гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Хелікобактеріоз, H. pylori, ДНК методом ПЛР - якісн. з визначенням резистентності до кларитроміцину.

Повернутися

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Однією з основних терапевтичних проблем протягом багатьох десятиліть було лікування виразкової хвороби та хронічного гастриту, а також профілактика раку шлунка. На  сьогоднішній день встановлено, що ці захворювання в більшості випадків обумовлені інфекцією Helicobacter pylori. Підраховано, що ≈60 % світової популяції інфікована H. pylori (в Східній Європі ~80% дорослих і ~30% дітей та молоді). Інфікування відбувається аліментарним шляхом; єдиним відомим резервуаром бактерії є слизова оболонка шлунка людини. H. pylori — це грамнегативний мікроорганізм спіралевидної форми, який адаптувався до життя в кислоті. Він викликає хронічний гастрит, який може прогресувати до таких важких ускладнень, як виразкова хвороба, аденокарцинома шлунка та MALT-лімфома шлунка. Своєчасне лікування інфекції H. рylori в поєднанні з корекцією способу життя є складовою лікування і профілактики подальшого розвитку пептичної виразки та злоякісних новоутворень шлунка.

Сучасне лікування інфекції H. pylori складається з потрійної або четвертної схем, що включають інгібітор протонної помпи та антибіотики, такі як амоксицилін і кларитроміцин. Однак побічні ефекти, погане дотримання режиму лікування та резистентність до призначених антибіотиків є поширеними причинами неефективності лікування.

Одночасне виявлення та ідентифікація Helicobacter pylori і 3 основних мутацій, що викликають резистентність до кларитроміцину, за допомогою ПЛР у реальному часі є доведеною необхідністю перед призначенням терапії. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2023/08/2023_kn-peptychna_vyrazka_.pdf Пептична виразка шлунка та дванадцятипалої кишки Клінічна настанова, заснована на доказах 2023р.
Резистентність до кларитроміцину відбувається, за дуже небагатьма винятками, через мутації в гені 23S рРНК. Відносно небагато мутацій (найголовніше, A2143G, A2142G і A2142C) відповідальні за майже всю клінічну резистентність.
Згідно новій Клінічні настанові: «Пептична виразка шлунка та дванадцятипалої кишки Клінічна настанова, заснована на доказах 2023р». https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2023/08/2023_kn-peptychna_vyrazka_.pdf ВООЗ і Рада Європейського Союзу виступають за розумне використання антибіотиків, щоб уникнути розвитку бактеріальної резистентності, що є однією з найбільших загроз глобальному здоров’ю.
Тест на чутливість до кларитроміцину, якщо він доступний через проведення молекулярних методів або культури, рекомендується перед призначенням будь-якої терапії, що містить кларитроміцин. Згода 91%. Рівень доказів A1. Застосування систематичного виявлення резистентності до кларитроміцину дозволить використовувати оптимізовану потрійну терапію для 60–90% пацієнтів відповідно до рекомендацій EHSG (European Helicobacter and Microbiota Study Group (EHSG) - Європейська група з вивчення Helicobacter pylori), а отже, обмежити наслідки четвертної терапії.

Показання для призначення

1. Діагностика інфекції Helicobacter pylori у пацієнтів із диспепсичними розладами, гастритом, виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки, та іншою патологією ШКТ.
2. Встановлення чутливості Helicobacter pylori до кларитроміцину з метою підвищення ефективності ерадикаційної терапії (шляхом призначення інших антибіотиків), у пацієнтів із диспепсичними розладами, гастритом, виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки, та іншою патологією ШКТ.
3. Діагностика інфекції Helicobacter pylori та встановлення чутливості до кларитроміцину у пацієнтів, яким може бути рекомендована ерадикаційна терапія, а саме: з залізодефіцитною анемією нез’ясованого походження , хронічною ідіопатичною тромбоцитопенічною пурпурою, дефіцитом вітаміну В12, MALT-лімфомою шлунку та родичам першого ступеня споріднення хворих на рак шлунка.

Маркер

Маркер наявності збудника Helicobacter pylori в біоматеріалі,який досліджується. За допомогою мультиплексної полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі визначають мутації А2143G, А2142G і А2142C в гені 23S рРНК, які є маркером резистентності до кларитроміцину.

Клінічна значущість

Встановлення причини розвитку диспепсичних розладів,гастриту,виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки,та іншої патології ШКТ.Та можливість підібрати ефективне лікування (шляхом призначення інших антибіотиків) з урахуванням генетичних маркерів резистентності до кларитроміцину.  Склад показників:

ДНК Helicobacter pylori

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
не виявлено

                                  

Резистентність до кларитроміцину

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
не встановлено

                                  

Мутації в гені 23S рРНК:

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Мутація A2143G

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
не виявлено

                                  

Мутація A2142G

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
не виявлено

                                  

Мутація A2142C

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
не виявлено

                                  

ЗАКЛЮЧЕННЯ:

Правила підготовки пацієнта

кал

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 14 дiб Припинити прийом антимікробних та противірусних препаратів.Особливості забору:Кал збирається після довільної дефекації на чисту поверхню, в якості якої може бути використаний чистий новий лист з поліетилену або паперу, і поміщається в стерильний контейнер, з герметичною кришкою придбаний завчасно в аптеці або у відділеннях мережі МЛ "ДІЛА".Примітки:Рекомендовано: зберігання та доставка зразку у відділення протягом 2 год при +2...+25°С. Ознайомтесь з особливостями правил підготовки, збирання та доставки калу в закладці "ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ" на сторінці "ПАЦІЄНТАМ" , в інструкції до дослідження або зверніться до відділення ДІЛА.

інструкція_калу_плр.pdf

зразок тканини

Примітки:Правила підготовки визначає лікар.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

кал

Біоматеріал для дослідження: Кал (ПЛР-дослідження). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер для збору кала. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год. Коментар: Увага! Для ПЛР-досліджень калу потрібен окремий контейнер.

зразок тканини

Біоматеріал для дослідження: Біоптат. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

Інтерференція:

 • Interfering         Substances                        Test concentration
  1                        Amoxicillin                            206 μmol/L
  2                        Barium sulfate                      5 mg/ml
  3                        Bilirubin                                342 μmol/L
  4                        Bismuth Subsalicylate (pepto-Bismol) 0.175 mg/ml
  5                        Cimetidine (Tagamet)         79.2 μmol/L
  6                        Clarithromycin                     26.7 μmol/L
  7                        Hemoglobin human             2 g/L
  8                        Metronidazole                     701 μmol/L
  9                        Mucin (bovine submaxillary gland, type I-S) 3 mg/ml
  10                     Omeprazole (prilosec OTC) 17.4 μmol/L
  11                      Palmitic Acid                         6 mmol/L
  12                      Stearic acid                          0.4 mmol/L
  13                      Triglyceride (Intralipid)         37 mmol/L 

  Додавання  13 наведених в таблиці речовин, в представлених концентраціях  не вплинуло ( ↑, ↓) на отриманий результат тесту.

 • Присутність у зразку калу крові, жовчі, надлишку неорганічних солей може призводити до хибно-негативного результату.

Інтерпретація:

 • Результат

  Коментар
  Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori,
  ДНК методом ПЛР - якісн. 

  Мутація
  23S рРНК* 


                                        + 
                                            +
  Виявлено H. pylori та встановлено резистентність до кларитроміцину
                                        + 
                                            -
  Виявлено H. Pylori, не встановлено резистентність до кларитроміцину
                                        -
                                            -
  Не виявлено, не встановлено резистентність

  Мутація 23S рРНК включає А2143G, А2142G і А2142C

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому