Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Зміна кількісних або якісних характеристик нормальної мікрофлори створюють умови для розвитку умовнопатогенних бактерій (УПБ) - представників родів клебсієл, ентеробактерів, протея, стафілококків, ацинетобактерів, псевдомонад і грибів роду Candidа. Порушення нормальної мікрофлори характеризується зникненням або зменшенням кількості облігатних її представників та збільшенням популяційного рівня УПБ, які відсутні або зустрічаються в невеликих кількостях в нормі. В результаті такі дисбіотичні мікробні асоціації не здатні виконувати захисні і фізіологічні функції в кишківнику, які вони здійснюють в умовах нормобіоценозу.
Показання для призначення
Обстеження на дисбактеріоз осіб в групі риску по розвитку дисбіозу кишківника: •новонароджені, у яких порушенню нормофлори кишківника сприяють слідуючі фактори: бактеріальний вагіноз і мастит у матері, низька оцінка по шкалі Апгар і проведення реанімаційних заходів, пізнє прикладання до груді, тривале перебування в пологовому будинку, фізіологічна незрілість моторної функції кишківника, наявність малих гнійних інфекцій, несприйняття грудного молока, синдром мальабсорбції, первинний імунодефіцит; •діти грудного та раннього віку у випадках несприятливого перебігу періоду новонародженості (в анамнезі), раннього штучного годування, диспептичних порушень, частих ГРВі, рахіта, анемії, гіпотрофії, змін в психоневрологічному статусі дитини, алергічного дерматиту; •діти дошкільного і шкільного віку, які знаходяться в закритому колективі, з частими ГРВІ, алергічними реакціями; •дорослі: професійні шкідливості; стреси; несбалансоване харчування; кишкові інфекції; лікування антибактеріальними препаратами; тривала гормонотерапія; лікування нестероїдними протизапальними препаратами; проведення хіміо- и променевої терапії у онкологічних хворих; імунодефіцитні стани. •особи похилого віку: вікові зміни властивостей мікрофлори (зменшення канцеролітичних властивостей кишкової палички, збільшення кількості штамів, які синтезують холестерин, збільшення кількості гемолітичної флори ).
Маркер
Комплексна оцінка бактеріологічного складу досліджуваного біоматеріалу з визначенням чутливості УПМ до антибіотиків (визначення характеру порушення нормального біоценозу кишківника).
Клінічна значущість
Склад показників:
Бак. посів калу на дисбактеріоз
Діапазон вимірювань: 103 - 1010
Одиниця виміру: Колонієутворюючих одиниць на грам
Правила підготовки пацієнта
кал
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
кал
Біоматеріал для дослідження: кал (бактеріологія). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер для збору кала. Умови доставки: Температура від 4 до 8 градусів, 4 год. Коментар: Увага! Для бактеріологічних досліджень калу потрібен окремий контейнер..
Біоматеріал для дослідження: кал (бактеріологія). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер для збору кала. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 2 год. Коментар: Увага! Для бактеріологічних досліджень калу потрібен окремий контейнер..
Інтерференція:
- Вживання антимікробних та пробіотичних препаратів значно впливає на достовірність результату. Рекомендується проводити обстеження через 14-21 день після відміни вказаних препаратів.
Інтерпретація:
- I ступінь - незначні зміни в аеробній частині мікробіоценозу, стороння мікрофлора відсутня;
II ступінь - на фоні зниженої кількості лакто- і біфідофлори проявляется якісні та кількісні зміни ешеріхій;
III ступінь - різке сниження або відсутність біфідофлори, лактобацилл, переважають гемолітичні мікроорганізми та дріжджоподібні гриби;
IV ступінь - значні зміни мікробіоценозу, збільшення кількості умовно-патогенної мікрофлори та їх асоціацій, поява протея.