Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

10 міфів про лабораторні дослідження

26.06.2024
Фото - 10 міфів про лабораторні дослідження
 1. Вступ
 2. Дослідження крові необхідно робити лише натщесерце
 3. Здавати дослідження потрібно виключно вранці
 4. Одне дослідження може діагностувати всі хвороби
 5. Лабораторні дослідження завжди точні і не вимагають повторної здачі
 6. Результати аналізів крові з вени чи з пальця однакові
 7. Вживання води перед аналізом крові заборонено
 8. Менструація спотворює результати аналізу крові
 9. Дослідження можуть показати шкідливі звички людини
 10. Якщо перед аналізом крові на цукор з'їсти багато солодкого, обладнання може показати цукровий діабет
 11. Результати досліджень можна інтерпретувати самостійно
 12. Заключні думки
 

Вступ

Лабораторні дослідження є одними з найважливіших інструментів сучасної медицини, що дозволяють перевірити стан здоровʼя. Саме вони допомагають у діагностиці захворювань, моніторингу ефективності лікування та виявленні можливих ризиків для організму. Проте, навколо лабораторних обстежень існує безліч міфів і неправильних уявлень, які можуть призвести до плутанини та непорозумінь серед пацієнтів. У цій статті ми розглянемо десять найпоширеніших міфів про лабораторні дослідження та надамо обгрунтовані спростування, щоб допомогти вам краще розуміти важливі деталі медичної діагностики.

 

Міф 1. Дослідження крові необхідно робити лише натщесерце

Один з найпоширеніших міфів полягає в тому, що всі дослідження крові потрібно робити лише натщесерце. Насправді, це твердження стосується далеко не всіх. Під час підготовки до ліпідограми або перевірки рівня глюкози дійсно потрібно врахувати, що рекомендується здача на голодний шлунок для більш точних результатів. Однак, є багато інших досліджень, які можна здавати незалежно від прийому їжі. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря або інструкцій лабораторії щодо підготовки до аналізів. До прикладу,  підготовка до аналізу крові вимагає здачі натщесерце та не вживати їжу, крім води, за 9-12 годин до процедури. А перед здачею крові на  ВІЛ, наприклад, можна їсти. Так само це не впливає на підготовку до аналізу ПСА. Проте у будь-якому випадку перед здачею лабораторних досліджень потрібно дотримуватись дієти — не їсти жирної, смаженої та гострої їжі, адже ліпіди можуть зробити кров непридатною до дослідження (так звана «хільозна» або «жирна» кров). Після поділу на компоненти «жирна» кров стає густою та білою, схожою на сметану. Хільозна сироватка не дає змогу виділити складники крові та провести необхідні дослідження. Отож, на питання «чи можна їсти перед здачею крові з пальця або вени» ви не отримаєте остаточної відповіді, адже все залежить від конкретного дослідження.

 

Міф 2. Здавати дослідження потрібно виключно вранці

Існує розповсюджений міф, що проходити лабораторні дослідження потрібно виключно вранці. Насправді, це твердження є не зовсім точним і має як обґрунтовані підстави, так і деякі винятки. Однією з причин, чому рекомендують проходити обстеження вранці, є циркадні ритми — біологічні процеси в організмі, що змінюються протягом дня. Деякі показники, такі як рівень глюкози, гормонів або певних ферментів, можуть значно варіюватися залежно від часу доби. Наприклад, рівень кортизолу – «гормону стресу» зазвичай найвищий вранці і знижується до вечора. Тому, щоб отримати найбільш точні і порівнювані результати, дослідження часто рекомендують здавати вранці. Однак, деякі лабораторні дослідження не залежать від часу доби і їх можна здавати в будь-який час. Наприклад, аналізи на певні гормони або інфекції чи визначення групи крові можуть бути однаково точними і вдень, і ввечері. Більше того, для деяких досліджень важливим є не стільки час доби, скільки умови підготовки, такі як відсутність прийому їжі або вживання певних медикаментів. Підготовка до здачі аналізів, до прикладу, на гормони щитовидки включає в себе дотримання дієти (не їсти за 9-12 годин до початку дослідження) та має певні часові проміжки (ідеально здавати з 8 до 10 ранку, адже в інший час рівень гормонів коливається). Варто також враховувати, що сучасні лабораторії часто використовують стандартизовані методики і обладнання, які мінімізують вплив часу доби на результати аналізів. Тому багато досліджень можуть бути однаково точними як вранці, так і вдень або ввечері. Отож, хоча існують обґрунтовані причини здавати деякі лабораторні дослідження вранці, це не є універсальним правилом. Важливо консультуватися зі своїм лікарем або лабораторією щодо оптимального часу для здачі конкретних обстежень, враховуючи індивідуальні особливості і рекомендації.

 

Міф 3. Одне дослідження може діагностувати всі хвороби

Є переконання, що один аналіз крові може виявити всі можливі захворювання. Насправді, кожне лабораторне дослідження призначене для визначення певних показників або виявлення конкретних проблем. Комплексна діагностика часто потребує проведення кількох різних досліджень. Лікар, зважаючи на симптоми та історію хвороби пацієнта, призначає відповідні дослідження для отримання повної картини стану здоров’я. Наприклад, загальний аналіз крові може показати загальний стан здоров’я, але він не зможе діагностувати інфекції, аутоімунні захворювання або специфічні порушення без додаткових досліджень. Біохімічний аналіз крові надає інформацію про роботу внутрішніх органів, але не виявляє вірусні або бактеріальні інфекції. Крім того, для встановлення точного діагнозу лікарі часто використовують комбінацію різних досліджень та медичних обстежень. Такий комплексний підхід допомагає отримати детальний опис стану пацієнта і виявити наявність конкретного захворювання серед декількох, які можуть мати схожі симптоми.

 

Міф 4. Лабораторні дослідження завжди точні і не вимагають повторної здачі

Багато людей вважає, що результати лабораторних досліджень завжди абсолютно точні і не потребують повторної перевірки. Однак, на точність  можуть впливати різні фактори: від правильності підготовки до дослідження до технічних особливостей обладнання та людського фактору. У медичній лабораторії ДІЛА є багаторівнева система контролю якості, а також повна автоматизація всіх процесів, яка повністю виключає «людський фактор», то ж ми гарантуємо точність і достовірність своїх результатів. Проте важливим етапом є дотримання правил підготовки пацієнта до дослідження. Також повторні дослідження можуть призначатися для моніторингу стану здоровʼя, адже не всі хвороби одразу викликають зміни в показниках лабораторних тестів і їх потрібно «впіймати». Тому, якщо результати викликають сумніви або не відповідають загальній клінічній картині, лікар може рекомендувати повторну здачу для підтвердження або уточнення даних.

 

Міф 5. Результати аналізів крові з вени чи з пальця однакові

Насправді, це не завжди так. Кров, взята з вени, зазвичай більш стабільна і відображає стан системного обміну речовин, оскільки вона має змогу циркулювати через великі кровоносні судини. Такий зразок зазвичай використовується для загальних аналізів крові, біохімічних досліджень і аналізів на гормони, оскільки він менш схильний до впливу зовнішніх факторів, таких як фізичне навантаження або емоційний стрес. Кров з пальця, натомість, частіше використовується для швидких тестів, наприклад, при самоконтролі рівня глюкози у діабетиків. Така кров може відображати більш короткострокові зміни, оскільки вона надходить з капілярної крові, яка більшою мірою залежить від останніх змін у фізичному стані пацієнта. Таким чином, результати аналізів крові, взятих з вени або з пальця, можуть значно відрізнятися через різницю в типі крові, що використовується, та її характеристиках, тому для точного діагнозу важливо враховувати метод збору зразків і тип дослідження, а також консультуватися з лікарем щодо обрання найбільш підходящого методу дослідження для конкретного випадку.

 

Міф 6. Вживання води перед аналізом крові заборонено

Існує міф, що перед здачею крові не можна пити воду. Це твердження не відповідає дійсності. У більшості випадків пиття води не впливає на результати досліджень і навіть рекомендується, щоб уникнути зневоднення. Однак для деяких специфічних тестів, наприклад, на рівень глюкози в крові або холестерину, може бути рекомендовано уникати споживання будь-яких рідин, включаючи воду, щоб результати були максимально точними. У таких випадках важливо дотримуватися вказівок лікаря або лабораторії щодо підготовки до обстеження.

 

Міф 7. Менструація спотворює результати аналізу крові

Деякі жінки вважають, що під час менструації не можна здавати кров на дослідження, оскільки результати будуть неправильними. Насправді, більшість стандартних досліджень крові під час місячних можна проводити. Однак, деякі специфічні показники, наприклад, рівні гормонів можуть змінюватися під час менструального циклу і лікар може врахувати це при інтерпретації результатів. Завжди важливо інформувати лікаря про менструацію під час здачі лабораторних досліджень.

 

Міф 8. Дослідження можуть показати шкідливі звички людини

Багато людей вважає, що лабораторні дослідження можуть одразу виявити шкідливі звички, такі як паління чи вживання алкоголю. Аналізи крові, сечі, волосся або інших біоматеріалів дійсно можуть виявити наявність певних речовин у тілі. Наприклад, можна визначити вміст алкоголю, наркотиків або нікотину. Однак ці результати лише свідчать про наявність або відсутність конкретних речовин у певний момент часу, а не про загальний образ життя або тривалі звички людини. Варто також зазначити, що не всі шкідливі звички можна виявити за допомогою стандартних досліджень. Наприклад, звички, що стосуються неправильного харчування або малорухливого способу життя, не виявляються прямим методом через лабораторні обстеження. Ці аспекти можуть бути непрямо відображені у загальному стані здоров’я, але це вимагає комплексного підходу до діагностики.

 

Міф 9. Якщо перед аналізом крові на цукор з'їсти багато солодкого, обладнання може показати цукровий діабет

Існує міф, що вживання великої кількості солодкого перед здачею аналізу на цукор може призвести до діагностики цукрового діабету. Це твердження не є правильним. Короткочасне підвищення рівня глюкози в крові не свідчить про наявність діабету. Для діагностики цього захворювання використовуються спеціальні дослідження, такі як глюкозо-толерантний тест (ГТТ) або аналіз на глікований гемоглобін (HbA1c), які оцінюють рівень глюкози в крові протягом тривалого періоду часу. Якщо є підозра на діабет, лікар призначить комплексне обстеження, щоб отримати точний результат і встановити діагноз.

 

Міф 10. Результати досліджень можна інтерпретувати самостійно

Ще один небезпечний міф – це думка, що результати лабораторних досліджень можна легко інтерпретувати без допомоги лікаря. Лабораторні дослідження надають лише частину інформації про стан здоров’я і для правильного трактування результатів потрібні медичні знання та досвід. Лікар аналізує результати в контексті повного опису стану людини, враховуючи симптоми, історію хвороби та інші фактори. Самостійна інтерпретація може призвести до неправильних висновків і навіть до шкоди для здоров’я.

 

Заключні думки

Лабораторні дослідження є важливим етапом діагностики та контролю за станом здоров’я. Однак, навколо них існує багато міфів, які можуть заплутати пацієнтів та призвести до неправильного лікування. Розуміння основних принципів та правил підготовки до лабораторних досліджень допоможе отримати найбільш точні результати. Завжди важливо консультуватися з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних з лабораторними дослідженнями і не намагатися самостійно інтерпретувати результати. Медична допомога та кваліфікована інтерпретація будь-яких обстежень забезпечать правильний діагноз і ефективне лікування.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому