Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Аспартатамінотрансфераза (АСТ, AST)

Загальна характеристика

Аспартатамінотрансфераза (АСТ) — це фермент, який відіграє важливу роль у метаболізмі амінокислот і міститься в клітинах серця, печінки, скелетних м'язів, нервової тканини та нирок, в меншій мірі – в підшлунковій залозі та легенях. Дослідження рівня АСТ в крові є важливим показником стану цих органів, оскільки підвищений рівень ферменту може свідчити про пошкодження тканин печінки або серця.

Зазвичай тест на АСТ проводиться разом з дослідженням рівня іншого ферменту – аланінамінотрансферази (АЛТ) http://surl.li/irfqlf , що дозволяє більш точно оцінити функцію печінки та діагностувати можливі захворювання, такі як гепатит, цироз або серцевий напад.


Кому рекомендоване дослідження

Визначення рівня аспартатамінотрансферази (АСТ) необхідне для діагностики захворювань печінки, серця та м'язової системи. Контролювати рівень АСТ потрібно:

  • за підозри на захворювання печінки: при жовтяниці, болях у правому підребер'ї, відчутті важкості в печінці, загальній слабкості;
  • при хронічних захворюваннях печінки: цироз, гепатит, жировий гепатоз;
  • при наявності серцево-судинних проблем: діагностика інфаркту міокарда або його наслідків;
  • при захворюваннях м'язів: міопатії, м'язові дистрофії або травми;
  • людям з алкогольною залежністю: для оцінки ураження печінки;
  • для оцінки функції печінки при інших захворюваннях: наприклад, при панкреатиті або онкологічних хворобах.

Коли потрібно здавати дослідження

Обстеження рекомендоване як в якості профілактичного, так і за підозри на пошкодження тканин тих органів, які виробляють найбільшу кількість АСТ (печінки і серця). А отже, обстежуватись слід:

  • під час планових профілактичних обстежень щорічно, особливо за наявності ризику захворювань серця і печінки;
  • за наявності симптомів:
    - з боку серцево-судинної системи (інфаркт міокарда, стенокардія, міокардит, травми серцевого м'яза, хронічна серцева недостатність);
    - та/або травної системи (захворювання печінки (алкогольні або жирові гепатози, вірусні гепатити, цироз, жовтяниці, токсичне ураження та ін.), хвороби підшлункової залози (хронічний панкреатит, панкреонекроз), жовчовивідних шляхів (застій жовчі через конкременти, пухлини або перегини; жовчно-кам'яна хвороба)).
  • перед початком та під час лікування препаратами, які мають гепатотоксичний ефект;
  • при підготовці до будь-яких складних операцій та діагностичних процедур (наприклад, ангіокардіографії).

Що дозволить дізнатися результат дослідження

Зазвичай рівень аспартатамінотрансферази (АСТ) оцінюється в комплексі з аланінамінотрансферазою (АЛТ), що є важливим інструментом для діагностики та моніторингу захворювань печінки та серцево-судинної системи. Ось як ці показники оцінюються разом:

Норма рівнів АЛТ та АСТ: Обидва ферменти присутні в клітинах печінки, але АЛТ переважно локалізується в печінці, а АСТ — також у серці, м'язах і нирках.

Рівні вище норми: Значні підвищення обох ферментів можуть сигналізувати про гостре пошкодження печінки або серця, що потребує негайної медичної допомоги.

АСТ > АЛТ: Якщо рівень АСТ значно перевищує рівень АЛТ, це може бути ознакою серцевого нападу або пошкодження м'язів. Також цей результат спостерігається при алкогольних ураженнях печінки.

АЛТ > АСТ: Підвищення рівня АЛТ більше, ніж АСТ, може вказувати на ураження печінки, наприклад, при гепатиті, цирозі або жировій дистрофії печінки. Це пов'язано з тим, що АЛТ більш специфічний до печінки.

Коефіцієнт де Рітіса (АСТ/АЛТ): Це співвідношення допомагає диференціювати між різними захворюваннями. У нормі коефіцієнт становить приблизно 1,3-1,5. Підвищення коефіцієнта більше 2 може свідчити про алкогольну хворобу печінки або серцеві проблеми. Якщо коефіцієнт менший за 1, це може вказувати на вірусний гепатит або інші хронічні захворювання печінки.

Комплексна оцінка АЛТ та АСТ дозволяє точно визначити характер пошкодження органів та вибрати правильну тактику лікування.

Що входить до складу (показники та що є нормою)

Аспартатамінотрансфераза (АСТ, AST)

Референсні норми мають відмінності залежно від віку, але у дорослих чоловіків рівень дещо вищий, ніж у жінок.

  • Норма для чоловіків: 4-37 Од/л
  • Норма для жінок: 4-31 Од/л.

Запитання щодо інтерпретації результатів досліджень можна поставити експертам з лабораторної діагностики компанії ДІЛА за телефоном 0800 219 696

Тип біоматеріалу та способи взяття:

Тип БМ
венозна кров
капілярна кров

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 8 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

капілярна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 8 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

капілярна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка КК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Мікровет (сироватка), 500 мкл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому