Вітаміни - життєво необхідні речовини для підтримки всіх функцій організму на потрібному фізіологічному рівні. Вони або зовсім не синтезуються в організмі, або утворюються в незначних кількостях. Ці речовини не є ні будівельним ні енергетичним матеріалом, але їх цінність полягає в тому, що вони є виключно важливою і незамінною ланкою різних фізіологічних процесів на всіх рівнях. Ці «фахівці широкого профілю» - включаються в обмін ферментів і гормонів, є регуляторами біохімічних процесів, працюють на рівні клітинного обміну і т.д.
Всі вітаміни поділяються на 2 основні групи: |
Вітаміни, розчинні у воді - вітаміни групи В (В1, В2, В3, В5, В6, В9, В12), С, Н, Р |
Вітаміни, розчинні в жирах - А, Д, Е, К |
При нестачі вітамінів (гіповітаміноз) виникає неадекватне забезпечення організму вітамінами.
Які ж причини, що можуть призвести до такої ситуації? |
1. Аліментарні - нестача вітамінів,
|
4. Захворювання травної системи,
|
2. Спадкові захворювання. |
5. Підвищена потреба організму у вітамінах:
|
3. Інтоксикації як зовнішніми, так і внутрішніми факторами, в тому числі і тими, що утворюються під час інфекційних процесів в організмі. | |
Розглянемо прояви в організмі і методи визначення недостатності різних вітамінів. Паралельно з цим наведемо приклад ТОП-5 за вмістом кожного з вітамінів у продуктах харчування і можливості лабораторних методів діагностики рівня вітамінів в організмі.
Водорозчинні вітаміни |
Недостатність цього вітаміну в організмі (гіповітаміноз) проявляється:
У разі повної відсутності надходження вітаміну С в організм розвивається авітаміноз у вигляді захворювання - цинги.
ТОП-5: шипшина свіжа, перець червоний і зелений солодкий, смородина чорна, обліпиха, петрушка.
Вітаміни групи B об'єднані в одну групу, оскільки в продуктових джерелах вони знаходяться, як правило, в комплексі. Сформувати їх запас в організмі неможливо, вони повинні надходити в організм постійно. Ці вітаміни піддаються руйнуванню під впливом алкоголю, рафінованих цукрів, нікотину і кофеїну, лимонної кислоти, сонячного світла. В результаті чого багато хто відчуває їх дефіцит.
Недостатність може також розвиватися під впливом антивітамінних факторів (які, в першу чергу, є ферментами, які руйнують вітаміни). Вони містяться в значній кількості в термічно необробленій рибі, морських тваринах.
Всім вітамінам цієї групи притаманні описані загальні властивості, але є і свої характерні особливості їх нестачі в організмі.
Вітамін В1 (тіамін):
|
Вітамін В2 (рибофлавін):
|
Вітамін В3 (РР, ніацин):
ТОП-5: арахіс, дріжджі, печінка, насіння соняшнику, свіжі гриби. |
Вітамін В6:
|
Вітамін В9 (фолієва кислота)Ознаки недостатності в організмі:
Цікавий факт: вперше фолієву кислоту виявили в листі (folia) шпинату - звідси і назва, яке закріпилося за вітаміном. |
Вітамін В12 (ціанокобаламін):Цей вітамін, який містить у своєму складі кобальт не синтезується ні рослинами, ні тваринними організмами, його виробляють тільки мікроорганізми (бактерії). У людини - це кишкова мікрофлора, тому одна з причин нестачі вітаміну В12 - кишковий дисбактеріоз який часто виникає на тлі тривалого і безконтрольного прийому антибіотиків Його вміст в організмі можна визначити лабораторним способом.
|
Клінічні прояви гіповітамінозу А:
ТОП-5: продукти тваринного походження - печінка (куряча, яловича, тріски), чорна ікра, яєчний жовток, вершкове масло, тверді сири.
У рослинних продуктах знаходиться попередник вітаміну А - β-каротин. Засвоєння гірше, ніж у вітаміну А, відбувається при паралельному вживанні жирів (наприклад, якщо морква, то у вигляді салату, заправленого олією).
Потреба організму в ньому забезпечується за допомогою продуктів харчування і шляхом синтез в самому організмі (в шкірному покриві) при опроміненні ультрафіолетовими променями.
Основна задача вітаміну Д в організмі - регуляція кальцієво-фосфорного обміну (вітамін Д сприяє засвоєнню кальцію, прийнятого з їжею).
Лабораторні методи визначення рівня вмісту Вітаміну Д в організмі
Клінічно нестача вітаміну Д проявляється насамперед порушеннями з боку кісткового скелета:
Лабораторні маркери остеопорозу
ТОП-5: жир з печінки риб і морських тварин, жирні сорти риби (лосось, оселедець, скумбрія), ікра, яйця, вершки.
При гіповітамінозі виникають м'язова слабкість, порушення статевої сфери (знижується потенція у чоловіків, невиношуваність вагітності у жінок), анемія, порушення зору, загибель печінкових клітин.
ТОП-5: рослинні масла, бобові, крупи (гречана, перлова, вівсяна), креветки, кальмари.
Основний прояв його нестачі в організмі - схильність до кровотеч. Порушення згортальної функції крові, яка є їх причиною, можна визначити лабораторними методами.
Основними факторами розвитку є кишковий дисбактеріоз, отруєння антивітаминами К, харчування має незначний вплив на рівень вітаміну К в організмі.
ТОП-5: капуста цвітна та брюссельська, шпинат, салат, масло, сир, яйця.
Крім вітамінів є ще одна група життєво важливих компонентів їжі людини - мінеральні речовини (макро- і мікроелементи).
Їх багато, розглянемо деяких представників обох груп.
Макроелементи |
КальційОсновна функція кальцію в організмі - вплив на кістково-м'язову систему (як будівельний матеріал для кісток і регулятор роботи м'язів). Джерела в їжі: молочні продукти, броколі, горіхи, кісткове борошно, штучно збагачені кальцієм продукти (кальцинований сир). |
ЙодЦей макроелемент є незамінною складовою частиною гормонів щитоподібної залози. Між його роллю в організмі і значенням для здоров'я гормонів щитоподібної залози можна поставити знак рівності. Оцінити статус йоду в організмі можна за допомогою лабораторного визначення його змісту в різних біологічних середовищах. |
ЗалізоВміст заліза в організмі кожної людини залежить від ваги, рівня гемоглобіну крові, статі і запасів в організмі (депо заліза). Залізодефіцит довго себе не проявляє, симптоми недостатності з'являються при тривалому і значному виснаженні запасів заліза. Виникає залізодефіцитна анемія, яка проявляється блідістю, задишкою, посиленим серцебиттям, підвищеною стомлюваністю, болями в животі і спотворенням смаку (поїдання нехарчових продуктів - глина, земля і т.д.) і нюху. Важливий метод діагностики анемії - лабораторний. |
Мікроелементи |
Незважаючи на незначну кількість (вміст вимірюється в міліграмах), вплив їх на організм від цього не зменшується.
До них відносяться: бор, бром, ванадій, кадмій, кремній, літій, марганець, молібден, миш'як, нікель, олово, фтор.
Їх біологічний вплив різноманітний, охоплює практично всі органи і системи.
Діагностика їх недостатності або токсичного надлишку непроста, під силу досвідченому фахівцеві, якому велику допомогу надають саме лабораторні дослідження на визначення мікроелементів (в крові, сечі, волоссі).
Підводячи підсумки - ми насправді складаємося з того, що їмо, з чого організм себе будує і забезпечує наше здоров'я.