Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Бореліоз або хвороба Лайма (за назвою міста, де в 1975 р. було виявлено) – поширена інфекція, основним господарем і переносником якої є іксодові кліщі. Збудник – спірохета Borrelia burgdorferi, єдина патогенна для людини. Господарями є багато хребетні тварини: собаки, вівці, птахи, корови та коні. Захворювання характеризується ураженням серця і неврологічної «тріадою»: асептичний менінгіт, параліч лицьового нерва і периферичні невропатії. Через 6 тижнів, а іноді через кілька років у нелікованих пацієнтів розвиваються тяжкі ураження суглобів. Всі знані геновиди В. утворюють комплекс B.burgdorferi sensu lato, представники якого нерівномірно розподілені в межах нозоареалу ХЛ. Патогенність для людини доведена для B.burgdorferi sensu stricto, B.afzelii та B.garinii.
Антитіла класу IgG до Borrelia burgdorferi можуть виявлятися на 1 - 3 тижні після інфікування, услід за антитілами класу IgM, пік IgG - через 1,5 - 3 місяці. Антитіла до Borrelia burgdorferi часто не виявляються на ранній стадії захворювання або при рано призначенії антимікробнії терапії. Негативний результат серологічних досліджень на ранніх стадіях інфекції не є підтвердженням її відсутності і вимагає повторної перевірки в динаміці через 2 - 4 тижні. Антитіла класу IgG циркулюють в крові тривалий термін (від кількох місяців до кількох років), навіть після успішної антимікробної терапії і лікування інфекції. Імунітет проти Borrelia burgdorferi не є стерильним. Специфічність ІФА дослідження антитіл до Borrelia burgdorferi в даний час досягає 95%, тому що неспецифічні реакції, перехресне реагування з антигенами інших бактерій можуть приблизно в 5% випадків давати хибнопозитивні результати.
У сумнівних випадках для підтвердження результатів ІФА-досліджень використовують імуноблот. Дозволяє визначити структурні та неструктурні білки мікроорганізму, підвищує специфічність до 88%. Проводять на 2-4 тижні.
Показання для призначення
1. Лабораторне підтвердження клінічного діагнозу Лайм-бореліозу. 2. Асоційовані з Borrelia захворювання: хронічна мігруюча еритема, доброякісна лімфоцитома шкіри, атрофічний акродерматит, артрити, міокардити, перикардити, лімфоцитарний менінгорадикулоневрит, нейроборелиоз. 3. Епідеміологічні дослідження.
Маркер
Серологічний маркер імунної пам'яті до інфекції бореліозу.
Клінічна значущість
Склад показників:
Правила підготовки пацієнта
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
Інтерференція:
- Не виявлена.
- Не виявлена.
Інтерпретація:
- Позитивний результат – наявність інфекції.
- Негативний результат – інфікування немає.