гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Еритропоетин

Повернутися

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Еритропоетин - глікопротеїновий гормон, який викликає підвищення продукції еритроцитів. У дорослої людини він утворюється переважно в нирках, а в ембріональному періоді практично повністю - в печінці плоду. Еритропоетин бере участь у фізіологічній відповіді організму на анемію і гіпоксію. Зменшення вмісту доступного кисню в крові, який досягає нирок, підвищує вироблення еритропоетину і збільшує швидкість утворення і диференціювання клітин еритроїдного ряду в кістковому мозку. Якщо гіпоксія компенсована, рівень еритропоетину зазвичай знаходиться в межах норми. Хронічні обструктивні захворювання легень, нічні апное, гемоглобінопатії з підвищенням спорідненості гемоглобіну до кисню, що призводять до тканинної гіпоксії, а також локальна гіпоксія нирок внаслідок стенозу ниркових артерій призводять до вторинної поліцитемії, пов'язаної з підвищенням рівня еритропоетину. При первинній поліцитемії, пов'язаній з неконтрольованою еритропоетин-незалежною продукцією клітин еритроїдного ряду зі стовбурових клітин, рівень еритропоетину в крові не збільшений. При патології нирок, що приводить до порушення утворення еритропоетину, зниження його рівня служить основним чинником розвитку анемії, при хронічній нирковій недостатності, яка може бути скоригована введенням еритропоетину. У деяких випадках патології нирок (при кістозних і пухлинних ураженнях) може спостерігатися надмірна продукція еритропоетину, яка призводить до вторинної поліцитемії. Знижений рівень еритропоетину виявляється при анеміях хронічних захворювань, хронічних інфекціях, аутоімунних захворюваннях, ревматоїдному артриті, онкологічних захворюваннях, також може бути пов'язаний з дією прозапальних цитокінів, інгібуючих продукцію еритропоетину.

Відповідність фактичного розвитку організму періодам препубертат/пубертат/постпуберат визначає тільки лікар.

Показання для призначення

1. Диференційна діагностика анемій.
2. Диференційна діагностика поліцитемій.

Маркер

Маркер найважливішого регулятора еритропоезу.

Клінічна значущість

1. Допомога в дифференції між первинною і вторинною поліцитемією.
2. Виявлення кандидатів на замісну терапію еритропоетином (наприклад, при хронічній нирковій недостатності), моніторинг терапії.

Склад показників:

Еритропоетин

Метод: Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Діапазон вимірювань: 1 - 7500
Одиниця виміру: Мілі-міжнародних одиниць на мілілітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 18Р
Чоловіки: 3.5 - 17.6
Препубертат: 3.1 - 22.2
Пубертат:5.3 - 31.0
Постпубертат: 3.7 - 18.8
18Р - 130Р
3,5 - 17,6
Чоловіки: 3.5 - 17.6
Препубертат: 3.1 - 22.2
Пубертат:5.3 - 31.0
Постпубертат: 3.7 - 18.8
0 - 18Р
Жінки: 3.7 - 19.4
Препубертат: 2.8 - 16.5
Пубертат: 4.0 - 21.6
Постпубертат: 3.3 - 15.8
18Р - 130Р
3,7 - 19,4
Жінки: 3.7 - 19.4
Препубертат: 2.8 - 16.5
Пубертат: 4.0 - 21.6
Постпубертат: 3.3 - 15.8

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Не вживати алкоголь. За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 1 годину не палити. За 15 хвилин посидіти,відпочити. Безпосередньо перед обстеженням виключити фізичні навантаження та стреси. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

Інтерференція:

  • Препарати еритропоетину, глюкокортикоїдів
  • Цитостатики

Інтерпретація:

  • Анемії, включаючи апластичну; вторинна поліцитемія (наприклад, гіпоксія на великих висотах, хронічні обструктивні захворювання легень, легеневий фіброз); еритропоетин-секретуючі пухлини (наприклад, гемангіобластоми мозочка, феохромоцитома, пухлини нирок); вагітність; полікістоз нирок; відторгнення ниркового трансплантанту; помірна кровотеча у здорової людини.
  • Ниркова недостатність; первинна (істинна) поліцитемія; анемії хронічних запальних, інфекційних, онкологічних захворювань.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому