гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Екстрена вакцинація при травмах: актуальність в умовах воєнного часу

27.06.2022
Фото - Екстрена вакцинація при травмах: актуальність в умовах воєнного часу

 

В умовах війни поранення і травми можуть бути спричинені не лише вогнепальною зброєю, а й руйнуванням споруд, розлітанням уламків і осколків, загорянням помешкань, втратою домівок, переохолодженням. Травми, опіки та відмороження мають високий ризик інфікування. Важливо   пам’ятати про небезпеку ураження  правцем у випадку потрапляння в рану:

 • ґрунту,
 • частинок забрудненого одягу,
 • уламків деревини.
   

Мікроорганізм Clostridium tetani, збудник правця, є убіквітарним, поширеним скрізь в природі, включаючи мікрофлору кишківника людини. Також небезпека правця існує для породіль і немовлят, народжених поза медичним закладом. В умовах масових уражень до небезпеки зараження правцем також приєднується ризик інфікування гепатитом В внаслідок контакту з кров’ю інших людей. Проти обох інфекцій в Україні проводиться планова вакцинопрофілактика. І якщо стосовно військових  - питання своєчасної вакцинації й ревакцинації суворо контролюються, то серед цивільних  - можливі прогалини, та, при відсутності повного циклу вакцинації або пропущених дозах, -  необхідно розглядати екстрену імунопрофілактику.

Правець

Екстрена профілактика правця на території України регулюється наказом МОЗ України №198 від 05.08.1999 і передбачає первинну хірургічну обробку рани з одночасною специфічною імунопрофілактикою. Призначення засобів для екстреної імунопрофілактики правця здійснюється диференційовано залежно від наявності документального підтвердження про щеплення, або даних імунологічного контролю напруженості протиправцевого імунітету, а також враховуючи характер травми.

Повний курс вакцинації

Діти підлітки

Незалежно від терміну

АП

ППС

ППІ

Без останньої ревакцинації

Діти підлітки

Незалежно від терміну

0,5 мл АП-а

-

-

Повний курс вакцинації

Дорослі

<5 років від ост. дози

> 5 років від ост. дози

-

0,5 мл АП-а

-

-

Два щеплення

Усі

<5 років від ост. дози

> 5 років від ост. дози

0,5 мл АП-а

1 мл АП-а

250 МО ППЛІ

-

3000 МО ППС

Одне щеплення

Усі

<2 роки від ост. дози

> 2 роки від ост. дози

0,5 мл АП-а

1 мл АП-а

-

250 МО ППЛІ

-

3000 МО ППС

Не вакциновані

Діти до 5 міс

Інші

 

-

1 мл АП-а

250 МО ППЛІ

250 МО ППЛІ

3000 МО ППС

3000 МО ППС


АП-анатоксин – адсорбований правцевий анатоксин

ППЛІ – протиправцевий людський імуноглобулін

ППС – протиправцева сироватка

До потенційно «інфікованих» ран належать:

 • ампутація,
 • мацерація,
 • відкритий перелом,
 • колоті та рвані рани, глибші за 1 см, тривалістю понад 6 год, з ознаками некрозу, вогнепальні рани,
 • опіки та відмороження ІІ-IV ступенів,
 • забруднені рани (ґрунт, скалка, фекалії, тканина).
   

До «інфікованих ран» також відносять:

 • пупкову рану в пологах поза стаціонаром,
 • позалікарняний аборт,
 • проникаючі рани кишківника,
 • абсцеси,
 • некрози,
 • укуси тварин.
   

Екстрена імунопрофілактика проводиться в період до 20 дня від моменту отримання травми. Активна імунопрофілактика може здійснюватись як моновакцинами, так і будь-якими комбінованими препаратами що містять правцевий анатоксин. У разі необхідності додатково пасивної імунопрофілактики - імуноглобуліном протиправцевим людини (ППЛІ) та, при його відсутності, сироваткою протиправцевою кінською очищеною концентрованою (ППС).

Гепатит В

Умови інфікування: контакт пошкоджених шкірних покривів або слизових оболонок із кров’ю інфікованої особи, незахищений статевий контакт.

Постконтактна імунопрофілактика залежить від наявності вакцинації і рівня поствакцинальних антитіл:

Невакциновані: імуноглобулін 0,06 мл/кг в/м протягом 24 годин після контакту з наступною серією вакцинації проти гепатиту В (0-1-6 міс., 0-14-21 день-12 міс.)

Вакциновані:

Рівень анти-HBsAg IgG

< 10 МО/л

> 10 МО/л

Імуноглобулін 0,06 мл/кг в/м протягом 24 годин після контакту з наступною бустерною дозою вакцини проти гепатиту В або повторною серією вакцинації проти (0-1-6 міс., 0-14-21 день-12 міс.)

не потребують профілактики


Незалежно від проведення екстреної профілактики особам, що мали контакт з інфікованим або ймовірним матеріалом, показаний контроль HBsАg  - 0, 6 тижнів, 3, 6, 12 міс.

Особам, які не мали відповіді на первинну серію вакцинації проти гепатиту В, показано повторний цикл вакцинації 3 дозами вакцини з наступним контролем рівня антитіл до HBsAg через 1-2 міс. після останньої дози вакцини.

Для того, щоб не виникало необхідності у розв'язанні термінованих питань, пов’язаних з екстреною імунопрофілактикою, оптимальним є контроль наявності вакцинації (3 дози проти гепатиту В у будь-якому віці, правця – згідно із Національним календарем відповідно до віку) і ревакцинації (дорослим кожні 10 років вакциною АДП-М).

Проте в умовах воєнного часу документи про наявність щеплень можуть бути втрачені або недоступні. В такому разі рівень поствакцинальних антитіл можна перевірити лабораторно:

Джерела:

 1. Наказ МОЗ України №198 від 05.08.1999 «Про вдосконалення профілактики, діагностики та лікування правця»
 2. Bader M.S., McKINSEY D. S. Postexposure prophylaxis for common infectious diseases// American Family Physician, Volume 88, Number 1, 2013.
 3. Bader M.S. et al. Postexposure management of infectious diseases// CLEVELAND CLINIC JOURNAL OF MEDICINE VOLUME 84 • NUMBER 1 JANUARY 2017.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому