Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила жовтень місяцем боротьби проти раку молочної залози. Щороку у світі реєструють понад мільйон нових випадків, з них понад 16 тисяч припадає на українських жінок. За даними Міністерства охорони здоров'я, кожен рік від раку грудей помирає понад 8 тисяч українок, і ця статистика постійно зростає. Вік хворих безперервно знижується. У нашій країні рак грудей стоїть на першому місці в структурі жіночої онкології, проте при його ранньому виявленні відсоток успішності лікування доходить до 90%. На цьому тлі питання профілактики та діагностики злоякісних утворень молочної залози стають особливо актуальними. Програма 118 «ОНКО – ні» та виявлення мутацій генів BRCA 1/2 від медичної лабораторії ДІЛА дозволяють виявити схильність до раку на ранніх стадіях і призначити коректну схему лікування.
Молочна залоза складається з 15-20 конусоподібних часток, розташованих навколо соска. Їх оточують прошарки сполучної тканини і жирові клітини. Кожна з часток має трубчасту форму і молочний канал, який відкривається молочними порами на соску. При раку клітини безконтрольно діляться і не відмирають, накопичуючись в протоках або часточках. Це скупчення і формує пухлинне утворення. Ракові клітини молочної залози схильні до утворення метастазів – найчастіше вони поширюються в лімфовузли, печінку, кісткову тканину і головний мозок.
Класифікація раку здійснюється за типом уражених клітин молочної залози:
Незважаючи на те, що локалізація раку молочної залози відноситься до зовнішніх, пухлинні процеси нерідко діагностують на 4 стадії, коли вже є віддалені метастази і лікування носить лише паліативний характер. Тому рання діагностика – ключовий фактор успішного лікування.
Клінічними проявами захворювання є ущільнення, які відрізняються від навколишніх тканин візуально і на дотик, збільшення або зменшення молочної залози, втягнення соска. Часто спостерігається почервоніння молочної залози, лущення шкіри. Іноді ущільнення болючі на дотик.
Найбільш важливим фактором ризику розвитку онкопатологій грудей є вік. Більшість випадків протокового або лобулярного раку діагностуються у жінок старше 55 років. Важливий і сімейний анамнез. Якщо у найближчих родичів був рак молочної залози, вірогідність того, що він виникне у нащадків, істотно зростає.
Окрім цього, в групі ризику жінки:
Розвитку раку також сприяють зміни в молочних залозах (гіперплазія, аденоз, папіломи), прийом оральних контрацептивів, незбалансоване харчування і шкідливі звички.
Незалежно від приналежності до групи ризику, жінкам після 20 років необхідно щомісяця проводити самообстеження молочних залоз. Воно включає огляд білизни, загальну візуальну оцінку молочних залоз, стану шкіри і сосків. При виявленні будь-яких змін візуально або на дотик, необхідно одразу ж звернутися до лікаря.
Від 7 до 15% жінок з раком грудей і від 10 до 20% пацієнток з раком яєчників є носіями мутованих генів BRCA1 (BReast CAncer) або BRCA2. Якщо у найближчих родичів були мутації в цих білках, то пожиттєві ризики виникнення протокової або долькової карциноми зростають до 40-85%. У жінок з мутацією BRCA1 також протягом життя на 20-40% збільшується ймовірність раку яєчників. Саме зміни в цих білках обумовлюють до 60% спадкових форм протокових і часточкових карцином, до 96% випадків спадкових злоякісних пухлин яєчників і 38% онкопатологій грудної залози серед чоловіків.
Саме тому, виявивши у себе мутації в гені BRCA1, голлівудська акторка Анджеліна Джолі зважилася на мастектомію – видалення обох молочних залоз. Через високі ризики розвитку раку через два роки вона видалила яєчники і маткові труби. Нагадаємо, що саме від раку грудей померла мама Анджеліни Джолі Марселіно Бертран, а через три тижні після мастектомії від цієї ж хвороби померла її тітка – Деббі Мартін. Всі родички актриси по материнській лінії мали мутований ген BRCA1.
Для раннього виявлення злоякісних утворень молочної залози і яєчників МЛ ДІЛА пропонує пройти обстеження на виявлення мутацій BRCA1 і BRCA2. Програма дозволяє підтвердити генетичну схильність до захворювання, призначити поглиблену діагностику і профілактичні заходи. Для жінок, у яких онкопатологію вже діагностовано, молекулярно-генетичне визначення мутацій в BRCA1 і BRCA2 дає можливість виявити спадковий характер хвороби і виробити грамотну стратегію лікування.
Дослідження допоможе визначити, чи успадкували ви мутації, які підвищують ймовірність захворіти на рак молочної залози і/або яєчників.
Окрім змін BRCA 1/2, розвиток раку грудей супроводжується підвищенням рівня інших специфічних онкомаркерів в крові. Однак їх зміст буває збільшеним і у здорової людини. З цієї причини визначення концентрації пухлинних маркерів використовується в якості допоміжної методики діагностики раку, для виявлення рецидивів онкопатології і оцінки ефективності терапії.
Програма 118 «ОНКО - ні» включає визначення:
Програма 118 «ОНКО – ні» також включає дослідження на виявлення онкомаркерів яєчників HE-4 і СА-125. Вона не застосовується для скринінгу раку молочної залози. Нормальне значення онкомаркерів не дозволяє повністю виключити онкопатологію: результати тесту оцінюються з урахуванням анамнезу, результатів інструментальних та інших лабораторних досліджень.
Підготовка. В якості біоматеріалу для досліджень використовується кров з вени. Кров збирається вранці натщесерце, після 8-годинного голодування з виключенням жирної їжі.