість, зміни настрою та зниження лібідо. Ці симптоми обумовлені зниженням рівня естрогенів.

 

Основні симптоми клімаксу: що відбувається, як пом'якшити

До основних симптомів клімаксу належать:

 • Припливи жару: раптове відчуття тепла, часто супроводжується почервонінням шкіри та пітливістю. Це можна пом'якшити, уникаючи тригерів, таких як гаряча їжа, стрес, алкоголь, кофеїн тощо.
 • Нічна пітливість: інтенсивне потовиділення вночі, що може порушувати сон. Для полегшення варто спати в прохолодній кімнаті та використовувати легку та натуральну постільну білизну.
 • Зміни настрою: депресія, тривожність, дратівливість. Корисними можуть бути фізичні вправи, техніки релаксації та консультації з психологом.
 • Зниження лібідо: втрата інтересу до сексуальної активності. Вирішенням можуть бути консультації з лікарем та партнером.
 • Сухість піхви: використання зволожуючих засобів або спеціальних кремів для зволоження.
 

Ранній клімакс: чи може бути клімакс у 35 років?

Ранній клімакс або передчасна менопауза може початися до 40 років. Причинами можуть бути генетична схильність, аутоімунні захворювання, хірургічне видалення яєчників, лікування раку (хіміотерапія, радіотерапія) та інші фактори. У такому випадку симптоми клімаксу з'являються раніше і жінкам важливо звернутися до лікаря для отримання відповідної терапії.

Якщо у жінки у віці 35 років з'являються симптоми клімаксу (менопаузи), такі як нерегулярний менструальний цикл, припливи, нічна пітливість, зміни настрою або вагінальна сухість, варто звернутися до лікаря для проведення відповідних аналізів і встановлення діагнозу. Лікар може призначити гормональні аналізи для перевірки рівня естрогенів та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), щоб підтвердити або виключити передчасну менопаузу.

Причини передчасної менопаузи

 • Генетика: спадковість відіграє важливу роль у визначенні віку настання менопаузи. Якщо у жінки в родині були випадки передчасної менопаузи, то ймовірність, що вона сама зіткнеться з цим, підвищується.
 • Аутоімунні захворювання: деякі аутоімунні розлади, такі як ревматоїдний артрит або захворювання щитовидної залози, можуть впливати на роботу яєчників і призводити до передчасного виснаження їх функції.
 • Хіміотерапія і радіотерапія: лікування раку може пошкодити яєчники та призвести до зниження їх функції або повного її припинення.
 • Хірургічне видалення яєчників: оофоректомія (видалення яєчників) призводить до повного настання менопаузи незалежно від віку жінки.
 • Інфекції та хронічні захворювання: деякі інфекційні захворювання або хронічні стани можуть впливати на функцію яєчників.
 

Як діагностується клімакс?

Діагностика клімаксу складається з оцінки симптомів та аналізу крові на рівень гормонів, таких як естрогени та фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Якщо рівень ФСГ високий, а рівень естрогенів низький, це може свідчити про настання клімаксу.

Діагностика клімаксу (менопаузи) є важливим етапом контролю жіночого здоров'я у середньому віці. Для встановлення діагнозу лікарі використовують комбінацію методів, які включають:

 • Анамнез: лікар збирає детальну історію пацієнтки, інформацію про менструальний цикл, симптоми, спосіб життя, наявність хронічних захворювань та спадкові фактори.
 • Фізичний огляд: обстеження грудей, щитовидної залози, вагінальний огляд та оцінку загального стану здоров’я.
 • Гормональні тести: вимірювання рівня гормонів у крові, таких як фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і естрадіол. Підвищений рівень ФСГ і знижений рівень естрадіолу можуть свідчити про наближення менопаузи.
 • Аналізи крові: для виключення інших причин симптомів, таких як захворювання щитоподібної залози або анемія, можуть бути призначені додаткові аналізи.
 • Ультразвукове дослідження органів малого тазу: використовується для оцінки стану матки та яєчників, а також для виключення інших патологій.
   

Жінки також можуть самостійно стежити за змінами в своєму організмі. Зручним є використання мобільних додатків для відстеження менструального циклу, ведення щоденника симптомів, що може допомогти виявити закономірності та надати лікарю детальну інформацію про стан здоров’я.

Діагностика клімаксу вимагає комплексного підходу, в тому числі аналіз симптомів, фізичне обстеження, лабораторні дослідження та інструментальні методи. Вчасне виявлення та керування симптомами можуть значно покращити якість життя жінок у цей період. Важливо пам'ятати, що менопауза — це не хвороба, а природна частина життя і з правильним підходом можна зберегти активність та здоров’я.

 

Як йдуть місячні при клімаксі у жінок?

Під час пременопаузи менструації стають нерегулярними. Вони можуть бути більш або менш інтенсивними, змінювати тривалість циклу. Дефіцит прогестерону є основною причиною розвитку таких ускладнень клімактеричного періоду, як ациклічні маткові кровотечі (так звані клімактеричні кровотечі) і гіперплазія ендометрію. В цьому періоді зростає частота фіброзно-кістозної мастопатії, що представляє собою зміну молочних залоз у вигляді ущільнень різної щільності і обʼєму, вони вважаються передраковим станом. З часом менструації стають рідшими і врешті-решт повністю припиняються.

Зміни менструального циклу при клімаксі

 1. Нерегулярність менструацій: Однією з найпоширеніших ознак початку перименопаузи є зміна регулярності менструального циклу. Жінки можуть помічати, що їхні місячні стають менш передбачуваними. Інтервали між циклами можуть збільшуватись або зменшуватись, а тривалість самих менструацій може варіюватися.
 2. Зміни у кровотечах: Інтенсивність кровотечі під час менструацій також може змінюватись. Деякі жінки відзначають сильніші або, навпаки, слабші кровотечі. Інколи спостерігаються короткі, але інтенсивні кровотечі, або, навпаки, затяжні мажучі виділення.

Гормональні коливання: Основні гормони, які впливають на менструальний цикл, – це естроген і прогестерон. Під час пременопаузи рівні цих гормонів коливаються, що впливає на регулярність і характер місячних. Естроген може спочатку коливатися, а потім поступово знижуватися, що призводить до зміни товщини ендометрія і, відповідно, до змін у менструаціях.

 

Лікування клімаксу: Як зменшити припливи при клімаксі?

Лікування клімаксу включає різноманітні методи, спрямовані на полегшення симптомів, таких як припливи. Припливи є одним із найбільш поширених симптомів менопаузи і можуть викликати значний дискомфорт.

Як зменшити симптоми клімаксу?

 1. Гормональна терапія — використання естрогену та прогестерону для полегшення симптомів. Це ефективний метод, але має певні ризики, тому важливо консультуватися з лікарем.
 2. Фітоестрогени — природні сполуки, що містяться у деяких рослинах (соєві продукти, лляне насіння) можуть допомогти зменшити симптоми.
 3. Регулярна фізична активність –  спортивні вправи покращують настрій, сон та загальний стан здоров’я.
 4. Здорове харчування – збалансована дієта з достатньою кількістю кальцію, вітаміну D, магнію та омега-3 жирних кислот може допомогти зміцнити кістки та покращити загальне самопочуття.
 5. Техніки релаксації – йога, медитація, глибоке дихання допомагають зменшити стрес і покращити настрій.
 6. Вагінальні зволожувачі – застосування лубрикантів та вагінальних зволожувачів для зменшення сухості піхви.
 7. Лікарські препарати – антидепресанти та інші медикаменти можуть бути призначені лікарем для полегшення симптомів, таких як депресія або тривога.
 8. Зміни у способі життя — відмова від шкідливих звичок: куріння, алкоголь та кофеїн.

Важливо обговорити всі варіанти лікування з вашим лікарем, щоб знайти найкращий підхід згідно з вашими індивідуальними потребами та стану здоров’я.

 

Заключні думки

Клімакс – це природний етап у житті жінки, який може принести певні незручності, але з правильним підходом можна зменшити його негативний вплив на якість життя. Важливо звертатися до лікаря для отримання порад та підтримки, а також відкрито обговорювати свої симптоми і можливості їх лікування.

 

Питання та відповіді

Чи можна завагітніти коли почався клімакс?

Завагітніти можна, поки менструальні цикли овуляторні, тобто супроводжуються овуляцією. Шанси на вагітність значно знижуються з віком, тому що порушується дозрівання фолікулів в яєчниках і поступово відбувається перехід від овуляторних циклів до неповноцінних.

Скільки триває клімакс у жінок?

Період клімаксу може тривати від кількох років, залежно від індивідуальних особливостей організму. Пременопауза може тривати від 4 до 10 років, а постменопауза триває все життя після менопаузи.

Чи можна уникнути таких неприємних змін, як збільшення ваги?

Для уникнення збільшення ваги важливо дотримуватися здорового харчування та регулярно займатися фізичними вправами. Варто також контролювати рівень стресу та добре висипатися.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому