Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Роль показника ЛДГ в діагностиці патологічних процесів в організмі: Комплекс № 114 Печінкові проби від ДІЛА

10.07.2024

Розглянемо на реальному клінічному прикладі важливість оцінки показників комплексу 114 «Печінкові проби» для постановки діагнозу.

Пацієнт: жінка, 58 років, у супроводі родичів звернулася на консультацію до лікаря-терапевта стаціонару приватної клініки зі скаргами на серйозне погіршення загального стану протягом останніх 2-х тижнів.

Скарги: постійний кашель з виділенням слизистого харкотиння з домішками крові, задишка при незначному фізичному навантаженні, тупий біль за грудиною, підвищення температури тіла до 37.1, незрозуміла втрата ваги на 8 кг протягом 4-х місяців, підвищена втомлюваність та виражена слабкість – не може виконувати будь-яку роботу.

Анамнез хвороби: вважає себе хворою останні 3-4 місяця, коли вперше з’явились домішки крові у мокротинні, періодичний біль за грудиною та постійний кашель. Згідно скарг пацієнтки періодичний кашель із слизистим мокротинням турбував її протягом останніх 10 років. Однак зараз з’явились домішки крові у мокротинні при відкашлюванні. Зверталась за медичною допомогою, місяць тому самостійно проходила курс лікування антибіотиками без покращення стану. Хвора протягом року знаходиться на постійній терапії інгаляторами: спіолто респімат 1р/на добу та беродуал (на вимогу), призначені пульмонологом в зв’язку з діагностуванням ХОЗЛ.

Пацієнтка має харчову непереносимість яєць та молока, перенесений 5 років тому гострий вірусний гепатит В, супутню ГХ 2 ст. та хронічний гастрит, асоційований з хелікобактерною інфекцією. Спостерігається та періодично проходить лікування у гастроентеролога з приводу загострень гастриту та в зв’язку з перенесеним вірусним гепатитом В.

На теперішній момент пацієнтка звернулася на консультацію до лікаря із значним погіршенням стану, відсутністю ефекту від лікування спіолто респіматом, антибіотиками, прийому вітамінів та БАДів, що приймала з метою покращення самопочуття.

Анамнез життя: курить протягом 20 років по 20 сигарет на день. Рік тому лікувалася в пульмонологічному стаціонарі з діагнозом ХОЗЛ, група В, помірний перебіг, фаза інфекційного загострення середньої тяжкості, ЛН ІІ, НК І. На той момент мала скарги на задишку при фізичному навантаженні, кашель з виділенням слизистого мокротиння, особливо після пробудження, підвищення температури тіла до 37.5, швидку втомлюваність, відсутність апетиту, загальну слабкість.

За даними спірометрії: ОФВ1/ФЖЄЛ <0,7 після інгаляції бронходилятатора.

Було призначено лікування: пульмікорт — інгаляції через небулайзер, інгаляції спіолто респімат 1р/добу (рекомендовано продовжити вдома), азитроміцин по 500 мг 1 таб. 3 дні, лазолван макс. На фоні лікування стан хворої покращився. 

Об’єктивно: стан середньої тяжкості, зниженого харчування, виснажена. Шкірні покрови бліді, сухі. АТ 100/75 мм. рт. ст., пульс 98 уд/хв. ЧД 25 за 1 хвилину. Пальпуються щільні пахвинні лімфатичні вузли справа. Тони серця ритмичні, 1 тон над верхівкою приглушений, акцент 2 тону над легеневою артерією. При аускультації легень: в правій легені спереду в підключичній ямці дихання відсутнє, в інших ділянках аускультативно везикулярне дихання. При пальпації живота чутливість в епігастральній області та по ходу товстої кишки. Печінка + 2см, злегка болюча при пальпації. Сечовиділення в нормі. Випорожнення: страждає на закрепи. Набряків на ногах не має. Симптом Пастернацького негативний.

Результати обстеження: 

Загальний аналіз крові:

  • еритроцити 2.2 *106
  • лейкоцити 6.7*109
  • HB 85 г/л
  • еозинофіли 1%
  • паличкоядерні 2%
  • сегментоядерні нейтрофіли 46%
  • моноцити 8%
  • лімфоцити 43%
  • тромбоцити 175*109/л
  • ШОЕ-63 мм/год.
     

За результатами ЗАК – у пацієнтки анемія середнього ступеню тяжкості, тромбоцитопенія.  

Аналіз сечі без особливостей. 

Аналіз харкотиння: лейкоцити 3-4 в полі зору, еритроцити 40-60 в полі зору, епітеліальні клітини 1-2 в полі зору. 

Прихована кров в калі ( гемоглобін, трансферин) результат негативний

Спірометрія: ЖЄЛ-65%, ФЖЄЛ-63% , МВЛ 51%.

Враховуючи історію хвороби, скарги, клінічні данні, пацієнтці був призначений Комплекс №114 Печінкові проби, з метою оцінки стану печінки на фоні інтоксикаційного синдрому. https://dila.ua/program/3290_kompleks-114-pechinkovi-proby.html?g=13941 

Результати:

  • аланінамінотрансфераза (АЛТ, ALT) 89 Од/л
  • альбумін 26 г/л
  • аспартатамінотрансфераза (АСТ, AST) 66 Од/л
  • білірубін загальний (tBIL) 12,2 мкмоль/л
  • білірубін прямий 3,1 мкмоль/л
  • гамма-глутамінтранспептидаза (ГГТП,GGT)- 180 Од
  • лужна фосфатаза загальна (ЛФ, ALP) 158 Од/л
  • ЛДГ 1525 Од/л
  • тимолова проба 5,0 Од
  • загальний білок 60 г/л.
     

За результатами дослідження найбільше звертає на себе увагу високий показник ферменту ЛДГ – 1525 Од/л. Лактатдегідрогеназа (ЛДГ) – внутрішньоклітинний фермент, який містить цинк, він каталізує окислення молочної кислоти в піруват і міститься практично у всіх клітинах організму. Існує п’ять різних форм (ізоферментів) ЛДГ, які відрізняються за молекулярною структурою і розташуванням в організмі. Найбільші концентрації ЛДГ виявлені в нирках, серцевому м'язі, мускулатурі та печінці.  

Підвищення ЛДГ означає, що йде масове руйнування клітин організму та вивільнення ферменту в кров. Зниження концентрації майже не зустрічається в клінічній практиці. Рівень ЛДГ сироватки крові понад 2000 Од/л можна вважати реальною ознакою пухлини. При ефективному лікуванні показник ЛДГ знижується. Перевагою дослідження показника можна вважати чітке співвідношення між її концентрацією у сироватці крові та відповіддю на призначене лікування. Активність ЛДГ може підвищуватися внаслідок розвитку багатьох злоякісних новоутворень, тому її визначення важливе при спостереженні за перебігом онкологічних захворювань.  

Оцінка вмісту в плазмі крові таких ферментів, як глутамін-транспептидаза (ГГТП, GGT), разом із лужною фосфатазою (ЛФ), аланінамінотрансферазою (АЛТ) та аспартатамінотрансферазою (АСТ), які входять у склад Печінкових проб, корисна при діагностиці та в процесі лікування хвороб печінки, жовчовивідної системи та підшлункової залози. Зростання концентрації ГГТП в плазмі крові спостерігають при багатьох формах ураження печінки – вірусних гепатитах, цирозі, холециститі, метастазах, панкреатичній карциномі. ГГТП більш чутливий показник при хворобах печінки, ніж лужна фосфатаза. Особливо чутливий він до інтоксикацій, а також до коливань тиску у жовчних протоках. Переважно, разом з підвищенням концентрації ГГТП при хворобах печінки одночасно зростають значення АЛТ і АСТ. Відомо, що цитолітичний синдром характеризується підвищенням АЛТ, ACT, ЛДГ, ГГТП; зі співвідношенням АЛТ/ЛФ >5. В нашому випадку спостерігається незначне підвищення ферментів АЛТ, АСТ, ЛФ.

Висновок: враховуючи наявність швидкої втрати ваги, прогресування синдрому дихальної недостатності (появи задишки при незначному фізичному навантаженні, показники спірометрії), інтоксикаційного синдрому (печінкові проби, анемія 2 ст., ШОЕ, підвищення температури тіла, виражена слабкість) та симптом кровохаркання (домішки крові у мокротинні, 40-60 еритроцитів у полі зору) найбільш вірогідним діагнозом є пухлина правої легені. 

Згідно обстеження та анамнезу попередній діагноз: ХОЗЛ. Анемія 2 ст. Cа-r pulmo dexter? MTS?

Для підтвердження діагнозу рекомендована комп’ютерна томографія легень з контрастуванням, консультація онколога.

Таким чином, за результатами дослідження Комплекс № 114 Печінкові проби від ДІЛА та оцінці показника ЛДГ, зокрема, можна отримати підтвердження правильного напрямку на шляху діагностики патологічного процесу, дообстеженння та вибору правильної тактики лікування.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому