гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Харчова алергія у дітей: симптоми, діагностика та лікування

16.05.2024
Фото - Харчова алергія у дітей: симптоми, діагностика та лікування
 1. Вступ
 2. Симптоми харчової алергії у дітей
 3. Як виглядає харчова алергія у дітей?
 4. Причини харчової алергії
 5. Які продукти викликають алергію у дітей?
 6. Діагностика для визначення харчової алергії
 7. Лікування харчової алергії у дітей
 8. Профілактичні заходи та рекомендації
 9. Питання – відповіді
 10. Висновок

Харчова алергія (алергічна висипка) у дитини

Харчова алергія – це реакція імунної системи дитини на певний продукт їжі, який вона сприймає як шкідливий. Вона може бути як миттєвою (наприклад, анафілактичний шок), так і відкладеною (наприклад, шкірні висипання або розлади травлення). Харчова алергія у дітей – це серйозна проблема, яка може виникнути в будь-якому віці.

 

Вступ

За останні десятиліття харчова алергія у дітей, на жаль, стала досить популярним захворюванням. Згідно із статистикою, кількість випадків харчових алергій серед дітей зросла, що стимулювало необхідність розвитку заходів профілактики та ефективного лікування.

Дітей будь-якого віку можуть спіткати алергічні висипи на шкірі та інші неприємні симптоми, але особливо небезпечна алергія у маленьких дітей, які не можуть пояснити свої відчуття та симптоми. Більшість алергічних реакцій можуть бути легкими, проте деякі мають серйозні наслідки.

Для батьків харчова алергія та алергічні висипи у дітей – це джерело постійної тривоги та хвилювання, особливо в умовах, коли навколишній світ, в тому числі школа, дитячий садок та навіть друзі, можуть бути потенційно небезпечними для малечі. Важливо розуміти причини, симптоми та методи лікування харчової алергії, щоб забезпечити безпеку та здоровʼя дитини.

 

Симптоми харчової алергії у дітей

Симптоми харчової алергії у дітей можуть бути такими: розлади травлення, свербіж та почервоніння шкіри, спричинені алергічною реакцією, набряки у вухах, носі, горлі, роті тощо. Реакція може виникати як одразу після контакту з алергеном або ж проявитись через кілька годин після прийому їжі. Зазвичай, перші ознаки алергічної реакції можуть з'явитися дуже швидко після споживання продуктів з алергенами. Також може виникнути нудота, блювота чи діарея через алергічну реакцію на їжу.

Однак найбільш серйозною формою алергічної реакції є анафілаксія. Це надзвичайно швидка та важка алергічна реакція, яка може створити загрозу життю. Симптоми анафілаксії:

 • відчуття неспокою;
 • швидке прискорення серцевого ритму;
 • падіння кров'яного тиску;
 • утруднене дихання;
 • свербіж по всьому тілу;
 • розширення зіниць та втрата свідомості.
   

Важливо, щоб батьки були уважними до будь-яких змін у самопочутті своєї дитини після споживання їжі, особливо якщо вони знають про наявність алергії або ж є підозра на можливі харчові реакції у дітей та немовлят. Якщо виникають будь-які симптоми, важливо негайно звертатися до лікаря.

 

Як виглядає харчова алергія у дітей?

Харчова алергія може проявлятися різними способами. У деяких дітей зʼявляються шкірні висипання, в інших — розлади травлення, такі як блювота або діарея, в гірших випадках – ангіоневротичний набряк (набряк обличчя, губ, язика) чи проблеми з диханням (утруднене дихання, анафілаксія чи навіть анафілактичний шок).

Алергічні реакції поділяються на 4 основні типи:

 • анафілактичний або негайний – спричиняє раптову та серйозну реакцію, яка виникає протягом 15-20 хвилин після дії алергена і може призвести до вищезгаданих симптомів, а у найважчих випадках до анафілактичного шоку та загрози життю. Причинами виникнення цього типу алергії є продукти харчування, пилок рослин, деякі ліки та побутові алергени;
 • цитотоксичний –  складається з реакції клітинного пошкодження, коли імунна система атакує власні клітини організму, спричиняючи запалення та тканинні пошкодження. Зʼявляється при медичних втручаннях, наприклад трансплантації органів, переливанні крові, алергії на ліки;
 • імунокомплексний – викликає утворення імунних комплексів, що відкладаються в тканинах та спричиняють запалення. До такого типу реакцій належать аутоалергічні захворювання, наприклад, ревматоїдний артрит, алергічний дерматит тощо;
 • сповільнений – розвивається впродовж декількох годин аж до кількох днів після контакту з алергеном. Цей тип алергії викликаний реакцією лімфоцитів на алерген або мікробний антиген і проявляється як відповідь, до прикладу, пробою Манту та алергічним проявом на захворювання: герпес, токсоплазмоз, контактний дерматит чи кон’юнктивіт.
 

Причини харчової алергії

До основних причин харчової алергії у дітей належать генетичні фактори, не своєчасне (раннє або пізнє) введення в прикорм алергенних продуктів, харчування матері під час вагітності та годування груддю, а також зміни в способі життя та несприятливі умови.

Генетична схильність грає важливу роль, оскільки діти, чиї батьки або родичі мають алергічні реакції, можуть бути більш схильні до розвитку алергій. Навколишнє середовище також може впливати на ризик розвитку харчових алергій у дітей. Наприклад, забруднене повітря та контакт з алергенами вдома може збільшувати чутливість дітей до певних харчових продуктів.

Взаємодія з іншими алергенами теж може впливати на розвиток харчових алергій. Наприклад, діти, які вже мають алергію на певні речовини, можуть бути більш схильні до реакцій на інші харчові продукти.

Розуміння причин харчової алергій у дітей та немовлят допомагає батькам та лікарям уникати та ефективно керувати алергічними реакціями, зменшуючи ризик виникнення небезпечних ситуацій і покращуючи якість життя дитини з алергією.

 

Які продукти викликають алергію у дітей?

Найпоширенішою серед дітей є алергія на молоко, яйця, горіхи, пшеницю, сою, рибу та морепродукти. Також досить популярною вважається алергія на шоколад. Часто виникає і алергія на цитрусові у дітей. Крім того, алергія на томати теж не рідкість. Проте алергічна реакція може бути на будь-який продукт, тому важливо уважно стежити за реакцією дитини на будь-які нові продукти, що вводяться у раціон харчування.

 

Діагностика для визначення харчової алергії

Харчова алергія у дітей — це складне захворювання і правильна діагностика дуже важлива для збереження здоров'я малечі. Для визначення харчової алергії використовуються різні методи: починаючи з клінічних спостережень та анамнезу, лікарі можуть виявити можливі алергічні реакції після споживання певних продуктів. Далі застосовуються додаткові методи, такі як шкірні проби, аналізи крові на антитіла тощо. Широко використовується також метод шкірних алергопроб, де мала кількість потенційних алергенів наноситься на шкіру пацієнта і потім спостерігається реакція.

Лабораторні тести на антитіла, зокрема, визначення рівня імуноглобуліну E (IgE) можуть допомогти у встановленні алергену без зайвого дискомфорту для дитини. На основі результатів лабораторної діагностики лікар може рекомендувати план лікування, який складається з уникнення алергену та призначення лікарських засобів для полегшення симптомів. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати спеціальне дослідження «Алергопанель «Харчова: розширена» для виявлення 22 алергенів овочів, фруктів, круп, горіхів та м'яса. Дослідження дозволяє виявити сенсибілізацію по рівню специфічних IgE до найбільш популярних харчових алергенів.

 

Лікування харчової алергії у дітей

Лікування харчової алергії у дітей зазвичай розпочинається з встановлення точного алергену, який спричинив алергічну реакцію.

Наступний етап – повністю уникнути вживання алергену, тому батьки повинні звертати особливу увагу на склад їжі, яку споживає дитина. Також можуть застосовуватися лікарські засоби для усунення симптомів, такі як антигістамінні препарати або спеціальні креми для зменшення свербежу та подразнень на шкірі. У важких випадках може знадобитися медичний нагляд та навіть введення епінефрину при анафілактичному шоці. Також може бути розглянута імунотерапія або імуномодулятори під наглядом лікаря.

Для оптимального керування харчовою алергією у дитини важливо звернутися до алерголога чи педіатра, які зможуть розробити індивідуальний план лікування та харчування, враховуючи специфічні потреби кожної дитини.

Важливо уникати контакту з алергенами та завжди мати під рукою ліки від алергічних реакцій у випадку виникнення невідкладної потреби.

 

Профілактичні заходи та рекомендації

Профілактичні заходи складаються з обмеження вживання продуктів, що можуть містити алергени, поступового введення нових продуктів у раціон, особливо при годуванні та ретельний моніторинг реакції дитини на їжу. Також важливо вести спостереження за станом дитини під час годування грудьми, оскільки деякі алергени можуть потрапляти в організм через материнське молоко.

 

Питання – відповіді

 1. Як вводити алергени в прикорм?
  Введення алергенів в прикорм потрібно починати з невеликих кількостей, поступово збільшуючи їх обсяг. Рекомендується вводити нові продукти по одному, щоб перевірити реакцію дитини.
 2. Чи може алергія пройти сама?
  У деяких дітей харчова алергія може зникнути з віком, особливо якщо вона виникла в дуже ранньому віці. Однак в більшості випадків алергія потребує постійного контролю лікаря та спостережень за харчуванням і реакцією організму.
 3. Чи може алергія давати температуру?
  Так, харчова алергія може супроводжуватися підвищенням температури, особливо у випадках важких алергічних реакцій, таких як анафілаксія. Проте це не є типовим симптомом для всіх випадків алергії.

Ці профілактичні заходи, відповіді на питання та рекомендації допоможуть батькам краще розуміти та керувати харчовою алергією у дітей, полегшуючи симптоми та забезпечуючи їхнє здоров'я і безпеку.

 

Висновок

 1. Харчова алергія – це реакція імунної системи дитини на певний продукт їжі, який вона сприймає як шкідливий.
 2. Симптоми харчової алергії у дітей включають в себе свербіж та почервоніння шкіри, спричинене алергічною реакцією, набряки у вухах, носі, горлі, роті тощо, у складних випадках – утруднене дихання, анафілаксія, анафілактичний шок.
 3. Реакція може виникати як одразу після контакту з алергеном або ж проявитись через кілька годин після прийому їжі.
 4. До основних причин харчової алергії у дітей належать генетичні фактори, не своєчасне (раннє або пізнє) введення в прикорм алергенних продуктів, харчування матері під час вагітності та годування груддю, а також зміни в способі життя та несприятливі умови.
 5. Найпоширенішою серед дітей є алергія на молоко, яйця, горіхи, пшеницю, сою, рибу та морепродукти.
 6. Для визначення харчової алергії використовуються такі методи: клінічні спостереження, шкірні тести, лабораторна діагностика.
 7. Лікування харчової алергії у дітей зазвичай розпочинається з встановлення точного алергену, який спричиняє алергічну реакцію, його уникнення та за потреби вживання антигістамінних чи інших ліків для усунення симптоматики.
Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому