Щороку тисячі жінок стикаються з діагнозом "рак шийки матки". В Україні лише у 2022 році зафіксовано понад 3000 нових випадків. Але є гарна новина!
У 90% випадків це захворювання можна попередити завдяки тому що:
Що таке рак шийки матки, які його причини і хто в зоні ризику?
Кожна жінка, яка мала статевий контакт, ризикує захворіти на рак шийки матки.
Рак шийки матки - це онкологічне захворювання, обумовлене групою високоонкогенних вірусів папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ потрапляє в організм внаслідок статевого контакту і у частини жінок викликає зміни у клітинах шийки матки, які поступово перетворюються у ракові. Цей процес є довготривалим і не проявляється жодними симптомами.
Отже кожна жінка має ризик раку шийки матки. Як знизити цей ризик?
Цей ризик можна не просто знизити, але й звести до мінімуму завдяки заходам первинної і вторинної профілактики.
Вакцинація є ефективним і безпечним методом профілактики. Ідеально вакцинуватися до початку статевого життя, у віці 9–15 років, але користь може бути навіть у старшому віці.
Скринінг на рак шийки матки (СРШМ) або цервікальний скринінг є основною складовою вторинної профілактики раку шийки матки (РШМ) і передбачає обстеження всіх жінок групи ризику розвитку цього захворювання, більшість з яких не має симптомів і, відповідно, - жодних скарг. Жінки з аномальними результатами скринінгу мають бути забезпечені подальшим спостереженням, діагностикою та лікуванням для запобігання розвитку раку.
Скринінг дозволяє виявити передракові стани або захворювання на ранній стадії. Основні методи:
3. Здоровий спосіб життя
Для чого визначають ВПЛ в шийці матки і що означає позитивний результат?
Сучасний скринінг на рак шийки матки постійно вдосконалюється. Знаючи, що основною причиною цього захворювання є вірус папіломи людини (ВПЛ), ми можемо діяти на випередження.
ВПЛ – найпоширеніша інфекція, що передається статевим шляхом. Ним можна заразитися під час будь-якого виду сексу (вагінального, анального, орального), адже вірус передається через контакт із зараженою шкірою та слизовими оболонками статевих органів і може уражати як жінок, так і чоловіків. Хороша новина полягає в тому, що в 90% випадків організм жінки позбавляється ВПЛ впродовж 1-2 років. Водночас ВПЛ можна інфікуватися знову і знову навіть від одного статевого партнера, тому що нього не формується до стійкий імунітет. Нещодавно була доведена можливість реактивації ВПЛ в клітинах шийки матки – відновлення розмноження вірусу, що перебував в латентному стані в клітинах організму.
Саме тому генотипування ВПЛ — аналіз, який визначає чи є в клітинах шийки матки та піхви ДНК високоонкогенних штамів вірусу, ліг в основу найсучаснішого скринінгу на рак шийки матки – первинного ВПЛ-скринінгу. Жінка, у якої виявлено високоонкогенні штами ВПЛ підлягає ретельному спостереженню, що включає повторні тести на ВПЛ, Пап-тест і, за потреби, додаткові обстеження (кольпоскопія з біопсією шийки матки). Коли результат обстеження на ВПЛ стає негативним і результат Пап-тесту є нормальним, жінка повертається в рутинний скринінг, тобто проходить скринінг за звичайним графіком (кожні 3 або 5 років в залежності від обраної моделі).
Зауважимо, що жінкам до 25 років недоцільно використовувати первинний ВПЛ-скринінг, оскільки поряд із високим рівнем інфікування вони мають і високі шанси «самовиліковування» від нього впродовж 1 року.
Що таке аномальний результат Пап-тесту?
Багато жінок помилково вважають, що будь-який результат цервікального скринінгу, який відрізняється від норми (NILM) означає онкологічне захворювання. Це не так.
У разі ненормальних результатів Пап-тесту, ВПЛ-генотипування або їхньої комбінації, пацієнтка переходить до категорії активного спостереження. Це спостереження може завершитися:
Таким чином, завдяки новітнім методам скринінгу жінки отримують шанс своєчасно виявляти загрозливі зміни та ефективно попереджати розвиток раку.
Чи є процедура взяття Пап-тесту та ВПЛ-генотипування складною?
Взяття біологічного матеріалу для скринінгу на рак шийки матки є швидкою і безболісною, а правила підготовки доволі прості:
Які дослідження використовуються для скринінгу на рак шийки матки за сучасними стандартами?
Із Стандартом МОЗ України від 18 червня 2024 року №1057 в нашій країні регламентовані різні моделі скринінгу на рак шийки матки:
Важливо, що для первинного ВПЛ-скринінгу мають використовуватись тільки методи з доведеною ефективністю, зокрема ВПЛ, 14 генотипів, схвалений FDA, з ідентифікацією 16, 18 та визначенням 31, 33, 35, 39, 45, 51,52, 56, 58, 59, 66, 68 типів – якісний.
Сучасний цитологічний скринінг забезпечується проведенням дослідження Пап-тест методом рідинної цитології.
Лабораторія ДІЛА першою в 2015 році впровадила Пап-тест методом рідинної цитології, регулярно доводить високий рівень стандартів якості та удосконалює зручні сервіси.
В залежності від індивідуальних потреб пацієнтки лікар може зробити дозамовлення ВПЛ 14 генотипів в матеріалі Пап-тесту або навпаки або застосувати комплексні дослідження Комплекс №89 "Високочутливий скринінг раку шийки матки".
Комплекс №24 "Скринінг патології шийки матки" – дозволяє провести не лише Пап-тест та ВПЛ-генотипування, а і визначити наявність розповсюджених інфекцій, що передаються статевим шляхом.