Цукровий діабет – захворювання, пов’язане з порушенням обміну речовин, за якого виникає неконтрольоване підвищення рівня глюкози в крові (гіперглікемія). В нормі засвоєння глюкози клітинами організму покладається на гормон інсулін, що виробляється підшлунковою залозою. Цей процес може порушуватися за двох умов:
|
Відповідно до класифікації цукровий діабет поділяється на два типи.
1 ТИП: інсулінозалежний діабет. Розвиток цього типу діабету зумовлений нестачею інсуліну в організмі. Зазвичай розвивається у дитячому чи підлітковому віці, проте інколи зустрічається і в зрілому – латентний аутоімунний діабет дорослих, який спочатку приймають за цукровий діабет другого типу.
Недостатнє вироблення інсуліну відбувається внаслідок аутоімунного руйнування бета-клітин підшлункової залози. Протягом багатьох місяців або років це жодним чином не проявляється, аж поки кількість бета-клітин не зменшиться до такого ступеня, при якій концентрація інсуліну стає недостатньою для контролю рівня глюкози в крові. І вже тоді з’являються клінічні симптоми.
Спричинити цей стан можуть наступні фактори:
Для компенсації цей тип діабету потребує постійного введення інсуліну ззовні.
2 ТИП: неінсулінозалежний діабет. При цьому типі діабету розвивається резистентність (несприйнятливість) тканин організму до інсуліну, що виробляється підшлунковою залозою. Це призводить до нормального засвоєння глюкози тканинами організму.
Зазвичай хвороба розвивається у дорослому віці, порушення толерантності до глюкози виявляється у до третини дорослих старше 65 років. Проте наразі цей тип діабету часто реєструється у молодих людей і навіть дітей, що пов’язано із харчуванням та способом життя.
Сприяти розвитку діабету 2 типу можуть:
При цьому типі діабету рівень цукру в крові можна контролювати за допомогою правильного харчування, фізичної активності та цукрознижувальних препаратів. Але в тяжких випадках може знадобитися використання інсуліну.
Діабет вагітних (гестаційний). Він розвивається виключно в період виношування дитини та проходить після пологів. Потребує дотримання дієти і, якщо це не допомагає, інсулінотерапії.
До факторів ризику захворювання лікарі відносять:
Найбільша підступність цукрового діабету полягає у тривалому безсимптомному перебігу, коли людина може навіть не здогадуватися про те, що вона хвора. Проте є певні прояви, на які можна вчасно звернути увагу, якщо знати про них. Зазвичай вони залежать від форми та тяжкості перебігу захворювання, але запідозрити патологію можна за наступними симптомами та ознаками:
часті позиви до сечовипускання та збільшення об’єму сечі; | |
сильна спрага та споживання великого об'єму рідини; | |
сухість слизової оболонки рота; | |
порушення гостроти зору та запаморочення; | |
виражений апетит; | |
поява гнійників на різних ділянках шкіри, тривале загоєння ран; | |
безсоння та швидка стомлюваність; | |
зниження працездатності; | |
безпідставне зменшення маси тіла або ожиріння; | |
часте виникнення інфекційних захворювань. |
Відрізнити прояви різних типів цукрового діабету може лише лікар, тому при появі у себе хоча б кількох з перерахованих ознак слід обов’язково звернутися за призначенням додаткового обстеження.
Ступінь тяжкості діабету залежить від рівня цукру в крові та наявності ускладнень.
Багаторічний недостатній контроль гіперглікемії призводить до безлічі ускладнень, пов'язаних головним чином з ураженням дрібних та/або великих судин (мікро- та макроангіопатії). Саме це лежить в основі трьох частих і важких проявів цукрового діабету:
Ретинопатія – ураження сітківки ока, що проявляється нечіткістю зору (часто змінюється в залежності від рівня цукру в крові), появою мушок та блискавок, різкою втратою зору. Діабетична ретинопатія стала причиною повної невиліковної сліпоти у 4-х мільйонів мешканців нашої планети
Нефропатія – ураження ниркових клубочків незапального характеру, що призводить до хронічної ниркової недостатності, яка згодом потребує гемодіалізу.
Полінейропатія – ураження периферичних нервів, що зазвичай проявляється зниженням чутливості та появою стріляючих, поколюючих, смикаючих болів, переважно в ногах, що посилюються у спокої, в нічні години.
З ураженням мікросудин пов'язано також погане загоєння ран. Навіть при невеликих пошкодженнях шкіри можуть утворюватися глибокі виразки, що легко інфікуються, особливо на ногах.
Ураження великих судин включають атеросклероз, який може призводити до:
Ще одним важким ускладненням є порушення імунітету, зумовлене прямими впливами гіперглікемії на клітини імунної системи. Пацієнти з цукровим діабетом особливо сприйнятливі до бактеріальних та грибкових інфекцій.
Для того, щоб вчасно розпізнати наявність цукрового діабету та уникнути незворотних ускладнень, вкрай важливою є вчасна діагностика.
Для діагностики цукрового діабету використовуються наступні дослідження:
Згідно з рекомендаціями фахівців Американської діабетологічної асоціації 2023 року регулярне обстеження на цукровий діабет показане:
Пацієнти з виявленим цукровим діабетом чи предіабетом потребують не тільки призначення адекватної терапії, а і ретельного обстеження з метою раннього виявлення ускладнень. |
Фахівці Американської діабетологічної асоціації рекомендують усім пацієнтам з вперше виявленим цукровим діабетом типу 2 негайно проходити огляд офтальмолога. Наразі, виявити зміни на очному дні характерні для діабетичної ретинопатії може як фахівець-офтальмолог так і прилад зі штучним інтелектом – фундус камера, за допомогою якої виконуються високоякісні фото очного дна. Програма штучного інтелекту оцінює дані знімки та робить висновки. Обстеження займає 5 хвилин.
Для ранньої діагностики ураження судин доцільними є наступні дослідження:
Правильне харчування при цукровому діабеті покликане забезпечити організм максимальною кількістю поживних речовин, одночасно допомагаючи стежити за кількістю надходження вуглеводів, білків і жирів. Проте, єдиної універсальної дієти не існує, в кожному випадку вам повинен надати рекомендації ваш лікар з урахуванням потреб організму та супутніх патологій. Окрім дотримання режиму харчування слід контролювати масу тіла та фактори ризику серцево-судинних захворювань, такі як високий кров’яний артеріальний тиск (гіпертонія, гіпертензія) і високий рівень жирів (холестерину) у крові.
Пам’ятайте, що діабет – це не вирок, а особливий спосіб життя і відповідальність за ваше здоров’я несете лише ви самі. Лікар може вас навчити слідкувати за станом вашого організму, повідомити про ризики та регулярні обстеження, надати рекомендації і допомогти тримати всі показники під контролем. Проте виконувати усі ці рекомендації вам потрібно самостійно та відповідально.
Сподіваємось, що отримана інформація стане вам в нагоді і ви тепер знатимете, на що звернути увагу, щоб не пропустити розвиток цукрового діабету.