Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунка, яке може бути спричинене різними факторами – від інфекцій до генетичних порушень. Залежно від причини та перебігу розрізняють гострий та хронічний гастрит, і саме хронічний посідає чільне місце серед усіх захворювань травного тракту. А крім того він ще є передумовою розвитку раку шлунка і тому потребує більш прискіпливої уваги до своєї «персони».
Симптоми гастриту поділяють на місцеві та загальні. До перших належать:
Больовий синдром (болі різної інтенсивності у верхній частині живота, пов’язані з прийомом їжі).
Диспепсичний синдром (відчуття переповнення у верхній ділянці живота після їжі, нудота, блювання, печія, відрижка).
Дискінетичний синдром (пов'язаний з порушеннями функцій кишківника і проявляється розладами стільця: закрепами або діареєю).
Місцеві симптоми супроводжуються загальними, що зазвичай проявляються астеновегетативним синдромом, коли наслідком ураження вегетативної нервової системи стає слабкість, дратівливість, підвищена втомлюваність, зниження працездатності та настрою.
«Червоними прапорцями» або симптомами тривоги, що вимагають невідкладної реакції при вказаних скаргах є наступні:
невмотивована втрата ваги; | |
постійний біль у животі; | |
лихоманка; | |
кров у випорожненнях; | |
у результатах аналізу крові – лейкоцитоз, анемія, прискорена ШОЕ; | |
зміни в показниках біохімічного аналізу крові; | |
початок захворювання в похилому віці. |
До причин, які викликають гострий гастрит (гостре запалення слизової оболонки шлунка) належать:
Основною причиною хронічного гастриту є інфікування Helicobacter pylori. В 10% випадків до хронічного ураження слизової шлунка призводить аутоімунний процес ( наявність аутоантитіл проти парієтальних клітин слизової оболонки шлунка). На аутоімунний гастрит частіше хворіють люди зрілого і похилого віку.
Так як хронічний гастрит складає близько 85% серед усіх захворювань шлунка, надалі ми розглядатимемо саме ці захворювання.
Найчастіше зустрічаються три типи хронічних гастритів:
Сприяти розвитку хронічного гастриту можуть різноманітні зовнішні чинники:
а також внутрішні:
Виявити конкретний тип захворювання або його відсутність дозволяє консультація гастроентеролога, підкріплена лабораторними та інструментальними дослідженнями. Головним інструментальним методом є езофагогастродуоденоскопія (ЕФГДС), за показаннями - з біопсією тканин, що викликають підозру. Однак останнім часом все більшого поширення набувають методи, що не вимагають ковтання зонда, такі як УЗД, МРТ, капсульна ендоскопія, електрогастроентерографія та рентгенографія з барієм.
Лабораторні методи діагностики гастриту
До лабораторних методів діагностики належать:
Враховуючи, що значна кількість гастритів пов'язана з патогенним впливом бактерії Helicobacter pylori, яка має тісний зв'язок з розвитком дуоденіту, виразки дванадцятипалої кишки та раку, мережа лабораторій ДІЛА пропонує дослідження, яке точно та достовірно дозволяє визначити наявність збудника за аналізом калу - Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori, ДНК методом ПЛР.
У більшості випадків гастриту лікування проводиться амбулаторно і лише у важких випадках – у стаціонарі. Успішне лікування вимагає від хворого зміни способу життя, а обов'язковою складовою є дієта.
При виявленні інфікування H.pylori показана антихелікобактерна терапія (антибіотиками!!! не травами чи біодобавками). За наявності лише атрофічних змін, після успішної ерадикації H.pylori слизова шлунка відновлюється самостійно.
Можлива супутня симптоматична терапія гастропротекторами , препаратами, що стимулюють продукцію соляної кислоти (HCI пепсин, HCI бетаїн, плантаглюцид). Будувати тарілку, щоб там були продукти, які підвищують секреція соляної кислоти, квашена капуста, смородина і т.п., препарати для поліпшення моторики кишківника (ітоприд, мосіприд). При аутоімунному процесі симптоматична терапія. Лікування В12-або залізодефіцитної анемії.
Режим харчування під час гастриту залежить від виду захворювання. Так, при підвищенні кислотності для дієти підбираються продукти, що сприяють зменшенню вироблення шлункового соку. В подібних випадках рекомендовані нежирні види м'яса і риби, відварені чи запечені овочі, овочеві супи, добре розварені каші з вівсянки, гречки, рису, манної та інших круп. Із фруктів показані солодкі яблука, груші, банани, хурма без шкірки. А ось від цибулі, томатів, капусти, солінь та маринадів необхідно відмовитися.
При лікуванні гастриту зі зниженою кислотністю потрібно вживати продукти, що сприяють поліпшенню моторики та нормалізації роботи шлунку, такі як гарбуз, томати, морква, броколі. Рекомендовані цитрусові, абрикосовий, морквяний та гарбузовий соки. Тоді як уникати необхідно м'ясних та рибних консервів, цибулі, часнику, бобових, солодкого перцю, а також обмежити споживання кондитерських виробів, шоколаду та деяких інших продуктів.
У кожному конкретному випадку дієта підбирається лікарем і швидше за все пацієнт отримає кілька варіантів меню на тиждень. Проте загальні принципи харчування під час гастриту включають:
Переїдання на ніч також не бажане. Після кожного прийому їжі необхідно не перевантажувати шлунок зайвою фізичною активністю. Окрім цього, потрібно носити вільний одяг, що не стягує живіт.
Оскільки повне лікування гастриту займає тривалий час для профілактики та недопущення переходу захворювання в хронічну форму необхідно дотримуватися здорового способу життя та правильного режиму харчування, позбавитись шкідливих звичок.
Дуже важливо регулярно проходити профілактичні медичні огляди та своєчасно лікувати серцево-судинні, ендокринні захворювання та патології травної системи. Велике значення для профілактики має щорічне обстеження на Helicobacter pylori, що дозволяє за потреби вчасно розпочати лікування та не допустити розвитку онкологічних захворювань. Такі обстеження особливо рекомендовані людям, які працюють на шкідливих виробництвах, які часто перебувають у стані стресу і змушені регулярно вдаватися до ліків, які можуть негативно вплинути на слизову оболонку шлунку.
Питання - відповіді |
Скільки годин лікується ерозивний гастрит?
Лікування ерозивного гастриту може тривати від кількох тижнів за кілька місяців залежно від швидкості загоєння, але на повне відновлення слизової оболонки шлунку може піти близько року.
Скільки триває дієта при гастриті?
Дієта при гастриті залежить від виду захворювання. Але в більшості випадків дотримуватися дієти необхідно не менше трьох місяців.
Чи може гастрит давати температуру?
Одним із симптомів гострого гастриту, викликаного інфекцією, є підвищення температури, яка може триматися кілька днів.
Як болить шлунок при гастриті?
Больові відчуття залежать від типу гастриту. При гострій формі можуть спостерігатися сильні ріжучі болі. При хронічному – болі тупі та ниючі.