Загальна характеристика
Пап-тест - один із методів скринінгу на рак шийки матки. Згідно стандарту медичної допомоги "Скринінг раку шийки матки. Ведення пацієнток з аномальними результатами скринінгу та передраковими станами шийки матки" стратегії цервікального скринінгу включають або первинний скринінг на вірус папіломи людини (ВПЛ), або цитологічне дослідження шийки матки (ЦДШМ). Для рутинного скринінгу РШМ за інформованої згоди пацієнтки проводиться ЦДШМ кожні 3 роки у жінок у віці 21-65 років або первинне тестування на ВПЛ із генотипуванням (для визначення ВПЛ високого онкогенного ризику) кожні 5 років з 25 до 65-річного віку.
Даний метод фарбування дозволяє якісно пофарбувати цитоплазму та ядра клітин та далі-з нейбільшою ймовірністю оцінити атипові зміни в цитоплазмі та ядрі. У нормі в матеріалі з поверхні шийки матки -поверхневі і проміжні клітини, клітинний склад відповідає фізіологічному стану епітелію шийки матки здорової жінки (залежно від віку, дня менструального циклу, наявності вагітності). Цитологічне дослідження з фарбуванням мазків по Папаніколау застосовують для виявлення атипії клітин епітелію шийки матки, характерної для дисплазій різного ступеню та раку.
Пап - тест дозволяє визначити характер патологічного процесу (запальний, реактивний, злоякісний), визначити ступінь вираженості ознак атипії клітинних елементів, встановити ступінь дисплазії шийки матки.
Фактори, що негативно впливають на якість зразка клітин шийки матки:
- Менструація, аномальна маткова кровотеча;
- Запальні захворювання піхви та шийки матки;
- Статевий акт протягом 24 годин до забору зразка;
- Виражений генітоуринарний синдром;
- Вагітність, післяпологовий період та період лактації;
- Фізикальні маніпуляції або хімічні подразнення такі як: попереднє пальцеве дослідження піхви, дезінфікуючий крем або розчин, лубрикант, вагінальні лікарські засоби, вагінальні спринцювання або сперміцидний гель (менш ніж за 24 години до цього), попередня кольпоскопія з оцтовою кислотою (менш ніж за 24 години до цього), попереднє цитологічне дослідження шийки матки (менше ніж за 3 тижні до цього); хірургічне втручання на шийці матки (менше ніж за 3 місяці до цього);
- Променева терапія.
Важливо! Одночасне проведення Пап-тесту традиційного (цитологічне дослідження шийки матки) та Пап-тесту методом рідинної цитології (технологія SurePath BD) є неможливим.
При необхідності повторного виконання ПАП-тесту, взяття матеріалу слід здійснювати не раніше, ніж через 3 тижні після попереднього цитологічного дослідження, з метою відновлення епітеліального покрову шийки матки (якщо інше не визначено лікарем).
Тип біоматеріалу та способи взяття:
Тип БМ | ||||
---|---|---|---|---|
урогенітальний зішкріб (жіночий) |
Правила підготовки пацієнта
урогенітальний зішкріб (жіночий)
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
урогенітальний зішкріб (жіночий)
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із цервіксу і зони трансформації. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Предметне скло з полем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 7 дн.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження