14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом – захворюванням, яке стало пандемією ХХІ сторіччя.
Згідно з даними ВООЗ кожен 10-й дорослий мешканець планети живе з цукровим діабетом і тільки половина знає про своє захворювання.
Підступність цукрового діабету полягає саме у безсимптомності перебігу. Пацієнт може не мати жодних скарг, а про наявність цукрового діабету дізнатись на етапі незворотних ускладнень.
За даними ВООЗ:
Діагноз цукрового діабету встановлюють за результатами лабораторного визначення:
Для діагностики гестаційного діабету вагітним з терміном 24-28 тижнів проводять глюкозо-толерантний тест (3-х разове визначення)[4][5]
В ДІЛА дослідження проводяться методами, регламентованими Наказами МОЗ України та АДА 2024:
Якщо у пацієнта виявлено цукровий діабет, необхідно не тільки визначити його тип та розпочати адекватну цукрознижуючу терапію, але і вчасно діагностувати можливі ускладнення для їх своєчасного лікування та профілактики.
Для базового скринінгу та оцінки судинних ризиків, раннього виявлення предіабету та цукрового діабету, фахівці лабораторії ДІЛА створили:
Комплекс № 272 «Скринінг судинних ризиків», який дозволяє комплексно виявити на ранніх стадіях порушення вуглеводного, білкового та ліпідного обміну, оцінити ризик розвитку атеросклерозу та тромбозу. Запобігти розвитку серцево-судинних захворювань та судинних катастроф: інсультів, інфарктів, гострих тромбозів та виявити початкові прояви хронічної хвороби нирок.
Для раннього виявлення ускладнень у пацієнтів з виявленим цукровим діабетом та предіабетом, окрім традиційних загальноклінічних досліджень (загальні аналізи крові та сечі, печінкові та ниркові проби) доцільно призначити:
Комплекс №232 "Співвідношення альбумін/креатинін сечі" — дозволяє виявити порушення функції ниркових клубочків на початковій стадії та діагностувати захворювання нирок;
Комплекс №461 "Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ): креатинін, цистатин C" — визначення швидкості клубочкової фільтрації методом, рекомендованим KDIGO (2024);
Згідно сучасних уявлень, цукровий діабет розглядають, як групу метаболічних розладів вуглеводного обміну, що призводить до гіперглікемії. Цукровий діабет класифікують за кількома клінічними категоріями:
Як правило, лікарі встановлюють діагноз цукрового діабету типу 1 чи типу 2 та дуже рідко згадують про інші види цукрового діабету. Це не завжди правильно. Адже наразі загальновизнано, що розподіл цукрового діабету на тип 1 і тип 2 не охоплює весь діапазон метаболічних порушень. Виділення підтипів цукрового діабету важливе для призначення адекватної терапії.
Фахівці Американської діабетологічної асоціації пропонують систему ендотипів, згідно якої пацієнтів з діабетом можна класифікувати на основі схожих клінічних або молекулярно-генетичних механізмів[6].
В основу ендотипів покладено:
Аутоімунний діабет (цукровий діабет типу 1) характеризується загальною чутливістю до інсуліну з майже абсолютною втратою секреції інсуліну та високим ступенем острівцевого аутоімунітету.
Підвидом цукрового діабету типу 1 прийнято вважати латентний аутоімунний діабет дорослих (LADA), для якого характерне підвищення спецефічних антитіл. При цьому тривалий час зберігається інсуліносекреторна здатність, що дозволяє певний час не призначати таким пацієнтам інсулінотерапію.
З розвитком інсулінорезистентності порушується зворотний зв’язок між чутливістю до інсуліну та його секрецією, що призводить до розвитку цукрового діабету типу 2. Цукровий діабет типу 2 займає переважну більшість серед інших типів цукрового діабету. Однак, інколи ретельне обстеження дозволяє запідозрити інші форми цукрового діабету, які потребують інших підходів до лікування.
Моногенний діабет (MODY) — термін, який об’єднує різні форми цукрового діабету, що передаються переважно за аутосомно-домінантним типом. Оскільки моногенний діабет діагностується переважно в дитячому віці, його часто помилково інтерпретують, як цукровий діабет типу 1. Ретельний збір сімейного анамнезу дозволить запідозрити MODY.
Остаточний діагноз моногенного діабету виставляють за результатами генетичного дослідження. В залежності від підтипу моногенного діабету пацієнти можуть не потребувати цукрознижуючої терапії (MODY 2), потребувати лікування препаратами сульфанілсечовини (MODY 3), метформіну чи інсуліну. Полікістоз нирок, підвищення рівня АЛТ, АСТ, сечової кислоти, а також аномалії статевих органів можуть бути пов’язані з MODY 5 діабетом.
Препарат першої лінії — метформін може викликати лактоацидоз і стати смертельним для пацієнта з мітохондріальним діабетом. Мітохондріальний діабет - рідкісний генетичний дефект для якого характерне аутосомно-рецесивне успадкування що передається від матері наступним поколінням (як чоловічої, так і жіночої статі). Внаслідок мітохондріальних порушень, такі пацієнти мають супутні розлади, зокрема дефекти слуху.
Ліподистрофічні форми цукрового діабету[7] — гетерогенна група захворювань, що характеризується вибірковою відсутністю жирової тканини, внаслідок порушення розподілу ліпідів. В основі процесу лежать первинний дефект та втрата адипоцитів.
Відсутність ожиріння, а у деяких випадках дефіцит маси тіла, можуть викликати в лікаря труднощі в диференційній діагностиці з цукровим діабетом типу 1 та необґрунтоване призначення інсуліну.
В результаті дослідження ліподистрофічних синдромів було доведено ключову роль жирової тканини в метаболізмі та чутливості до інсуліну. Гормони, які виділяє жирова тканина в нормі запобігають ускладненням ожиріння та метаболічного синдрому. Зокрема:
Таким чином, разом ці гормони запобігають ускладненням ожиріння та метаболічного синдрому.
Виділяють кілька форм ліподистрофічного діабету, для яких характерно:
Для лікування ліподистрофічного діабету призначають
цукрознижуючі препарати:
Для зниження важкої гіпертригліцеридемії
Пацієнтам з деякими формами ліподистрофічного діабету (вродженою генералізованою ліподистрофією — синдромом Берардінеллі-Сейпа та набутою генералізованою ліподистрофією — синдромом Лоуренса) схвалено FDA призначення препарату рекомбінантного аналогу лептину людини — Метрелептину.
Отже, найефективнішим інструментом для диференційної діагностики цукрового діабету є генетичне дослідження, яке на сьогодні в Україні практично не доступне. Тим не менш ретельний збір анамнезу, у тому числі сімейного, приділення уваги супутній патології, зокрема тій, що на перший погляд не має стосунку до діабету (приглухуватість, полікістоз нирок, аномалія статевих органів тощо), дослідження у пацієнтів з вперше діагностованим цукровим діабетом таких показників, як:
Фахівці лабораторії ДІЛА розробили Комплекс № 218 «Диференційна діагностика цукрового діабету у дорослих»
За необхідності інші показники: Лептин, Проінсулін інтактний, тригліцериди, АЛТ, АСТ, сечова кислота та інші, які дозволять встановити діагноз та своєчасно призначити правильне та ефективне лікування.
Джерела:
[1] Національна програма по стандартизації глікованого гемоглобіну розроблена у США, 1996
[2] АDA Standards of Medical Care in Diabetes
[3] Наказ МОЗ України № 1300 «УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ ТА СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 2 ТИПУ У ДОРОСЛИХ» від 24 липня 2024 року
[4] АDA Standards of Medical Care in Diabetes
[5] Наказ МОЗ України № 1437 «СТАНДАРТИ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ «НОРМАЛЬНА ВАГІТНІСТЬ» від 09.08.2022р.
[6] АDA Standards of Medical Care in Diabetes, Volume 47, Issue 5, May 2024 https://diabetesjournals.org/care/article/47/5/770/154208/Atypical-Diabetes-What-Have-We-Learned-and-What
[7] Nacional library of medicine. Lipodystrophy Syndromes: Presentation and TreatmentBaris Akinci, Merve Celik Gular, and Elif A. Oral. Author Information and Affiliations Last Update: August 21, 2024. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513130/