гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Фосфор у сечі

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану кальцієво-фосфорного обміну

Загальна характеристика

Неорганічний фосфор - один з основних мінеральних компонентів кісткової тканини (більше 80% від загальної кількості фосфору організму). В клітинах входить до складу нуклеотидів, нуклеїнових кислот, фосфопротеїдів, фосфоліпідів, коферментів, ферментів, АТФ. Кістки людини складаються з гідроксилапатиту 3Са3 (РО4) 3 Ca (OH) 2. До складу зубної емалі входить фторапатит. Метаболізм сполук фосфору відбувається в печінці. Обмін фосфорних сполук регулюється гормонами і вітаміном D. Необхідний для утворення кісток, для підтримки клітинного енергетичного обміну. Обмін фосфору в організмі тісно пов'язаний з обміном кальцію, тому важливе діагностичне значення має співвідношення кальцію і неорганічного фосфору в крові. Концентрація фосфору в сироватці характеризується циркадним ритмом (найвищі значення вранці, найнижчі - ввечері) і схильна до швидких змін, вторинних по відношенню до таких факторів, як дієта (вуглеводна), присутність фосфатзв'язуючих антацидів і зміни рівнів соматотропного гормону, інсуліну та функції нирок.
Екскреція фосфору з сечею дуже варіабельна і залежить від дієти. Є значні добові коливання виведення неорганічного фосфору з сечею з максимальними значеннями після полудня. При стандартній дієті зміни екскреції фосфору можуть бути наслідком патологічних процесів в кістковій системі та нирках. Достовірність інтерпретації тестів екскреції кальцію і фосфатів з сечею зростає при кліренсі креатиніну <40 - 50 мл / хв.

Показання для призначення

1. Захворювання кісткової системи.
2. Захворювання паращитоподібних залоз.
3. Іммобілізація.
4. Лікування вітаміном Д.
5. Захворювання нирок.

Маркер

Маркер порушення метаболізму фосфору та пов'язаних з ним порушень функцій центральної нервової системи, утворення кісток і підтримання клітинного енергообміну. Маркер схильності до утворення сечових каменів

Клінічна значущість

Діагностика і моніторинг ефективності лікування:
1. Захворювання кісток.
2. Захворювання нирок.
3. Захворювання паращитовидних залоз.
4. Обстеження пацієнтів з сечокам'яною хворобою.

Склад показників:

Фосфор у сечі

Метод: Колориметричний
Діапазон вимірювань: від 0.1
Одиниця виміру: Мілімоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
12,9 - 43,9

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

сеча

Примітки:Будь-яка порція сечі, незалежно від часу доби, збирається після туалету зовнішніх статевих органів. Біоматеріал доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

сеча добова

Примітки:Перше ранкове сечовипускання зробити в унітаз. Всю подальшу добову сечу, включаючи ранкову порцію наступного дня, зібрати в ємкість (важливо - об`єм ємкості повинен бути достатнім для очікуваної кількості сечі за добу). Протягом усього періоду збору біологічний матеріал тримати в прохолодному, захищеному від світла місці. Після закінчення збору, визначити добовий об`єм зібраної сечі, перемішати, відлити 30-40 мл в стандартний контейнер для сечі та доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

сеча

Біоматеріал для дослідження: Сеча. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

сеча добова

Біоматеріал для дослідження: Сеча добова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год. Коментар: вказати добовий об'єм сечі, в літрах.

Інтерференція:

  • Анаболічні стероїди, андрогени, бета-адреноблокатори (наприклад, ацебутол, піндолол), естрогени, ергокальциферол, фуросемід, гормон росту, гідрохлортіазид, метицилін (при нефротоксичності), фосфати, етідронат натрію, тетрациклін (при нефротоксичності), ві
  • Ацетазоламід, Албутерол, антациди, які містять алюміній, амінокислоти, анестетики, кальцитонін, карбамазепін, адреналін, естрамустин, фруктоза, глюкокортикоїди, глюкоза, гідрохлортіазид (тривале застосування), фосфамід, інсулін, ізоніазид, пероральні контрацептиви, фенітоїн, сукральфат.

Інтерпретація:

  • Гіперпаратиреоїдизм; вітамін Д-резистентний рахіт; іммобілізація після параплегії або перелому; інтоксикація вітаміном Д; пошкодження ниркових канальців (наприклад, синдром Фанконі); сімейна гіпофосфатемія; ненирковий ацидоз (підвищена екскреція фосфатів, як буфера для сечі); схильність до утворення сечових каменів; лейкоз.
  • Гіпопаратиреоїдизм; псевдогіпопаратиреоїдизм; паратиреоїдектомія; акромегалія; метастази в кістки; інфекційні захворювання, зокрема, туберкульоз; гостра жовта атрофія.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому