7-18 березня 2015 р. у Києві відбулася ІІІ Науково-практична конференція з міжнародною участю «Розвиток системи забезпечення якості клінічних лабораторних досліджень в Україні».
Експерти компанії ДІЛА взяли участь в заході та поділилися досвідом організації системи якості на преаналітичному і аналітичному етапах. Про деталі конференції розповіла Леся Миколаївна Старухіна, заступник генерального директора МЛ ДІЛА з виробничої діяльності.
Хто ініціатор проведення конференції?
– Конференція проводилася за ініціативи МОЗ України, Асоціації забезпечення якості лабораторної медицини, НДСЛ «Охматдит» МОЗ України.
У заході взяли участь близько 300 фахівців українських і зарубіжних лабораторій.
Яка основна мета заходу?
– Українському ринку лабораторної діагностики необхідно сформувати європейську систему забезпечення якості. Тому основною темою дискусії було обговорення ключових питань створення системи управління якістю лабораторних досліджень.
Особлива увага приділялася стандартизації преаналітичного і аналітичного етапів, підготовці Пацієнтів до досліджень, як основі отримання точного результату, гармонізації індикаторів якості, що використовуються різними лабораторіями.
Конференцію відвідали декілька фахівців МЛ ДІЛА. Яка головна ціль їх участі в заході?
– У конференціях ми беремо участь щоб дізнатися про основні тенденції ринку, сфокусувати свою увагу на найбільш перспективних розробках, які представлені в доповідях провідних фахівців національних і зарубіжних лабораторій. Це допомагає нам впроваджувати кращі практики у свої виробничі процеси. Дана конференція не стала винятком.
Але найголовніше – ми не тільки переймали досвід, але й змогли поділитися своїми унікальними розробками, представити досягнення лабораторії ДІЛА професійному співтовариству.
Розкажіть докладніше про доповіді фахівців МЛ ДІЛА на конференції
– Учасникам конференції було представлено 2 доповіді, у яких висвітлено практичний унікальний досвід нашої компанії.
Сідорова Ірина В'ячеславівна, керівник медичного відділу компанії ДІЛА, виступила на тему «Підготовка Пацієнта до обстеження: здати аналіз або вирішити клінічну задачу?» і розповіла про важливість підготовки Пацієнта до проведення досліджень для вирішення проблем діагностичного пошуку практикуючого лікаря.
Дорошенко Ірина Володимирівна, керівник лабораторії загальноклінічних досліджень, у своїй доповіді «Валідація реактивів. Практичне застосування в рутинній практиці» продемонструвала навички валідації реактивів на прикладі одного з тестів. Запропонувала чіткий алгоритм оцінки якості реактивів від моменту планування до впровадження у виробничий процес.
У даному алгоритмі відображена методика оцінки якості «шість сигм», яка успішно впроваджена в компанії ДІЛА. Тема для українських медичних лабораторій нова і викликала особливий інтерес в учасників. Тому на наступних заходах ми хотіли б розкрити її більш детально.
Що Ви будете застосовувати в своїй практиці?
– Відомо, що 68% помилок у лабораторній практиці виникають на преаналітичному етапі. Тому, з метою мінімізації помилок і удосконалення процесів, міжнародними організаціями розроблено для преаналітичного етапу 22 показника – чітких індикатора для вимірювання та оцінки роботи лабораторії.
Ми вже використовуємо ряд цих показників і плануємо розширювати їх застосування для систематичного моніторингу та синхронізації/гармонізації роботи до вимог міжнародних стандартів.
Безперервне удосконалення всіх організаційних і лабораторних процесів – вимога системи менеджменту якістю в МЛ ДІЛА.