гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Кальцій іонізований

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану кальцієво-фосфорного обміну

Загальна характеристика

Кальцій - важливий макроелемент, який бере участь у формуванні кісткової тканини, зубів, скороченні мускулатури, м'язу серця, стимулює секрецію ряду гормонів, бере участь у регуляції секреторної діяльності шлунку, представляє собою "Фактор IV" згортання крові, має протизапальну і десенсибілізуючу дію, знаходиться в біологічному антагонізмі з іонами натрію і калію. У сироватці крові представлений трьома основними фракціями: зв’язаний з білком сироватки крові (близько 40% ), кальцій в комплексі з іншими аніонами (близько 15% - комплекси з фосфатом і цитратом). Частина, що залишилася представляє собою вільний кальцій - не зв'язаний із білками (іонізований- активний, Кальцій іонізований", Са ++). Паратгормон, кальцитонін і вітамін D - основні кальційрегулюючі гормони. Однак і інші гормони також впливають на обмін речовин кістки і метаболізм кальцію.(див.Кальцій загальний)

Показання для призначення

1.Діагностіка гіпер- і гіпокальціємії, особливо в поєднанні з диспротеїнемією, моніторинг ефективності лікування.
2. Дослідження кальцієвого обміну після переливань цитратной крові, введення гепарину.
3. Діаліз та екстракорпоральний кровообіг.
4. Дослідження кальцієвого статусу після великих травм, хірургічних втручань, при опіках.
5. Дослідження кальцієвого обміну у пацієнтів з важкою патологією печінки, нирок, різними злоякісними пухлинами, панкреатитом, поліорганною недостатністю, мальабсорбцією.
6. Обстеження вагітних жінок.
7. Септичні стани.

Маркер

Маркер фізіологічно активної частини кальцію крові. Маркер стану кісткової тканини і пов'язаних з фізіологічно активною частиною кальцію порушень структурних, метаболічних і регуляторних функцій в організмі.

Клінічна значущість

Діагностіка, моніторинг гіпер- і гіпокальціємії, особливо в поєднанні з диспротеїнемією, моніторинг ефективності лікування. 

Склад показників:

Кальцій іонізований

Метод: Іонселективний метод
Діапазон вимірювань: 0.1 - 6
Одиниця виміру: Мілімоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
1.09 - 1.35

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год. Коментар: завжди окрема пробірка, матеріал потребує збереження анаеробних умов перед тестуванням.

Інтерференція:

  • Протисудомні засоби, даназол, фоскарнет, фуросемід (первинна дія), підвищення іонної сили і рН плазми

Інтерпретація:

  • Первинний гіперпаратиреоз, пухлини (підвищення може спостерігатися навіть при нормальних величинах кальцію загального), інтоксикація вітаміном D, ацидоз
  • Первинний гіпопаратиреоз (обидві фракції Са), псевдогіпопаратиреоз, дефіцит магнію, вітаміну D; переливання цитратної крові, після великих травм, хірургічних втручань, при сепсисі, опіках, панкреатиті, множинній недостатності органів, після гемодіалізу.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому