гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Білірубін загальний (tBIL)

clock icon Термін виконання: 14 год.
145 грн

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Білірубін загальний – це сума проміжних продуктів метаболізму гемоглобіну, що містяться у сироватці крові: непрямого та прямого білірубіну. Жовтий гемохромний пігмент, утворюється в результаті розпаду гемоглобіну, міоглобіну і цитохромів в ретикулоендотеліальній системі селезінки і печінки. Один з основних компонентів жовчі, що міститься в сироватці у вигляді двох фракцій: прямого (зв'язаного або кон'югованого) і непрямого (вільного або незв'язаного) білірубіну. При розпаді гемоглобіну спочатку утворюється вільний білірубін. Він практично не розчиняється у воді, ліпофільний і тому легко розчиняється в ліпідах мембран, проникаючи в мембрани мітохондрій і порушуючи метаболічні процеси в клітинах, високотоксичний. Білірубін транспортується із селезінки в печінку в комплексі з альбуміном. У печінці вільний білірубін зв'язується з глюкуроновою кислотою. В результаті утворюється кон'югований (прямий), водорозчинний, менш токсичний білірубін, який активно проти градієнта концентрації екскретується в жовчні протоки.
 Рівні сироваткового білірубіну ростуть тоді, коли його продукція перевищує його метаболізм і виведення з організму. При підвищенні концентрації білірубіну в сироватці понад 27-34 мкмоль/л з'являється жовтяниця. Для диференційної діагностики жовтяниць використовують комплекс пігментних тестів - визначення концентрації в крові загального, прямого білірубіну (і оцінку за їхньою різницею рівня непрямого білірубіну), а також визначення концентрації в сечі уробіліногену і білірубіну. 

Показання для призначення

1.При симптомах хвороб крові.
2.Коли потрібно оцінити функціональний стан печінки.
3.При жовтяниці, зокрема, у новонароджених.
4.При діагностиці захворювань печінки.
5.Оцінки функції жовчних шляхів.
6.При  підозрі на вірусний гепатит.
7.Коли проводиться клінічне спостереження за пацієнтом із захворюванням печінки.
8.При симптомах закупорки жовчних шляхів.
9.При спостереженні за станом пацієнта, який отруївся певними хімічними речовинами.

Маркер

Аналіз на загальний білірубін у сироватці крові дозволяє діагностувати різні захворювання, прямо чи опосередковано пов'язані з порушенням процесів кровотворення, функції печінки та жовчовивідних шляхів. Маркер оцінки функції печінки.

Клінічна значущість

Для чого призначається:

1.Для діагностики різних захворювань крові, при яких відбувається посилене руйнування еритроцитів: серповидно-клітинної анемії, сфероцитозу, сидеробластної/перніціозної анемії.
2.Щоб оцінити стан печінки (цілісність її клітинних елементів).
3.Щоб виявити гепатит та ступінь його тяжкості.
4.Щоб переконатися у нормальній прохідності жовчних шляхів.
5.Для діагностики фізіологічної та гемолітичної жовтяниці новонароджених.
6.Для діагностики деяких захворювань підшлункової залози, а також інших органів та тканин, пов'язаних із жовчовивідними шляхами.
7.Щоб оцінити тяжкість стану хворого при отруєнні речовинами, що спричинюють гемоліз еритроцитів.


Склад показників:

Білірубін загальний (tBIL)

Метод: Колориметричний з утворенням азобілірубіну
Діапазон вимірювань: від 0.1
Одиниця виміру: Мікромоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 8Д
Доношені новонароджені:
0-1 день <103
1-2 день <170
3-5 день <205
6-7 день <170
Недоношені новонароджені:
0-1 день <137
1-2 день <205
3-7 день <256
8Д - 1М
< 25,6
Доношені новонароджені:
0-1 день <103
1-2 день <170
3-5 день <205
6-7 день <170
Недоношені новонароджені:
0-1 день <137
1-2 день <205
3-7 день <256
1М - 1Р
2,2 - 11,8

                                  
1Р - 9Р
2,2 - 7,5

                                  
9Р - 12Р
2,2 - 9,8

                                  
12Р - 15Р
3,0 - 12,0

                                  
15Р - 18Р
3,0 - 14,2

                                  
18Р - 130Р
5,0 - 21,0

                                  

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 8 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

капілярна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 8 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

капілярна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка КК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Мікровет (сироватка), 500 мкл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

Інтерференція:

 • Не виявлено
 • Фенобарбітал

Інтерпретація:

 • Гемолітична (надпечінкова) жовтяниця: розпад еритроцитів і перетворення гемоглобіну, що міститься в них, в білірубін. Паренхіматозна (печінкова) жовтяниця: запалення паренхіми печінки, спровоковане вірусами гепатиту, токсинами, в тому числі алкоголем, гіпоксією і аутоімунною агресією. Механічна (підпечінкова) жовтяниця: обмеження току жовчі, в зв'язку з тиском на жовчний проток кісти, пухлини або перекриттям просвіту жовчним конкрементом.
 • При захворюваннях, що супроводжуються малим вмістом еритроцитів і зменшенням їх руйнування, відповідно: хронічній нирковій недостатності, гострому лейкозі, туберкульозній інтоксикації, алиментарному виснаженні, апластичній анемії.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому