Поведінку SARS-COV-2, збудника COVID-19, вже понад 2 роки вивчають вчені у всьому світі. Сьогодні достовірно відомо, що основна частина смертей зумовлена саме ускладненнями. SARS-CoV 2 вражає не лише легені – страждає весь організм. Під ударом серце та судини, головний мозок, печінка та нирки, а у інфікованих штамом «Дельта» – ще й органи ШКТ. Щоб не проґавити розвиток небезпечних для життя ускладнень, важливо своєчасно контролювати основні лабораторні показники, що відображають роботу органів та систем. Адже всі патологічні зміни проявляються зміною лабораторних маркерів, які можна відстежувати та вчасно вживати необхідних лікувально-профілактичних заходів.
Крім пневмонії, найбільшу небезпеку для життя несуть підвищені ризики тромбоутворення, неконтрольований запальний процес, приєднання бактеріальної інфекції. Тому необхідно оцінювати не тільки стан легень, але й також контролювати зміни біохімічних та гематологічних маркерів, параметрів згортання крові та лабораторних предикторів гострого запального процесу. Експерти ДІЛА розробили 4 різні за складом комплекси досліджень для пацієнтів з підтвердженим COVID-19, які дозволять лікареві оцінити стан організму, виявити ризики розвитку ускладнень та спрогнозувати тяжкість перебігу хвороби. Це допоможе точніше визначати подальшу тактику ведення хворого та ефективніше запобігати можливим ускладненням.
Комплекси рекомендується проходити в перші дні після підтвердження COVID-19 ПЛР-тестом усім хворим із групи ризику (люди старше 60 років, із зайвою вагою та мають хронічні захворювання, курці), а також усім інфікованим за погіршення самопочуття – про це можуть свідчити біль у грудній клітці, задишка, сильна слабкість, лихоманка.
Оцінити ступінь ураження найбільш уразливих органів та систем лікареві допоможуть такі комплексні дослідження (кожен наступний комплекс є розширеною версією попереднього):
Навіть якщо у вас безсимптомний перебіг, але ви належите до групи ризику, оберіть мінімальний пакет, якщо ж симптоми присутні – оптимальним буде базовий. При середньому або тяжкому перебігу рекомендується розгорнутий комплекс, а при тяжкому перебігу та наявності супутніх захворювань найкраще обрати максимальний.
Більшість ускладнень, включаючи пневмонію та гострий респіраторний дистрес-синдром (ОРДС), тромбози, «цитокіновий шторм» та поліорганну недостатність, проявляються характерними змінами біохімічних маркерів. Змінюється концентрація С-реактивного білка, феритину та Д-димеру, склад коагулограми та результати загального аналізу крові.
До складу комплексів входять показники для всебічної оцінки стану різних органів та систем у пацієнтів з діагностованим COVID-19. Окрім віку та наявності супутніх захворювань, деякі лабораторні маркери допоможуть завчасно визначити ймовірність тяжкого перебігу COVID-19 та підвищеного ризику смертності. Саме тому дослідження рекомендовані не лише людям із групи ризику, а й усім, у кого ПЛР-тест підтвердив інфікування коронавірусом SARS-COV-2. Маркери, що входять до складу програм, дозволять діагностувати небезпечні для життя ускладнення та своєчасно призначати відповідне лікування.