Діагностичний напрямок
Гострий коронарний синдром
Загальна характеристика
Тропонін I високочутливий (hs-cTnI) - це чутливий і специфічний біомаркер пошкодження кардіоміоцитів, зокрема, при інфаркті міокарда, і незалежний предиктор несприятливих наслідків у пацієнтів з симптомами гострого коронарного синдрому (ГКС) і підвищеними його рівнями. Низькі концентрації hs-cTn дозволяють повністю виключити гострий інфаркт міокарда.
У пацієнтів із застійною серцевою недостатністю висока сироваткова концентрація hs-cTn - це корисний прогностичний предиктор, незалежний ні від зниженої фракції викиду ЛШ, ні від рівнів натрійуретичних пептидів (BNP), оскільки підвищені концентрації hs-cTnІ відображають пошкодження міокарда.
Після виникнення пошкодження міокарді тропонін І вивільняється у кров через 4-6 годин після появи болю, його рівні досягають піку через 12-16 годин і залишаються підвищеними протягом 4-9 днів після інфаркту міокарда. На відміну від традиційних тестів, дослідження високочутливим методом дозволяє визначити фракції Тропоніну І, які містяться у цитоплазмі клітин серця і вивільняються у крові протягом перших 2-х годин після виникнення інфаркту міокарда.
Відповідно до чинних Настанов дослідження високочутливого тропоніну входить до алгоритму діагностики Гострого коронарного синдрому.
Показання для призначення
1. Наявність ознак Гострого коронарного синдрому, в т.ч. без відсутності змін на ЕКГ.
2. Діагностика інфаркту міокарда у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю, що мають симптоми ішемії міокарда (незалежно від тяжкості ураження нирок).
3. Діагностика пошкодження міокарда у пацієнті, які отримують хіміотерапію.
4. Пацієнти з серцевою недостатністю зі збереженою або зі зниженою фракцією викиду, з метою оцінки ризику смертності або госпіталізації. Рівень тропоніну, що перевищує 99-ую процентиль, пов'язаний з високою ймовірністю несприятливого результату.
5. Всі пацієнти з ознаками гострої серцевої недостатності з метою виключення гострого інфаркту міокарда.
6. У комплексі передопераційного обстеження пацієнтів високого серцево-судинного ризику та в післяоперційному періоді для ранньої діагностики інфаркту міокарда.
Маркер
Маркер пошкодження міокардіоцитів.
Клінічна значущість
1. Виключення і діагностика гострого інфаркту міокарда.
2. Моніторинг перебігу гострого коронарного синдрому, оцінка прогнозу.
3. Моніторинг пацієнтів з неішемічними причинами серцевих пошкоджень.
Склад показників:
Тропонін І високочутливий
Діапазон вимірювань: 2.3 - 270000
Одиниця виміру: Пікограм на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/ Li-He. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер літій-гепарин з гелем, 4,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерференція:
Інтерпретація:
Інфаркт міокарду, хронічна ішемічна хвороба серця, оперативне втручання на серці та несерцеві операції, гостра та хронічна травма серця, масивні м'язеві травми, міокардит, застійна серцева недостатність, аритмії, сепсис, хвороба нирок кінцевої стадії, ДВЗ-синдром, ТЕЛА, інсульт, тяжка артеріальна гіпертензія, електрична кардіоверсія, гіпотензія, важка астма, критичне захворювання, екстремальні фізичні навантаження, токсичність препарату (адріаміцин, 5-фторурацил, герцептин, зміїні отрути), рабдоміоліз з кардіальним пошкодженням.