Діагностичний напрямок
Оцінка репродуктивного здоров'я
Загальна характеристика
ХГЛ склдається із двох субодиниць: альфа і бета. Альфа-субодиниця однакова у таких гормонів гіпофіза як ЛГ, ФСГ і ТТГ.
Бета-субодиниця (бета-ХГЛ) використовується для імунометричного визначення гормона.
Рівень бета-ХГЛ в крові вже на 6-8 день після зачаття дозволяє діагностувати вагітність.
Синтезується ХГЛ клітинами трофобласта після імплантації ембріона і підтримує функцію жовтого тіла вагітності протягом перших 12 тижнів.
У плода чоловічої статі ХГЛ стимулює клітини Лейдіга, які синтезують тестостерон, необхідний для формування статевих органів за чоловічим типом.
У жінок із нормальним перебігом одноплідної чи багатопліднодної вагітності рівні ХГЛ можуть сильно відрізнятися. Зазвичай має місце зростання концентрації загальної B-субодиниці ХГЛ у крові в першому триместрі вагітності, приблизно кожні 24 години протягом перших 8 тижнів. Як правило, на 10 тиждень гестації припадає пік рівня ХГЛ з наступним поступовим зниженням до 16 тижня, де і залишається досить постійним до терміну пологів.
При позаматковій вагітності може спостерігатися низька швидкість наростання без типового подвоєння. Однак, враховуючи великий діапазон нормальних рівнів загальної B-субодиниці ХГЛ, непослідовні темпи його зростання, оцінка стану вагітності виконується в поєднанні з клінічною картиною та ультразвуковими даними.
Крім вагітності ХГЛ використовується в лабораторній діагностиці як маркер пухлин трофобластичної тканини та гермінативних клітин гонад.
В рідкісних випадках незначним підвищенням ХГЛ супроводжуються злоякісні нетестикулярні тератоми, злоякісні пухлини печінки, молочної залози, яєчників, підшлункової залози, шийки матки, шлунку.
Для діагностики деяких пухлинних захворювань (хоріонепітеліоми, міхурового занеску) а також контролю лікування після перенесеного захворювання використовують дослідження Онкомаркер Хоріонічний гонадотропін (загальна В-субодиниця).
Для проведення пренатального скринінгу І триместру використовується інша субодиниця ХГЛ в комбінації з іншими біохімічними маркерами та розрахунком ризику (див. дослідження Комплекс №246 "Пренатальн. скринінг І трим. (PAPP-A,віл.β-ХГЛ,PlGF) з розрахун-м ризиків ПЕ,ASTRAIA" або Комплекс №243 "Пренатальний скринінг І триместру (PAPP-A, вільн.β-ХГЛ) з розрахунком ризиків PRISCA".
Показання для призначення
Жінки:
- аменорея,
- рання діагностика вагітності,
- оцінка повноти оперативного та медикаментозного переривання вагітності,
- складова моніторингу перебігу вагітності при підзрі на вагітність, що не розвивається та загрозу переривання,
Чоловіки: складова диференційної діагностика пухлин гонад.
Маркер
Маркер вагітності.
Клінічна значущість
1. Діагностика вагітності.
2. Моніторинг перебігу вагітності І триместру
Склад показників:
Хорiонiчний гонадотропiн (загальна бета-субодиниця)
Діапазон вимірювань: 0.6 - 261600
Одиниця виміру: Міжнародних одиниць на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- За наявності так званих "гетерофільних антитіл" можливі хибнопозитивні результати, але такі, що супроводжуються незначним підвищенням концентрації бета-ХГЛ (не вище 1.000 mIU/mL).
Інтерпретація:
- Хоріонепітеліома, міхуровий занесок, нетрофобластичні раки, зокрема зародково-клітинні раки яєчників та яєчок (при останніх має місце підвищення бета-ХГЛ та АФП), трофобластичні пухлини, несім'яникові пухлини яєчок (в 70% випадків), семіноми (в 10% випадків), маткова та ектопічна вагітність, термінальні стадії ниркової недостатності.
- Зниження в динаміці при вагітності, що не розвивається, загрозі мимовільного аборту, повільне зростання рівня при ектопічній вагітності, хронічна плацентарна недостатність, справжнє переношування вагітності, антенатальна загибель плода.