Діагностичний напрямок
Оцінка стану імунної системи
Загальна характеристика
Імуноглобулін G (IgG) є найбільш поширеним типом антитіл у сироватці крові людини. Він відіграє важливу роль у захисті організму від інфекцій, є основним компонентом гуморальної імунологічної пам’яті. Існує чотири субкласи IgG: IgG1, IgG2, IgG3 та Ig G4
Різні субкласи мають різні біологічні функції та розподіл у тканинах, що дозволяє організму ефективно реагувати на широкий спектр патогенів і антигенів. Дефіцит субкласів IgG -визначається як такий стан, коли один або більше рівнів субкласів IgG у сироватці крові на 2 SD нижче середнього значення для віку людини, але з нормальним загальним рівнем Ig M та можливим нормальним рівнем IgG у сироватці крові.
Зазвичай дефект пов’язаний з проблемами у кінцевій диференціації В-клітин для певного субкласу. Зниження одного із субкласів не завжди позначається на загальному рівні імуноглобуліну G. Дефіцит субкласів IgG є одним із найбільш поширених імунологічних розладів, ,є третім за поширеністю підтипом первинних імунодефіцитів..Дефіцити IgG1, IgG2, IgG3 та IgG4, окремо або в різних комбінаціях, асоціюються з рецидивуючими інфекціями, алергічними (алергічний риніт, астма) та аутоімунними захворюваннями. Пацієнти з астмою і дефіцитом субкласів IgG демонструють фенотип, схильний до загострення, особливо на фоні інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів. Вірогідно існує значна перехресна компенсація в межах підкласів, тому деякі пацієнти можуть бути безсимптомними або малосимптомними.
Визначення субкласів імуноглоблуну G – поглиблений метод оцінки функції антитілоутворення, який входить до міжнародних алгоритмів діагностики первинних імунодефіцитів
Комплексне визначення всіх субкласів IgG є більш інформативним, оскільки дозволяє діагностувати комбінації дефіцитів різних субкласів, які зустрічаються досить часто.
Показання для призначення
1. Рецидивні інфекції дихальних шляхів та ЛОР-органів (отити, бронхіти, пневмонії) та важкі бактеріальні інфекції (флегмона, абсцес внутрішніх органів, менінгіт, сепсис) у пацієнтів із нормальними показниками рутинного імунологічного обстеження (комплекс)
2. Зниження рівня загального IgG в попередніх обстеженнях при нормальних показниках IgM
3. Поєднання рецидивних респіраторних інфекцій з проявами алергії або аутоімунними захворюваннями
4. Бронхіальна астма з частими інфекційно-асоційованими загостреннями
5. Наявність дефіциту імуноглобуліну А в попередніх обстеженнях
6. Наявність діагностованого первинного імунодефіциту, що супроводжується варіабельними змінами в продукції антитіл (синдром Віскотта-Олдрича, WHIM синдром, синдром Луї-Бар, синдром Ніймеген тощо) для моніторингу і прийняття рішення про замісну терапію імуноглобулінами.
Маркер
Маркер продукції антитіл
Клінічна значущість
Комплексне визначення всіх субкласів IgG дозволяє діагностувати комбінації дефіцитів різних субкласів,
- Імуноглобулін G (cубклас 1)
- Імуноглобулін G (cубклас 2)
- Імуноглобулін G (cубклас 3)
- Імуноглобулін G (cубклас 4)
До складу комплексу входять:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерпретація:
Зниження рівня одного або декількох субкласів IgG або їх відсутність свідчать про порушення продукції антитіл.
Підвищення рівня одного або декількох субкласів може спостерігатися під час та невдовзі після перенесеного інфекційного захворювання, при аутоімунних станах, множинна мієлома IgG-типу, безсимптомна моноклональна IgG гаммапатія