Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

TORCH (ТОРЧ)-інфекції: симптоми та лікування

10.07.2024
Фото - TORCH (ТОРЧ)-інфекції: симптоми та лікування
 1. Вступ
 2. Що таке TORCH інфекція? – поняття та види
 3. Симптоми та ознаки TORCH-інфекції
 4. Кому і коли потрібно проходити дане обстеження?
 5. TORCH-інфекції у вагітних
 6. Лікування TORCH інфекції
 7. Профілактика TORCH-інфекцій
 

Вступ

Вагітність є важливим і відповідальним періодом, який вимагає особливої уваги до стану здоров’я жінки. Збалансоване харчування, фізична активність, уникнення стресу, достатній відпочинок – це все важливі аспекти, які впливають на стан матері та дитини. Проте, не менш важливою є і увага до інфекційних захворювань, які можуть передаватися від матері до плоду і впливати на його розвиток. Серед таких інфекцій виділяються TORCH-інфекції. Вчасна діагностика та лікування цих хвороб дозволяють запобігти серйозним ускладненням, таким як вроджені аномалії та порушення розвитку плоду. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати спеціальний Комплекс «Розширений скринінг TORCH-інфекцій» для діагностики можливих захворювань.

 

Що таке TORCH інфекція? – поняття та види

Торч-інфекції – це сукупність інфекційних захворювань, які можуть передаватися від матері до плоду під час вагітності або пологів. Назва TORCH утворена з перших літер англійських назв цих інфекцій:

Toxoplasmosis (токсоплазмоз),

Other (інші інфекції),

Rubella (краснуха),

Cytomegalovirus (цитомегаловірус) та

Herpes simplex virus (вірус простого герпесу).

Кожна з цих інфекцій має свої особливості і може мати серйозні наслідки для розвитку плоду.

 • Токсоплазмоз викликається паразитом Toxoplasma gondii. Інфекція може передаватися через контакт з котячими фекаліями, споживання недовареного або сирого м’яса, а також через немиті овочі та фрукти. У вагітних жінок токсоплазмоз може призвести до вроджених аномалій у дитини, таких як мікроцефалія, гідроцефалія, ураження очей та центральної нервової системи.
 • Other (інші інфекції). До цієї категорії входять кілька різних захворювань, які можуть передаватися від матері до плоду. Це можуть бути сифіліс, вірус варіцелла-зостер (вітряна віспа), вірус гепатиту В, вірус парвовірусу B19, вірус ВІЛ та інші. Кожна з цих інфекцій має свої клінічні прояви та наслідки для плоду.
 • Rubella (краснуха). Це вірусне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інфекція під час вагітності у першому триместрі підвищує ризик викидня до 40%, завмирання вагітності і народження мертвої дитини – на 20%. Також у дитини це може призвести до вродженого синдрому краснухи, який характеризується певними аномаліями, такими як мікроцефалія, гідроцефалія, катаракта, глаукома, ретинопатія, глухота, вади серця, затримка розвитку.
 • Cytomegalovirus (цитомегаловірус). Це поширена вірусна інфекція, яка може передаватися через контакт з рідинами тіла, такими як слина, сеча, кров, сперма та грудне молоко. У більшості випадків інфекція проходить безсимптомно, але у вагітних жінок ЦМВ може викликати серйозні ураження плоду, включаючи мікроцефалію, затримку розвитку, ураження слуху та зору.
 • Herpes simplex virus (вірус простого герпесу) викликає герпетичні інфекції, які можуть проявлятися у вигляді висипань на губах або геніталіях. Інфікування новонародженого під час пологів може призвести до неонатального герпесу, який викликає серйозні наслідки, включаючи енцефаліт, ураження шкіри, очей та внутрішніх органів.
   

Розуміння та своєчасна діагностика TORCH-інфекцій є ключовими для запобігання серйозним ускладненням та забезпечення здорового розвитку дитини.

Хоча торч-інфекції особливо небезпечні для вагітних жінок, чоловіки також можуть захворіти на них, що може призводити до серйозних ускладнень, особливо у тих, хто має ослаблену імунну систему. Важливо дотримуватися правил особистої гігієни, безпеки під час статевих відносин та своєчасно звертатися до лікаря при появі симптомів для ранньої діагностики та лікування.

 

Симптоми та ознаки TORCH-інфекції

Симптоми та ознаки торч-інфекцій можуть варіюватися залежно від конкретного збудника, а також від часу та ступеня інфікування. Розглянемо основні симптоми та ознаки кожної інфекції, що входить до групи TORCH.

Toxoplasmosis (токсоплазмоз)

 • У матері: в більшості випадків інфекція проходить безсимптомно або з незначними симптомами, такими як легка лихоманка, втома, головний біль, збільшення лімфатичних вузлів.
 • У плоду/новонародженого: вроджений токсоплазмоз може призвести до серйозних уражень, таких як мікроцефалія (зменшений розмір головного мозку і, відповідно, голови), гідроцефалія (накопичення рідини в головному мозку), внутрішньочерепні кальцифікації, ураження очей (хоріоретиніт), розумова відсталість і затримка розвитку.
   

Other (інші інфекції)

 1. Сифіліс:
 • У матері: виразки на місці інфекції, висипання, збільшення лімфатичних вузлів, лихоманка.
 • У плоду/новонародженого: вроджений сифіліс може призвести до деформацій кісток, зубів, шкіри, уражень нервової системи та інших органів.
   
 1. Вірус варіцелла-зостер (вітряна віспа)
 • У матері: висип зі свербіжем у вигляді пухирців, лихоманка.
 • У плоду/новонародженого: вроджений синдром вітряної віспи може призвести до аномалій кінцівок, шкіри, очей, затримки розвитку.
   
 1. Гепатит В:
 • У матері: втома, жовтяниця, біль у животі, нудота.
 • У плоду/новонародженого: можливість хронічної інфекції, ризик розвитку цирозу та раку печінки у майбутньому.
   

Rubella (краснуха)

 • У матері: легкі симптоми, такі як висипання, лихоманка, збільшення лімфатичних вузлів, біль у суглобах.
 • У плоду/новонародженого: вроджений синдром краснухи включає катаракту, глухоту, вади серця, затримку розвитку, мікроцефалію.
   

Cytomegalovirus (цитомегаловірус)

 • У матері: в більшості випадків інфекція безсимптомна, але може проявлятися як грипоподібний синдром з лихоманкою, втомою, болем у горлі, збільшенням лімфатичних вузлів.
 • У плоду/новонародженого: вроджений цитомегаловірус може призвести до мікроцефалії, гідроцефалії, внутрішньочерепних кальцифікацій, глухоти, зору, розумової відсталості, затримки розвитку.
   

Herpes simplex virus (вірус простого герпесу)

 • У матері: висипання у вигляді пухирців на губах або геніталіях, біль, свербіж, лихоманка.
 • У плоду/новонародженого: неонатальний герпес може викликати важкі системні ураження, такі як енцефаліт, ураження шкіри, очей, внутрішніх органів.
   

Важливо розуміти, що деякі з цих інфекцій можуть бути безсимптомними у матері, але мати серйозні наслідки для плоду. Тому своєчасне діагностування та лікування TORCH-інфекцій є ключовими для запобігання важким ускладненням та забезпечення здоров’я матері та дитини.

 

Кому і коли потрібно проходити дане обстеження?

Обстеження на торч-інфекції важливе для різних груп населення залежно від їхнього ризику інфікування або планування вагітності. Ось ключові вказівки щодо того, кому і коли рекомендовано проходити це обстеження:

 • жінкам, які планують вагітність, рекомендується пройти обстеження на TORCH-інфекції перед вагітністю. Це дозволяє виявити наявність інфекцій та вжити заходів для їх лікування або контролю перед початком вагітності;
 • усім вагітним жінкам рекомендується проходити скринінг на торч-інфекції як частину попереджувальних медичних обстежень. Це дозволяє вчасно виявити наявність інфекцій, які можуть вплинути на розвиток плоду;
 • для новонароджених, у яких є клінічна підозра на вроджені інфекції, включаючи торч-інфекції, може бути призначене додаткове обстеження для визначення наявності інфекції та призначення лікування;
 • жінкам із збільшеним ризиком інфікування торч-інфекціями (наприклад, контакт з інфікованими тваринами, споживання недовареного м’яса, неприйнятні гігієнічні умови, імунодефіцитні стани або попередні випадки інфекцій) рекомендується періодично проходити медичні обстеження для виявлення інфекцій та їхнього контролю;
 • для жінок, які виявили вагітність і не планували її, рекомендується провести обстеження на торч-інфекції якомога раніше, щоб вчасно виявити інфекції і запобігти їх впливу на розвиток плоду.
 

TORCH-інфекції у вагітних

Торч-інфекції при вагітності особливо небезпечні, оскільки вони можуть викликати викидні, передчасні пологи або серйозні вроджені вади розвитку у дитини. Важливо, щоб вагітні жінки проходили скринінгові обстеження на наявність цих інфекцій, а також уникали ситуацій, які можуть призвести до зараження (наприклад, контакту з інфікованими людьми, недовареного м’яса, немитих овочів та фруктів).

 

Лікування TORCH інфекції

Лікування торч-інфекцій залежить від конкретного збудника. Для кожного з інфекційних агентів розроблені свої схеми лікування. Наприклад, токсоплазмоз лікують антипаразитарними препаратами. Краснуха, цитомегаловірус і герпес лікуються антивірусними препаратами. Важливо почати лікування якомога раніше, щоб мінімізувати ризики для плоду.

 

Профілактика TORCH-інфекцій

Профілактика TORCH-інфекцій у вагітних є важливою для запобігання передачі цих інфекцій від матері до плоду. Основні правила складаються з дотримання правил гігієни, наприклад, ретельне миття рук після контакту з тваринами або під час готування їжі і уникнення сирої або недовареної їжі. Важливо також вакцинуватися перед вагітністю від вірусів, таких як краснуха та гепатит В, якщо імунізація не була проведена раніше. Підвищення обізнаності жінок про ризики цих інфекцій також грають важливу роль у профілактиці. Всі ці заходи спрямовані на зниження ризику передачі інфекцій та збереження здоров’я як майбутньої матері, так і дитини.

Таким чином, обізнаність про TORCH-інфекції та своєчасне проходження обстежень є ключовими елементами у забезпеченні здоров’я матері та дитини.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому