гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Алергія на ліки: незнання не звільняє від наслідків

04.10.2016
Фото - Алергія на ліки: незнання не звільняє від наслідків

Протягом усієї своєї історії людство шукало засоби для звільнення від нездужань, полегшення страждань і подовження життя. Отримання в 1942 році пеніциліну врятувало мільйони людських життів, а застосування стрептоміцину дозволило вилікувати багато форм туберкульозу.

Незважаючи на всі позитивні сторони антибактеріальних препаратів, одним з небезпечних ускладнень їх застосування, яке у певних випадках може загрожувати життю хворого, є алергія на ліки. Вже через 4 роки після початку застосування пеніциліну була зареєстрована перша алергічна реакція на нього. В даний час саме пеніцилін є лідером за кількістю зареєстрованих алергічних реакцій серед інших антибіотиків.

Що призводить до появи лікарської алергії

Алергія на ліки – це реакція гіперчутливості, що виникає у відповідь на прийом лікарських препаратів, і супроводжується загальними або місцевими клінічними проявами. Розвивається тільки при повторному введенні препаратів. Більш характерна для міського населення і зустрічається частіше у жінок у віці 31-40 років.

Серед лікарських засобів, що викликають розвиток побічних реакцій, найбільш часто (до 80%) спостерігається алергія до антибіотиків. Серед різних груп пеніцилін та інші β-лактамні антибіотики заслуговують на особливу увагу, перш за все, у зв'язку з широким їх застосуванням у практиці.

Основні фактори, що впливають на розвиток алергічних реакцій, пов'язаних з прийомом лікарських препаратів:

  • спадкова схильність;
  • інші види алергії (побутова, пилкова, харчова та ін.);
  • тривале застосування хворими лікарських препаратів, особливо повторними курсами, у здорових - постійний контакт з препаратом (працівники фармпідприємств, аптек);
  • застосування депо-препаратів (наприклад, біцилін);
  • одночасне призначення великого числа лікарських препаратів з різних груп (поліпрагмазія), продукти метаболізму яких можуть посилювати алергенну дію один одного;
  • структура діючої речовини, висока «алергізуюча» здатність препарату.

На ступінь алергенності лікарського засобу значний вплив мають шляхи введення і дози. Для пеніциліну найбільш сенсибілізуючими вважаються: нанесення препарату на шкіру, прийом препарату всередину або в ін'єкціях.

Велику проблему становлять перехресні реакції. Завдяки своїй структурі не тільки пеніциліни можуть викликати алергічну реакцію у пацієнта, небезпеку може становити прийом антибіотиків інших груп, наприклад цефалоспоринів і напівсинтетичних пеніцилінів (ампіцилін).

Якщо сенсибілізація до пеніциліну вже придбана, ймовірність розвитку тяжких анафілактичних реакцій, в тому числі таких, що загрожують життю, істотно збільшується. Застосування препаратів цієї групи призводить до розвитку гострих алергічних реакцій більше ніж у половини хворих, в тому числі до анафілактичного шоку з можливістю летального результату.

Клінічні прояви лікарської алергії

Найчастіше алергія проявляється:

  1. Негайні реакції: анафілактичний шок, кропив'янка, набряк Квінке.
    Час розвитку негайних алергічних реакцій - від декількох секунд (анафілактичний шок) до 12 годин (кропив'янка). Найбільш грізне ускладнення антибіотикотерапії - анафілактична реакція. Для неї характерні: почервоніння шкірних покривів, свербіж шкіри, кропив'янка, набряк Квінке, бронхоспазм, набряк гортані, зниження артеріального тиску, аритмії. Найбільш частою причиною розвитку анафілаксії є пеніцилін, який дає до 75% летальних випадків.
  2. Цитотоксичні: реакції з боку крові (гемолітична анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія).
  3. Імунокомплексні: сироваткоподібний синдром.
    Зазвичай розвивається на 7-21 добу від початку застосування антибіотика. Серед клінічних симптомів відзначається лихоманка і нездужання, кропив'янка, болі в суглобах, збільшення лімфовузлів, ураження внутрішніх органів. Самостійно проходить після відміни антибіотика.
  4. Сповільнені: алергічні контактні дерматити.
    При наявності в анамнезі чітких вказівок на алергію до пеніциліну, введення його і препаратів, що мають перехресно реагуючі загальні детермінанти, хворому протипоказано і ставити провокаційні шкірні тести з цими препаратами не рекомендується. В такому випадку можлива тільки лабораторна діагностика алергії до пеніцилінів.

Діагностика лікарської алергії

Шкірні проби не завжди дають достовірну інформацію про наявність алергії на ліки і їх не можна використовувати при виражених ураженнях шкіри, а також при анафілактичному шоці в анамнезі або схильності до його розвитку. У дітей раннього віку, іноді у літніх людей, з алергією на ліки шкірні проби можуть бути негативними. Лабораторні методи виявлення алергії за безпекою і можливістю використання в будь-який період захворювання є кращими. Для діагностики лікарської алергії до антибіотиків МЛ ДІЛА пропонує дослідження «Алергія до антибіотиків пеніцилінового ряду». Воно дозволяє проводити кількісне визначення алерген-специфічного IgE до пеніцилінів G і V і ампіциліну в сироватці крові пацієнта.

Пакет досліджень «Алергія до антибіотиків пеніцилінового ряду» показаний пацієнтам:

  • з алергічною реакцією на прийом безлічі лікарських засобів в анамнезі;
  • з алергічною реакцією на багато антибіотиків;
  • з необхідністю лікування пеніциліном.

Переваги лабораторного визначення алергії на антибіотики перед шкірними пробами:

  1. Безпека
    • немає ризику розвитку алергічної реакції негайного типу на відміну від шкірних тестів;
    • проводиться незалежно від віку пацієнта, стану шкіри, активності захворювання і прийому медикаментів;
    • зменшує необхідність використання потенційно небезпечних провокаційних проб.
  2. Точність
    • дослідження проводиться на апараті ImmunoCAP від Phadia - «золотий стандарт» у діагностиці алергії;
    • антитіла до алергену можна визначити в мінімальних кількостях.
  3. Специфічність дослідження 95%.
    Пакет досліджень «Алергія до антибіотиків пеніцилінового ряду» від МЛ ДІЛА дозволяє не тільки визначити наявність специфічних антитіл до бензилпеніциліну, феноксіметилпеніціліну і ампіциліну, але й оцінити рівень сенсибілізації до цих антибіотиків.

Профілактика

При всіх проявах лікарської алергії необхідно терміново звернутися до лікаря і провести лабораторне дослідження з метою виявлення можливої причини. На цей час слід скасувати всі препарати, що застосовувалися, крім необхідних за життєвими показаннями. Хворим з алергією на ліки необхідна основна гіпоалергенна дієта, в якій обмежуються вуглеводи і виключаються всі продукти крайніх смакових відчуттів (солоне, кисле, гірке, солодке), а також копченості, спеції, продукти, що містять консерванти і барвники.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому