гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Гіпотиреоз: розвиток вторинної дисліпідемії

12.03.2024

Розглянемо на реальному прикладі, які зміни показників Комплексу №112 «Ліпідограма» виникають у пацієнта з гіпотиреозом. 

Пацієнт: Жінка 53 років звернулася до сімейного лікаря зі скаргами на:

  • нестабільність артеріального тиску (АТ) з підвищенням до 150/110 мм рт ст.;
  • головні болі в потиличній ділянці;
  • набрякання обличчя;
  • загальну слабкість.
     

Працює вчителькою, веде малорухливий спосіб життя, шкідливих звичок не має. Два роки тому була проведена резекція щитоподібної залози з приводу багатовузлового зобу. Приймає за рекомендацією ендокринолога L-тироксин в дозі 50 мкг на добу.

Об’єктивний статус: конституція гіперстенічна, ІМТ 31,5 кг/м2, окружність талії 102 см. Шкіра чиста, блідо-рожева, на шиї в ділянці щитоподібної залози лінійний рубець. Тони серця приглушені, ритмічні, ЧСС 86уд./хв., акцент ІІ тону над аортою. АТ: права рука 160/110 мм рт.ст., ліва рука - 150/105 мм рт.ст. Над легенями дихання везикулярне, хрипи не вислуховуються. Живіт м’який, безболісний при пальпації, печінка не виступає з-під краю реберної дуги. Набряки відсутні.  

Які обстеження необхідно провести для оцінки загального стану пацієнта?   

Лабораторні дослідження:

Загальний аналіз крові.

Загальний аналіз сечі, співвідношення альбумін/креатинін сечі.

Біохімічне дослідження крові: глюкоза натще, сироваткове залізо, креатинін крові з оцінкою ШКФ, сечова кислота, калій, натрій, білірубін загальний, АСТ, АЛТ.

Глікований гемоглобін, тиреотропний гормон (ТТГ).

Комплекс №112 «Ліпідограма».

Інструментальні дослідження:

УЗД нирок, щитоподібної залози.

Допплер судин шиї та голови.

За результатами лабораторного обстеження було виявлено:

  1. ЗАК: без суттєвих змін.
  2. ЗАС, співвідношення альбумін/креатинін сечі: в нормі.
  3. Біохімічне дослідження: показники в межах норми.
  4. Глікований гемоглобін: 5,8%, рівень ТТГ – 8,5 мкОд/мл.
  5. Комплекс №112 «Ліпідограма»:
  • загальний холестерин – 6,8* ммоль/л
  • ХС ЛПВЩ 1,2 ммоль/л
  • ХС ЛПНЩ – 4,9* ммоль/л
  • ТГ – 1,4 ммоль/л
  • ХС не-ЛПВЩ – 5,6* ммоль/л.
     

Інструментальні дані: 

На ЕКГ: ритм синусовий, регулярний, переважання біопотенціалів лівого шлуночка, дифузні зміни міокарду.

На ЕхоКГ: аорта ущільнена, легкий фіброз аортального клапану без порушення функції, легка мітральна недостатність, порожнини не збільшені, ознаки легкої гіпертрофії лівого шлуночка, ознаки діастолічної дисфункції І ступеню, систолічна функція лівого шлуночка задовільна.  

Дані доплерографії судин шиї: ознаки нестенозуючого церебрального атеросклерозу з потовщенням інтими-медіа до 1,1-1,2 мм без формування атеросклеротичних бляшок.

Дані обстеження очного дна: ангіопатія судин сітківки обох очей за гіпертензивним типом, Салюс ІІ.

Отже, в результаті отриманих даних, можна зробити висновок про наявність у пацієнтки:  

гіпертонічної хвороби з ураженням органів-мішеней у вигляді гіпертрофії лівого шлуночка з ознаками діастолічної дисфункції, ангіопатії судин сітківки обох очей за гіпертензивним типом; нестенозуючого церебрального атеросклерозу;

ожиріння І ступеня за абдомінальним типом; 

післяопераційного гіпотиреозу в стані декомпенсації.  

Як правило у пацієнтів із гіпотиреозом спостерігається підвищення рівня загального холестерину. Гормони синтезуються з холестерину, тому коли їхній рівень у крові падає, частина холестерину, відповідно, залишається невикористаною. При гіпотиреозі низькі рівні трийодтироніну (T4) і тироксину (T3) стимулюють вироблення гіпофізом ТТГ, який впливає на синтез холестерину в печінці, а також на процеси ліполізу, що відбуваються у жирових клітинах. Запускається процес утворення більшої кількості загального холестерину та його фракцій, що підвищує ризик розвитку атеросклеротичного ураження судин.

Оцінити ризик розвитку судинної патології нашої пацієнтки ми можемо за допомогою шкали SCORE2, що представлена у вигляді QR коду на другій сторінці бланку результату Комплекс №112 «Ліпідограма». За шкалою SCORE2 пацієнтка має високий ССР (11% 10-річного ризику розвитку фатальних і нефатальних подій), тому потребує лікування гіперхолестеринемії. Препаратом першої лінії терапії є статини з контролем ліпідного профілю через 6-8 тижнів.  Також пацієнтці показано:

  • прийом антигіпертензивних препаратів для нормалізації АТ;
  • корекція дози тироксину;
  • нормалізація ваги тіла;
  • дотримання дієти з обмеженням вживання жирів тваринного походження та вуглеводів;
  • регулярні дозовані фізичні навантаження.
     

Іншими перевагами Комплексу №112 «Ліпідограма» є визначені цільові рівні ХС ЛПНЩ та ХС не-ЛПВЩ відповідно до груп ССР у бланку результату. Це допоможе підібрати дозу призначеного лікарем ліпідознижуючого препарату. Групи ССР представлені у вигляді таблиці на другій сторінці банку результату даного дослідження, що дозволить пацієнту самостійно або за допомогою лікаря на прийомі визначити групу ССР та підвищить прихильність до призначеної терапії статинами. Дослідження Комплекс №112 «Ліпідограма» в ДІЛА відповідає галузевим та міжнародним стандартам.  Лабораторія акредитована міжнародним центром стандартів ISO 15189, тому результати дослідження валідні у будь-якій країні Європи чи Америки. Докладніше про переваги лабораторної діагностики ліпідного обміну ви можете дізнатися за посиланням. 

*позначаються результати, що виходять за межі референтних значень

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому