гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Молекулярна алергодіагностика: нове слово в лікарській практиці

14.07.2016
Фото - Молекулярна алергодіагностика: нове слово в лікарській практиці

На сьогодні проблема алергічних захворювань стоїть дуже гостро в зв'язку з їх стрімким розповсюдженням, яке набуває характеру епідемії. За різними медичними джерелами, поширеність алергічних захворювань в Україні становить 20-30%. Отже, не менше 10 млн чоловік страждає різними формами алергії, найбільша питома вага серед яких припадає на бронхіальну астму та алергічний риніт.

Клінічні прояви алергії і особливості діагностики

Алергія - це реакція гіперчутливості, яка запускається за допомогою імунних механізмів. Здатність органів, тканин і клітин реагувати специфічними реакціями гіперчутливості називається сенсибілізацією.

Вперше термін «алергія» був введений австрійським педіатром К. Пірке (Clemens von Pirquet) у 1906 році. На даний час алергологія як наука переживає революційні зміни, пов'язані з розвитком нових технологій. Традиційні погляди, успадковані з початку ХХ століття, зазнають змін у зв'язку з новими відкриттями в молекулярній алергології.

Клінічно значущими проявами для постановки діагнозу алергії слугують специфічні реакції гіперчутливості з боку органів і систем у відповідь на генетично чужорідні молекули при безпосередньому контакті з ними.

  1. Шкіра: висип, свербіж, набряк, почервоніння.
  2. Очі: свербіж, сльозотеча, набряклість, гіперемія.
  3. Ніс: слизові виділення, свербіж, закладеність, чхання.
  4. Легкі: свистячі хрипи, кашель, відчуття стиснення в грудній клітці, задишка, ядуха.
  5. Шлунково-кишковий тракт: нудота, блювота, здуття живота, діарея.
  6. Серцево-судинна система: непритомність, слабкість, різке зниження артеріального тиску.

Одним з найпоширеніших алергічних захворювань є алергічний риніт. У різних країнах світу на сезонний алергічний риніт (поліноз) страждає до 40% населення. У 95% пацієнтів виявляється полівалентна сенсибілізація (підвищена чутливість одразу до декількох алергенів).

В останні роки у зв'язку з підвищенням рівня аероалергенів, погіршенням стану екологічної ситуації і якості харчових продуктів, а також наявність великої кількості інших факторів підвищується роль перехресної алергії. Перехресні реакції між харчовими алергенами і пилком рослин обумовлені тим, що деякі молекули-алергени мають схожу будову і імунна система їх не може розрізнити між собою. Цей факт значно ускладнює діагностику захворювання. Крім того, слід враховувати вікові особливості, так як імунна відповідь у дітей має свої особливі характеристики.

Найбільш відомі перехресні реакції

Перехресні реакції між пилком і їжею описані для таких алергенів як береза-яблуко, селера-полин-спеції, полин-персик, полин-гірчиця, амброзія-кавун-банан, лобода-диня.

Алерген Перехресні реакції до рослинної їжі
береза абрикоси, яблука, персики, сливи, черешня, морква, селера
селера-полин-спеції  селера, морква, петрушка, насіння кмину, фенхелю, коріандру, анісу, паприка, цибуля, часник, цибуля-порей, перець
полин-гірчиця  гірчиця біла, гірчиця російська, капуста білокачанна, капуста брокколі, цвітна капуста

Можливі важкі алергічні реакції на мед і маточне молочко у пацієнтів з алергією на полин і амброзію, так як продукти бджільництва можуть містити як пилок рослин, що запилюються комахами, так і пилок вітрозапилюваних рослин.

Від екстрактів алергенів до молекул: як інновації інтегруються в традиційну алергологію

Для постановки правильного діагнозу необхідне визначення сенсибілізації до аллергокомпонентів. Зручним інструментом є молекулярна алергодіагностика для визначення значущих алергенів. Розвитку напрямку сприяло відкриття алергену як складного комплексу, до складу якого входять різні білкові молекули.

З 60-х років минулого століття в практику були впроваджені тести по визначенню специфічних імуноглобулінів (антитіл) до різних алергенів. Традиційні методи діагностики засновані на використанні екстрактів, отриманих з різних джерел алергенів - пилок, продукти, компоненти домашнього пилу. Склад алергенних екстрактів надзвичайно різноманітний: це білки, пептиди, глікопротеїди, полісахариди, похідні ліпідів, які представляють собою як головні, так і другорядні алергени. Для отримання алергенних екстрактів використовуються різні джерела сировини, методи виготовлення та способи очищення. Через це препарати відрізняються значною варіабельністю за складом антигенних компонентів і біологічною активністю. Великий прогрес в молекулярній біології за останні 30 років дозволив виявити й описати характеристики алергенів на молекулярному рівні. На даний момент вже вивчено понад 3000 різних алергенів. Частина їх уже доступна для лабораторної діагностики, буквально «в пробірці» забезпечуючи пошук специфічних антитіл, що циркулюють в крові пацієнта. У молекулярній алергології використовуються високоочищені, а також отримані шляхом генної інженерії молекули, які роблять діагностику алергії максимально достовірною, дозволяючи з ювелірною точністю визначити джерело сенсибілізації організму.

Молекулярні дослідження мають певні переваги в порівнянні з шкірними прик-тестами, які протягом тривалого часу були основним уточнюючим методом діагностики алергічних захворювань:

  1. Безпека для пацієнтів: не викликає додаткової сенсибілізації, немає ризику анафілактичних реакцій.
  2. Дозволяє розрізнити справжню і перехресну сенсибілізацію і виявити, який саме алерген є її причиною.
  3. Можливість проведення діагностики в будь-який період захворювання і в будь-якому, навіть самому ранньому, віці.
  4. Проведення множинних досліджень з одним зразком крові.
  5. Найбільш високочутливий і специфічний метод, що характеризує ступінь сенсибілізації організму даним алергеном.
  6. Немає протипоказань до обстеження (немає необхідності скасування лікарських препаратів).

Використання молекулярної алергодіагностики дозволяє виявити сенсибілізацію до головних (мажорних) і менш важливих (мінорних) компонентів алергенів, підвищити точність діагнозу і прогнозу при алергії, а також є основою призначення алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ) і прогнозування її ефективності ще до початку лікування.

Важливо: застосування молекулярних методів дає можливість провести високоспецифічну діагностику, за допомогою якої можна передбачити тяжкість проявів бронхіальної астми у хворих на сезонний алергічний риніт. (Наумова О.О., 2015)

МЛ ДІЛА пропонує провести точну діагностику причини алергії найбільш сучасними методами ImmunoCAP, визнаними золотим стандартом в алергодіагностиці і визначити сенсибілізацію до інгаляційних, харчових, побутових, лікарських алергенів як окремо так і у вигляді пакетів. Першим етапом діагностики експертами рекомендовані Скринінг інгаляційної алергії "Phadiatop" і Скринінг харчової алергії "fx 5", які дозволять відповісти на питання: це алергія, чи під симптомами «ховається» інше захворювання? Другим етапом лабораторної діагностики є точне визначення алергену.

МЛ ДІЛА пропонує ексклюзивну послугу - здана кров зберігається 30 днів і ви можете замовити додаткове дослідження, лише сплативши його у відділенні, без повторної здачі крові! Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном Єдиної інформаційної служби 0 (800) 606 777.

  1. Сучасні можливості алергодіагностики у дітей віком 3-5 років / О.В. ШАРІКАДЗЕ // Зб.наук.пр. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика. - 2014.
  2. Підвищення якості діагностики та прогнозування ефективності лікування хворих на сезонний алергічний риніт на основі використання молекулярної алергодіагностики / Наумова О.О. // дис. на здобуття ст. к.мед.н. – Київ. – 2015.
  3. Molecular Allergology User’s Guide. Published online by the European Academy of Allergy and Clinical Immunology, 2016.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому