гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Що потрібно знати про цукровий діабет

14.11.2021
Фото - Що потрібно знати про цукровий діабет

 

Кожна десята людина у світі хворіє на цукровий діабет. Щороку ця цифра зростає – це офіційні дані Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Цукровий діабет – захворювання, яке проявляється підвищенням рівня глюкози в крові.
Розрізняють цукровий діабет типу 1, цукровий діабет типу 2, а також цукровий діабет вагітних, так званий гестаційний цукровий діабет та вторинний цукровий діабет.

За своїм походженням цукровий діабет першого та другого типів – зовсім різні захворювання, які потребують різного лікування.

В основі цукрового діабету 1-го типу лежить абсолютна недостатність інсуліну, внаслідок руйнування В-клітин підшлункової залози, які його продукують. Тому після встановлення діагнозу цукрового діабету 1-го типу, єдиний метод лікування – довічна інсулінотерапія.

На відміну від діабету 1 типу, для цукрового діабету 2 типу характерний надлишок інсуліну, однак нечутливість тканин до нього.

Для цукрового діабету як 1-го так і 2-го типів спільною характерною ознакою є підвищена спрага, сухість у роті, часте сечовипускання. Але дані симптоми можуть бути слабко вираженими за ЦД 2 типу.

Запідозрити цукровий діабет 1-го типу потрібно, якщо людина худне і при цьому має підвищений апетит. Захворювання зазвичай розвивається швидко, часто після стресу, перенесеної вірусної інфекції або без видимої причини.

Для цукрового діабету 2-го типу характерний повільний, непомітний початок. Часто пацієнт набирає вагу, у нього підвищується апетит та хочеться солодкого.

Саме тому цукровий діабет 2-го типу є більш підступним. Він не болить. І людина зазвичай дізнається, що в неї цукровий діабет випадково вже при виявленні ускладнень.

Часто підозра, що у хворого цукровий діабет виникає у лікарів різних спеціальностей, до яких звертається пацієнт. Кожен фахівець бачить «свої» характерні для цукрового діабету ознаки:

 • стоматолог – пародонтоз;
 • дерматолог – гнійничкові захворювання шкіри;
 • хірург – рани, які погано загоюються;
 • гінеколог – рецидивуючу молочницю;
 • уролог – інфекції сечостатевої системи;
 • гастроентеролог – жирову хворобу печінки (стеатогепатоз);
 • кардіолог – підвищення холестерину та порушення співвідношення його фракцій;
 • офтальмолог – характерні зміни на очному дні та швидко прогресуючу катаракту;
 • невропатолог – специфічні поліневрити – ураження нервів, які призводять до зниження чутливості;
 • реаніматологи – діабетичні коми, які виникають після надмірного вживання їжі або на фоні іншого захворювання.
   

Власне, немає жодної лікарської спеціальності, фахівцям якої не доводилося б діагностувати та лікувати захворювання, що виникли внаслідок невчасно діагностованого чи погано контрольованого цукрового діабету.

Для діагностики цукрового діабету необхідне визначення глюкози в крові.

Важливо пам’ятати, що це має бути визначення саме глюкози у плазмі венозної крові, взятої натще після 8 годинного голодування.

Визначення рівня глюкози в капілярній крові лабораторним методом чи портативним глюкометром, а також наявність глюкози у сечі дає підстави запідозрити цукровий діабет та визначити рівень глюкози у плазмі крові еталонним лабораторним методом.

Нормальним вважається показник 4,1-6,0 ммоль/л. Подробиці ви можете дізнатись за посиланням.

Глюкоза крові натще, яка відповідає референтним значенням не є запорукою відсутності цукрового діабету. Тому, для більш глибокого дослідження вуглеводного обміну та виявлення «прихованого цукрового діабету» проводять «Глюкозо-толерантний тест». Для цього спочатку визначається глюкоза крові натще після 8-ми годинного голодування. Потім пацієнт випиває 75 г глюкози, розведеної в склянці води. Повторно глюкоза в сироватці венозної крові вимірюється через 2 години. Нормальним вважається результат 7,8 ммоль/л та менше через 2 години після навантаження.

В лабораторії ДІЛА перед першим взяттям крові з вени проводять контроль глюкози крові експрес-методом за допомогою портативного глюкометра.

При значенні глюкози крові, визначеної глюкометром, понад 6,9 ммоль/л, глюкозо-толерантний тест не проводиться, натомість, пропонується контроль глюкози в плазмі крові еталонним методом або вимірювання глікованого гемоглобіну. Подробиці за посиланням.

Факт, що цукровий діабет діагностували не сімейний лікар чи ендокринолог, свідчить про те, що вже з’явились ускладнення. Тобто, цукровий діабет діагностовано занадто пізно. Навіть незначне, але тривале підвищення цукру крові призводить до ураження судин та нервів.

Так, за даними ВООЗ:

 • У людей з цукровий діабетом в 2-3 рази вище ризик розвитку інфаркту міокарду та інсульту.
 • Зниження кровотоку в нижніх кінцівках у поєднанні з ураженням периферичних нервів призводять до виразок на стопах, які згодом нагноюються та призводять до ампутацій.
 • 2,6 % випадків повної втрати зору у світі виникає внаслідок цукрового діабету
 • Цукровий діабет є однією з основних причин хронічної ниркової недостатності.
   

Щоб запобігти ускладненням необхідний ретельний моніторинг глюкози крові та контроль рівня HbAlc, цільовий рівень якого визначається залежно від низки факторів індивідуально для кожного пацієнта, але не повинен перевищувати 7,5 %.

В лабораторії ДІЛА HbA1c визначається найсучаснішим на сьогодні методом високопродуктивної рідинної хроматографії, який на міжнародному рівні визнано еталонним, що забезпечує найточніший результат і це надзвичайно важливо для діагностики цукрового діабету та моніторингу ефективності його лікування. Детальніше за посиланням.

Будьте здорові!

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому