Світом шириться нова мутація XXBB.1.5 штаму OMICRON , що викликає COVID-19, яка має неофіційну назву Kraken. Він у п'ять разів швидше передається, ніж перша варіація Omicron, і вражає тих, хто вже був вакцинований та/або раніше перехворів на коронавірусну хворобу.
Цей варіант є одним із різновидів варіанта Омікрон. Він має ще більшу здатність, ніж його попередник, щільно прикріплятися до рецепторів АСЕ2 людської клітини, що переважно знаходяться у легенях.
Визначальною рисою XBB.1.5 та її основною відмінністю від XBB (Омікрон) є мутація спайкового білка, відома як F486P. Ця мутація надає XBB.1.5 значну перевагу, підвищуючи інфекційність, завдяки тому, що він має більшу здатність долати захисні сили людини.
Основні відмінності:
На сьогодні Кракен зафіксовано у 38 країнах. Він найбільше поширений у США, Великій Британії. За повідомленнями ЦГЗ в Україні поки що даний штам не зареєстровано, але можливо це пов’язано з тим, що більшість хворих лікується амбулаторно, не звертаючись до медичних закладів і, відповідно, не проводячи тестування.
Як і у випадку з попередніми штамами коронавірусу, хворі на нову мутацію Kraken заразні за один-два дні до появи симптомів і протягом тижня після цього, однак симптоми захворювання після контакту із хворим можуть проявитись лише через 5 днів.
Симптоми Кракена такі ж, як і Омікрона:
Якщо ви маєте кашель, закладеність носа, біль у горлі, втому або контактували з хворим, у якого підтверджений випадок COVID-19, найкращим вибором буде проведення ПЛР-тестування на коронавірус.
В ДІЛА ви можете обрати тест, який підходить саме вам:
Якщо ви бажаєте провести швидкий АГ тест, то слід пам’ятати, що чутливість ПЛР тесту складає 500 копій на мл, а АГ тесту – сотні тисяч та мільйони копій на мл. Тому, якщо кількість частинок вірусу в матеріалі буде нижче межі виявлення експрес-тесту, то результат буде хибнонегативний.
Зверніть увагу! Окрім того, за стандартами надання медичної допомоги у випадку коли ви були в контакті з хворим чи маєте прояви ГРВЗ, негативний антиген-тест не є остаточним діагностичним, а потребує перепідтвердження за допомогою ПЛР. Чому? Бо невелика кількість вірусу може не бути виявлена експрес-тестуванням, особливо на початку захворювання, і це в свою чергу не дасть можливості своєчасно призначити лікування, яке найбільш ефективне, якщо його розпочати на початковій стадії розвитку хвороби.
Отримавши негативний результат, АГ тесту ви можете помилково вважати, що не хворієте на COVID-19. Це може призвести до зараження великої кількості людей, особливо зараз, коли під час повітряної тривоги люди ховаються в метро та бомбосховищах та знаходяться у тісному контакті. Для людей старшого віку, з церебро-васкулярними, серцево-судинними захворюваннями та цукровим діабетом зустріч з вірусом може закінчитися погано і про це варто пам’ятати.
NB! Саме тому рекомендовано проводити швидкий АГ тест лише в тому випадку, якщо немає можливості зробити ПЛР.
Слід звернути увагу, що за повідомленнями провідних інфекціоністів країни зараз епідемія коронавірусної інфекції нашаровується на епідемію грипу, яка є досить важкою у всьому світі.
Внаслідок відсутності чітко диференційованих клінічних діагностичних критеріїв грипу й ковіду в першу добу захворювання, а це означає, що за симптомами практично неможливо відрізнити ці дві хвороби, всім людям треба звернути увагу на тестування для вирішення питання прийому протигрипозного препарату у випадку зараження грипом. Тому що, на відміну від коронавірусної інфекції, грип взагалі не дає часу на роздуми — найефективніший прийом противірусних препаратів – це перші 48 годин хвороби, тобто перші два дні. А грип, зокрема варіант H1N1, може дуже швидко, особливо у груп ризику, спричинити важке ураження легень.
Слід зауважити, що до стаціонарів найчастіше потрапляють тяжкі пацієнти з коронавірусною інфекцією, чий важкий стан найчастіше зумовлений не за рахунок дихальної недостатності, а за рахунок декомпенсації супутніх патологій. Тому ми ще раз акцентуємо увагу, що групи ризику повинні обов’язково проводити тестування для виявлення збудника ГРВЗ і вирішення питання проведення противірусної терапії.